
Ocenil je tudi, da je uvajanje rešitev, kot so ambulante za neopredeljene, problematično. S takšnimi predlogi se po njegovem ruši zdravstveni sistem. Izpostavil pa je še, da če so na voljo zdravniki za ambulante za neopredeljene, potem bi morali biti na voljo tudi za običajne ambulante. Sam rešitev vidi v novem plačnem sistemu za zdravnike, ki pa mora izhajati iz tega, da gre za organizacijo, ki ponuja svoje storitve. Prav tako pa kot rešitev vidi boljšo organizacijo.
V sindikatu zdravnikov družinske medicine Praktikum se s Tajnikarjem ne strinjajo, svoje argumente pa so popisali v svojem odzivu na njegov nastop v naši oddaji 24UR ZVEČER.
Nasprotujejo, da se ponovno dvigne normativ: "Posledice takšnega dviga normativa bi pustile hujše in bolj tragične posledice na osnovnem zdravstvu, kot so bile posledice neustreznih poskusov reševanja podjetij TAM in Adria Airways. Vrstili bi se množični odhodi iz javnega zdravstva na manj naporna delovna mesta v medicini ali zunaj nje. Kako bi to pomagalo bolnikom?"
Po njihovem matematično izračunani normativ, ki ga ponuja prof. Tajnikar, predstavlja ugotovitev, da v državi ne moremo imeti težav s pomanjkanjem zdravnikov – tudi v primeru, če bi poklic opravljalo deset zdravnikov: "Bi pač vsak skrbel za 200 tisoč prebivalcev."
V sindikatu zdravnikov družinske medicine vztrajajo, da posamezniki, ki zagovarjajo prekomerno opredeljevanje bolnikov, napeljujejo zdravnike h kaznivemu dejanju malomarnega zdravljenja: "Problem je le, ker za posledice takšnega zdravljenja sami ne odgovarjajo. To je podobno, kot da bi samooklicani strokovnjaki reševali probleme logistike v transportu, tako da bi zapovedali, da morajo vozniki tovornjaka zaradi premalo prevoženih dobrin voziti povprečno 180 km/h, zakonodaja pa bi seveda še naprej (razumljivo) takšno hitrost prepovedovala. Ob pojavu prometnih nesreč pa bi seveda isti strokovnjaki s prstom kazali na voznike kot krivce."
Izpostavljajo še, da je "nemogoče je urejati probleme v zdravstvu tako, da se prisili delavce, da skrbijo za večje število bolnikov, kot jih je mogoče oskrbeti skladno z zakonsko zahtevanimi pravili stroke".
Dodajajo, da so zdravniki to že pokazali, ko so množično podali odpoved delovnega razmerja ob poskusu dviga normativa leta 2019: "Dejstvo, da se zdravniki niso odločili za višje plače in so raje za manj denarja bolj strokovno opravljali delo, je marsikoga presenetilo. Obenem pa jasno pokazalo, da si zdravniki niso izmišljevali, ko so govorili o preobremenitvah."
Predobro plačilo in premalo odgovornosti?
Zaradi ambulant za neopredeljene sicer vre tudi med zdravniki, prav tako so mešani odzivi javnosti. Še posebej razburja obljubljeno plačilo. Zdravniki bodo za uro dela prejeli osemdeset evrov, medicinske sestre bodo plačane 35 evrov na uro. Oba kadra bosta svojo mesečno plačo v povprečju lahko podvojila zgolj s tremi dodatnimi dnevi dela na mesec. Opredeljene paciente tako skrbi, da bodo še težje prišli do zdravnika, ki bi ga lahko bolj zanimalo delo v ambulanti za neopredeljene. Da vse skupaj ni pošteno, pa opozarjajo tudi nekateri zdravniki.
"Za veliko denarja bo malo stresa, dokaj malo odgovornosti. Sicer papirologija bo, a na koncu je za vse ostalo tu urgentni center. Urgenca bo še bolj obremenjena, delamo pa za drobiž – vsi zdravstveni profili. Da cinično prikažem – 12-urna izmena garanja na urgenci je enaka uri in pol dela v ambulanti za neuvrščene," je v zapisu na FB, ki se je hitro razširil, opozoril zdravnik iz UKC Maribor.
KOMENTARJI (134)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.