V dneh, ko vlada Janeza Janše zvišuje plače nekaterim svojim uslužbencem, se je zaradi slabega stanja javnih financ Državna volilna komisija odločila, da bo občutno oklestila stroške referenduma o družinskem zakoniku. "Kot direktor službe sem v luči varčevanja podal predlog, ki bi stroške referenduma zmanjšal za približno 20 odstotkov," je za 24ur.com dejal direktor Dušan Vučko. Zmanjšali so nadomestila članom okrajnih volilnih komisij, volilnih komisij volilnih enot, tajnikom in njihovim namestnikom, informatikom in računovodjem ter drugim osebam, ki opravljajo dolžnosti na referendumu, katerega skupni stroški so sicer ocenjeni na dobre štiri milijone evrov.

Najbolj so oklestili sredstva predsednikov
Nadomestila bodo v primerjavi z izvedbo predčasnih volitev 4. decembra 2011 v povprečju znižali za 20 odstotkov. Kot je sporočil direktor, se predsedniku in namestniku predsednika okrajne volilne komisije nadomestilo zniža s 1.100 na 900 evrov neto, članom okrajnih volilnih komisij in njihovim namestnikom se nadomestilo zniža s 320 na 260 evrov neto. Predsedniku in namestniku predsednika volilne komisije volilne enote se nadomestilo zniža s 1.100 na 800 evrov neto, članom volilnih komisij volilnih enot in njihovim namestnikom pa se nadomestilo zniža s 320 na 200 evrov neto. V podobnem obsegu so se znižala tudi nadomestila tajnikom, njihovim namestnikom, računovodjem in informatikom. "Še dodatno smo privarčevali pri tem, da smo za območje mestne občine Ljubljana predvideli le eno dnevnico," še pravi direktor in dodaja, da so s tem privarčevali še dodatnih 50 tisočakov. Državna volilna komisija je s temi odločitvami prihranila nekaj več kot 270.000 evrov.
Na podlagi analize uporabe glasovalnih naprav na voliščih so se odločili tudi, da se za izvedbo referenduma o družinskem zakoniku teh naprav ne namesti na tista volišča, kjer glasovalna naprava ni bila nikoli uporabljena. Tako bo najverjetneje opremljenih le 30 volišč za invalide, s čimer bodo prihranili še dodatnih 125.000 evrov.

"S sprejemom teh sklepov bomo torej prihranili skoraj 400.000 evrov, kar po mnenju službe ni zanemarljiva vsota denarja, saj predstavlja približno 8,30 odstotka prvotno ocenjenih stroškov izvedbe referenduma o družinskem zakoniku," je še dejal Vučko.
Volilni odbori ostanejo enako plačani
Edina sredstva, ki ostajajo nespremenjena, so sredstva za člane volilnih odborov in njihovih namestnikov. Prevladalo je namreč mnenje, da člani volilnih odborov opravljajo pomembno in odgovorno delo v volilnem postopku in da višina njihovih nadomestil ni visoka, poleg tega pa je že nekaj let enaka. "Čemu bi majhnemu človeku vzeli, saj že tako malo dobi za tako odgovorno delo," je dejal Vučko.
Referendum o družinskem zakoniku je državni zbor razpisal za 25. marec, in sicer po tem, ko je Civilni iniciativi za družino in pravice otrok uspelo zbrati več kot 40.000 podpisov, ki jih zakon zahteva za razpis referenduma.
Lahko Jankovićeva kandidatura za župana prinese dodatne stroške DVK?

Medtem ko se Državna volilna komisija z zmanjševanjem stroškov na vse pretege trudi pomagati državi, je nekdanji minister in poslanec Gregor Golobič na družabnem omrežju Twitter opozoril, da bi lahko odstop poslanca prej kot v šestih mesecih od konstituiranja DZ, pri čemer se je najverjetneje nanašal na vnovičnega kandidata za župana Zorana Jankovića, pomenil nadomestne volitve v njegovem okraju, kar bi zopet prineslo nekaj dodatnih stroškov. Ko smo o teh stroških povprašali pristojne na DVK, so nam ti odgovorili, da to sicer drži, a da v Jankovićevem primeru ne bo tako. "Če govorite o gospodu Jankoviću, on ne bo odstopil, pač pa ga bodo morebiti volivci izvolili za župana. Po 10. členu zakona o poslancih bo nastopila nezdružljivost, kar pomeni, da se bo njegova funkcija poslanca avtomatično prenehala z dnem potrditve njegovega mandata na seji občinskega sveta," je še pojasnil Vučko.
Za ljubljanski županski stolček se bo na nadomestnih volitvah, ki bodo 25. marca potekale vzporedno z referendumom o družinskem zakoniku, potegovalo sedem kandidatov in ena kandidatka. Nadomestne županske volitve bodo sicer potekale v enajstih občinah, kjer so bili župani v državnozborskih volitvah decembra 2011 izvoljeni v Državni zbor Republike Slovenije, s čimer jim je avtomatično prenehal županski mandat.
KOMENTARJI (23)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.