Slovenija

DVK zavrača očitke o odgovornosti za težave pri izvedbi referenduma

Ljubljana, 22. 07. 2021 13.36 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Državna volilna komisija kot neutemeljene zavrača vse očitke o omejevanju volilne pravice, ki so leteli nanjo v času izvedbe referenduma o noveli zakona o vodah. Kritike, da so odgovorni za težave pri obveščanju domov za starejše, glasovanju po pošti in predčasnem glasovanju, izhajajo iz napačnega razumevanja referendumskih pravil, opozarjajo.

Več videovsebin
  • Iz 24UR: Volilna komisija predstavila ugotovitve
    02:20
    Iz 24UR: Volilna komisija predstavila ugotovitve
  • Iz SVETA: Referendum v skladu s pravili
    02:51
    Iz SVETA: Referendum v skladu s pravili

 

V času referenduma o noveli zakona o vodah so se namreč v javnosti pojavljali očitki, da se pri izvedbi referenduma dogajajo napake in nepravilnosti ter da je Državna volilna komisija volivcem omejevala in celo onemogočala pravico do glasovanja. Kot je na današnji novinarski konferenci poudaril predsednik Državne volilne komisije (DVK) Peter Golob, so ti očitki neutemeljeni in izhajajo tudi iz nepoznavanja in nepravilnega razumevanja referendumskih pravil in pristojnosti DVK.

Eden od očitkov se je nanašal na obveščanje domov za starejše občane (DSO) o možnosti glasovanja po pošti. Kot je pojasnil direktor službe DVK Dušan Vučko, komisija ne razpolaga z evidencami vseh DSO, pač pa se je uveljavila praksa, da pristojno ministrstvo obvestijo o možnostih uresničevanja volilne pravice za stanovalce DSO. To so po njegovih besedah storili 1. junija in ob tem pričakovali, da bo ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti "opravilo tisto, kar je bilo vnaprej dogovorjeno".

Gibanje za pitno vodo.
Gibanje za pitno vodo. FOTO: Aljoša Kravanja

Nato pa je Vučko, kot je dejal, 29. junija opazil, da število vlog za glasovanje po pošti iz Slovenije bistveno odstopa od običajnega števila. Po njegovem opozorilu so na ministrstvu domove obvestili naslednji dan, 30. junija, ko je potekel rok za prijavo za glasovanje po pošti iz Slovenije. Na DVK so zato na zaskrbljene klice iz domov pojasnjevali, kakšne oblike glasovanje imajo stanovalci še na voljo. Tudi ministrstvo je po njegovih besedah "prestavilo v višjo prestavo", vsa ta prizadevanja pa so po Vučkovih besedah obrodila sadove. Po pošti iz Slovenije so namreč glasovali 704 volivci, kar je trikrat več kot na referendumu o drugem tiru leta 2017, je dodal Vučko.

Referendum o vodah-2

Drug očitek se je nanašal na izvedbo predčasnega glasovanja, saj je bilo predvsem v Ljubljani in Mariboru nekaj zmede zaradi sprememb lokacij volišč. Kot je pojasnil član DVK Mitja Šuligoj, je ta povezana s spremembo zakona o volitvah v DZ, po kateri mora biti volišče za predčasno glasovanje na območju volilnega okraja. Ker pa vse okrajne volilne komisije (OVK) nimajo sedeža na območju okraja, pač pa na sedežih upravnih enot, jim je DVK omogočila, da so volišča določena tudi na sedežih OVK. V Ljubljani pa so zaradi reorganizacije upravne enote, ki ne deluje več na štirih izpostavah, in zaradi prostorske stiske omogočili, da OVK volišča določijo tako, da bodo dosegle kar največ volivcev. O teh spremembah lokacij je bila javnost tudi obveščena, je dodal Šuligoj.

Glede obveščanja volivcev o glasovanju po pošti iz tujine oziroma pošiljanja volilnega gradiva v tujino pa je Šuligoj pojasnil, da je bilo nekaj zmede zaradi drugačne ureditve, ki velja za referendum in za volitve v DZ. Pri slednjih namreč DVK vsem volivcem s stalnim prebivališčem v tujini pošlje volilno gradivo, na referendumu pa morajo volivci komisijo sami obvestiti o nameri za takšno glasovanje.

Volivcem, ki so želeli glasovati po pošti iz tujine, so po Šuligojevih besedah pravočasno poslali volilno gradivo, izvajanje takšnega načina glasovanja pa je odvisno od delovanja poštnih storitev – tudi v tujini. Dodatno težavo so predstavljale prijave volivcev, ki so za glasovanje iz tujine navajali naslov v Sloveniji, je dodal Šuligoj. Opozoril je tudi, da volilnega gradiva volivcem, ki so na dan glasovanja v tujini začasno, denimo na dopustu, ne morejo pošiljati na primer tri tedne prej, ko jih tam še ni.

Prav tako je DVK naletela na očitke glede obvestil o dnevu glasovanja in volišču, ki so jih nekateri volivci prejeli prepozno, nekateri pa sploh ne. Vučko je ob tem poudaril, da ne gre za vabilo, ampak obvestilo, ki ni pogoj za uresničevanje volilne pravice. Sicer pa je po njegovih besedah težava v neskladnosti dveh določb. Ministrstvo za notranje zadeve je namreč 25. junija sestavilo volilne imenike, medtem pa so še vedno tekli roki za druge oblike glasovanja. Tisti, ki so se za druge oblike prijavili pred tem datumom, obvestila tako niso prejeli. Tisti, ki so se po tem datumu prijavili denimo za glasovanje na volišču omnia, pa so obvestilo vseeno prejeli, kar je povzročilo zmedo.

