Po njegovih navedbah bodo na sestanku prisotni vsi zainteresirani člani DVK, obetajo pa si, da bodo dobili odgovore na odprta vprašanja. Dokončno bo DVK o teh vprašanjih odločala kasneje, predvidoma preden bodo začeli teči roki za volilna opravila.
DVK se je na seji ukvarjala z vprašanji, kaj glede glasovanja v času epidemije covida-19 sploh je v njihovi pristojnosti in iskala možne rešitve znotraj zakona o volitvah v državni zbor. Poleg tega so razpravljali, kaj in kako bo z glasovanjem po pošti in kaj, kako in kdaj z glasovanjem na domu. Ob tem so se seznanili s pravnimi, organizacijskimi in logističnimi vidiki, je povedal Vučko. Po njegovih besedah ne obstaja epidemiološki scenarij, po katerem volitev ne bi bilo. "Volitve bodo, ker morajo biti," je dejal.

Ključna rešitev bi bila torej glasovanje po pošti. Vendar težava nastane, ker je treba takšno glasovanje najaviti pet dni pred volilno nedeljo, nekatere karantene pa bodo lahko odrejene po tem roku. Dodatne težave predstavlja še pravočasno razdajanje odločb o karanteni. Rešitev bi lahko bila krajši rok in daljše štetje do štirih dni.
Slišati je bilo sicer več idej, med drugim tudi o drive-in voliščih, podaljšanju delovnega časa volišč samo za obolele in glasovanju na domu z volilnimi komisijami v skafandrih. Poleg omogočanja čim širše volilne pravice pa je treba poskrbeti tudi za preprečevanje morebitnih zlorab.
Za vse našteto je potrebna sprememba zakona o volitvah, tu pa so na potezi vlada, Ministrstvo za javno upravo ali državni zbor. O vsem tem se bo državna volilna komisija v četrtek pogovarjala s predsednikom republike Borutom Pahorjem, prihodnji teden pa še z NIJZ, strokovno skupino in resornimi ministrstvi.
V četrtek jih bo Pahor tudi uradno obvestil o svoji odločitvi o razpisu letošnjih rednih volitev v DZ. Razpisal naj bi jih 9. februarja, volilna opravila pa naj bi začela teči 14. februarja.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.