NLB bo zaradi velikih stroškov vzdrževanja mreže bankomatov z aprilom dvignila nadomestila na bankomatih drugih bank. Komitenti NLB bodo tako v prihodnje namesto 0,33 evrov morali odšteti 0,47 evrov, kar je dobrih 42 odstotkov več.
Kot razlagajo na NLB, so provizijo zvišali zaradi visokih stroškov vzdrževanja mreže bankomatov. "Stroški nabave, vzdrževanja, potrebnih prilagoditev zakonskim zahtevam, varnosti poslovanja, hkrati pa tudi stroški oskrbe z gotovino, zalaganja z denarjem niso majhni," je za časnik Dnevnik razložila NLB. "V bistvu smo izenačili provizijo, ki so jo morali komitenti plačevati za dvig denarja v tujini, s provizijo v Sloveniji. Stranke smo o dvigu obvestili z mesečnimi izpiski," pa so za 24ur.com sporočili iz NLB in dodali, da bodo imeli njihovi imetniki še vedno možnost brezplačnega dviga na bankomatih bank, ki spadajo v skupino NLB (Banka Celje, NLB Banka Domžale, NLB Koroška banka, NLB Banka Zasavje). "Tudi druge banke imajo podobne stroške in nekateri so nadomestila že zvišali," so za nas še razložili v NLB.
Namigovanja, da je dvig provizije povezan z odločitvijo Urada za varstvo konkurence, ki je ugotovil, da so banke (NLB, Banka Celje, Nova KBM in Abanka Vipa) z uvedbo provizije v višini 80 tolarjev na isti dan, kršile zakon, je tiskovna predstavnica NLB zanikala. "Sklep varuha konkurence še proučujemo," je na vprašanje, ali namerava NLB svojim komitentov povrniti nadomestila, za 24ur.com še odgovorila predstavnica banke.
Banke kršile zakon
Nova Ljubljanska banka, Banka Celje, Nova KBM in Abanka Vipa so z uvedbo provizije za svoje komitente pri dvigu gotovine na bankomatu drugih bank v višini 80 tolarjev na isti dan, 20. februarja 2006, kršile zakon o preprečevanju omejevanja konkurence, je ugotovil varuh konkurence.
NLB, Banka Celje, Nova KBM in Abanka Vipa so kršile 5. člen v povezavi s 3. členom zakona o omejevanju preprečevanja konkurence, ker so usklajeno ravnale ter so na točno isti dan, to je 20. februarja 2006, in v točno enakem znesku, 80 tolarjev, uvedle provizijo za svoje komitente pri dvigu gotovine z domačo debetno kartico na bankomatih drugih bank, je zapisano v odločbi, so zapisali v odločbi.
Sklepi organov bank, s katerimi so določile uvedbo provizije na dan 20. februarja v višini 80 tolarjev, so prepovedani in nični, je odločil urad in bankam prepovedal vsakršno nadaljnje dogovarjanje in medsebojno sodelovanje pri sprejemanju odločitev glede provizije za svoje komitente pri dvigu gotovine z domačo debetno kartico na bankomatih drugih bank.
"Konkurenčno pravo ne izključuje pravice gospodarskih subjektov, da se razumljivo prilagodijo ugotovljenemu ali pričakovanemu ravnanju svojih konkurentov, vendar močno nasprotuje vsakršnemu povezovanju med temi subjekti, katerega namen ali učinek je bodisi vplivati na ravnanje dejanskega ali potencialnega konkurenta na trgu bodisi takemu konkurentu razkriti vedenje oziroma ravnanje, za katerega se je odločilo oziroma se ga namerava upoštevati. Usklajeno ravnanje bank pri določitvi enotne cene in enakega datuma uvedbe zaračunavanja provizije za dvige na bankomatih drugih bank za komitente, ob že tako nizki mobilnosti končnih uporabnikov, še dodatno omejuje njihovo možnost izbire alternativne poslovne banke, ki bi obravnavano storitev ponujala v enakem ali podobnem obsegu po nižji ceni ali celo brezplačno," so še zapisali.
KOMENTARJI (27)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.