Še en očitek DVK se je nanašal na nedelovanje spletnega portala e-uprave na zadnji dan roka za prijavo na voliščih omnia in na domu. Vučko je opozoril, da se je izpad zgodil zaradi posodobitve e-uprave, kar je bila po njihovih besedah nepremišljena poteza ministrstva za javno upravo. Morali bi se namreč zavedati, da je šlo za čas, "ko so vloge v enormnih količinah prihajale v sistem". Kljub temu jim je skupaj z ministrstvom uspelo vse vloge prenesti v sistem, OVK pa so jih pravočasno obdelale in tem volivcem omogočile glasovanje, je še dodal Vučko.

Koronavirus pasica nova
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (16)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

francka01
22. 07. 2021 17.43
pri nas nikoli ni nihče kriv, ali je levi ali desni. če pa se mu želi dokazati krivda , pa dobi še odškodnino...
ervirus
22. 07. 2021 16.26
Z0r98xyw
22. 07. 2021 15.11
+4
Lopovi sđsss ste mislili da ne bo glasov
Ernest Scribbler
22. 07. 2021 15.09
+6
Dokler bo Janšari,bo pač potrebna kontrola vsega,tip bo poskusil varati povsod in vedno.
bojer
22. 07. 2021 15.06
+4
Kaj je bilo v naprej dogovorjeno, halo. Volitve in način izvedbe so jasne....
User2120423
22. 07. 2021 15.03
+7
V Sloveniji nikoli ni nihče za nič kriv. Janez ni preprodajal orožja, ni zaslužil s Patrio... Bavčar ni spravil na kant Istrabenz.... V zgodbi TEŠ 6 je bilo vse v najlepšem redu. Zvon 1 in 2 = kaj je to? Financiranje NLB... se ni zgodilo... Zidar je bil nedolžen. Vedno je vse politični konstrukt. Zastaranje. Kazanje s prstom na drugega. Izgovori. Banana-stan težkega balkanskega kalibra smo.
Belabreza
22. 07. 2021 14.48
+6
Popolna krivda na strani DVK. Vučko je bil zelo aroganten, na ta vprašanja ne bom odgovarjal, ni DVK kriva, da je zunaj vroče in podobne nebuloze je govoril na TV, ko so ga spraševali o napakah. Pravi janšist je postal, pa upam, da mu stolček spodmaknejo, ker je že predolgo v tem dobro plačanem sedlu. 😡😬
malaraja
22. 07. 2021 14.30
+5
Ne se sekirat, informacija o mutnih poslih je bila poslana v EU. Gotovo bomo imeli pojačane mednarodne opazovalce. 100%!
rogla
22. 07. 2021 14.19
+11
Vlada je kriva, da DSO niso bili obveščeni o možnostih glasovanja. No, roko na srce, izid referenduma bi še bolj v prid predlagateljem, saj starejši vedo, kaj pomeni imeti zdravo, čisto, neustekleničeno vodo. Kljub vsemu smo Slovenci bolani vladi dokazali, da nismo na njihovi strani, da ne tulimo v njihov (bolani) rog.
zdravilozavse
22. 07. 2021 14.16
+8
Pa kaj jim ni jasno?Če imajo pri DVK označeno da je volilcev že volil in je zraven povsem drug podpis,kdo je potem naredil napako?DVK in nihče drug.In potem naredijo novo napako,ko dejansko pravemu volilci ne omogočijo oddati glas.Kakšna pravila in razumevanje?Onemogočeno je bilo glasovanje in pika.Ni pomembno kako bi vplivalo na rezultat,bi,nebo,zaradi njihove napake volilcev ni mogel volit in mu je bila zaradi tega odvzeta volilna pravica.Vse ostalo izgovarjanje je nesmiselno in bežanje od odgovornosti.
Vap0
22. 07. 2021 14.42
-7
Petur
22. 07. 2021 14.10
+1
janez mora razmisliti o namestitvi drugih ljudi tam,ker se taka le oslova senca ne sme vec pripetiti!
StricKozamurnik
22. 07. 2021 14.09
+6
Kljub vsem mučkam in izgovorom vam ni uspelo, kar je edino pomembno banda pokvarjena z Vučkom na čelu! Slednji je bil doslej kolikor toliko verodostojen, sedaj pa nič več cigan prodani.
Petur
22. 07. 2021 14.08
+5
ce bi sektasi uspeli na referendumu,ne bi nobeden iskkal dlake v jajcu!
VelikoVedro
22. 07. 2021 14.08
+7
Kot vedno, vsi drugi krivi. Če DVK niso sposobni izpeljati regularnih volitev/referenduma tako, da narod nemoteno voli, so zreli za odstop, oz. za prekinitev delovnih razmerij. So v službi ljudstva, ne aktualnih političnih opcij.
Diabloss
22. 07. 2021 13.53
+9
Seveda niso nič krivi. A je bilo kaj druga za pričakovat ? Nekdo ne more volit zaradi njihove napake ker po njihovo je to normalno. To da je bila vsem tem kršena ustavna pravica pa itak ni važno dan danes