Zamenjavi dotrajanih dvigal v ljubljanskem UKC-ju najbrž ne oporeka nihče, bolj nenavaden pa je prerez stroškov. Z 1.430.000 evrov se je postavitev osmih dvigal zaradi gradbenih del podražila na skupaj 2.660.000 evrov. Za vsako dvigalo torej 322.500 evrov.
To isto dvigalo pa so pravkar kupili v stolpnici na Dunajski cesti. "Je eno hitrejših dvigal, tudi višjih, sama hiša je ena od osmih najvišjih v Sloveniji. 55.000 evrov, s tem da je bilo nekaj dodatnih del, se pravi, smo prišli na nekaj pod 60.000 evrov," pove Marko Godec iz podjetja izdelava dvigal Qualis.
Kar je skoraj šestkrat manj, kot je za posamezno dvigalo plačala država, ki resda kupuje drugačna in večja. "Seveda, povečanje nosilnosti površine poveča tudi ceno. Ampak vsekakor ne za dvojno ceno, vsaj ne, kar se nas tiče," je dodal Godec.
"Težko komentiram, kar je država naredila, kar pa lahko povem, je to, da smo seveda v tem, kar pač mi počnemo v okviru družbe Equinox, pri investiranju seveda preudarni," je pojasnil Matej Rigelnik, kupec dvigala iz družbe Equinox.
Ali je tudi urad za investicije kupoval preudarno, smo tudi danes zaman poskušali pred kamero spraševati vodilne na ministrstvu za zdravje.
Kaj pomeni prepoved dela za zasebnike?
Ob polnoči se sicer izteče javna obravnava novele Zakona o zdravniški dejavnosti, ki jo je 110 zdravnikov, zaposlenih na onkološkem inštitutu, pospremilo z odprtim pismom, ker da so slišani samo posamezni zaposleni.
"Glavna bojazen je potencialna nepopravljiva škoda, ki se utegne zgoditi na terciarne inštitucije," je opozoril kirurg Andraž Perhavec.
Napovedana prepoved dela pri zasebnikih v prostem času po njihovo pomeni resno grožnjo za posamezne specialnosti. "Že sedaj se namreč dogaja, da specializanti radioterapije, torej dejavnosti, ki se ukvarja z zdravljenjem raka in ki jo je moč izvajati le v terciarnih institucijah, da se odločajo za zamenjavo specializacije za radiologijo, ki pa je bolj privlačna za izvajanje v zasebni praksi," je dodal.
Novela, zoper katero naj bi prispelo več kot 70 pripomb, pa na terenu že dobiva prve obrise. Šempetrsko bolnišnico z novim letom zapuščajo trije radiologi od skupno štirih. Ena upokojitev in dve odpovedi zaradi nestrinjanja z aktualno zdravstveno politiko.
"Sigurno, da je to velik pretres za bolnišnico, saj ostane trenutno en sam radiolog. Zagotavljam, da ta trenutek pacientov ne bomo odjavljali, niti dali novih terminov, saj so kolegi v odpovednem roku dva meseca oziroma kolega, ki odhaja v pokoj, do konca decembra," je poudaril Dimitrij Klančič, direktor šempetrske bolnišnice.
Kaj bo z novim letom, pa je še povsem nejasno. Brez zunanjih sodelavcev, brez katerih bi že sedaj težko izvajali nujno medicinsko pomoč, ne bo šlo, nestrpno pa pričakujejo tudi konkretne rešitve ministrstva za zdravje.
KOMENTARJI (37)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.