"Za porabo povprečne družine po statističnih podatkih gre na mesec povprečno 250, 260 evrov. In če bo res celoten dvig DDV šel v cene, pomeni to, mislim, da 2,3 evra na mesec dodatnih stroškov. Seveda pa ni nujno, da celoten dvig prelijejo v cene," je o vplivu dviga davka na dodano vrednost na mesečni proračun slovenskih gospodinjstev povedala premierka Alenka Bratušek.
Njena napoved se je marsikomu zdela preveč rožnata. Kako so na vladi prišli do te številke, je v oddaji 24UR ZVEČER pojasnil minister za finance Uroš Čufer. "Ta podatek je izšel iz debate, ki smo jo imeli na vladi, kako vpliva dvig nižje stopnje DDV za eno odstotno točko, in to je ta učinek," je dejal.
Pojasnil je še, da je to le vpliv, ki ga bo dvig imel na hrano, za katero povprečno gospodinjstvo mesečno odšteje 250 evrov. Dvig obeh stopenj DDV bomo torej občutili veliko bolj. Kaj to dejansko pomeni za družinski proračun, minister ni znal povedati.
Obrtniki in trgovci opozarjajo, da bodo cene višje in da bodo povzročile padec potrošnje. Svarijo tudi, da bo priliv v državno blagajno manjši od pričakovanega. Frizerji in gostinci se na primer bojijo predvsem psihološkega učinka višjega DDV – da bomo še enkrat obrnili vsak evro, preden ga bomo porabili. Bolj preudarni pa bomo najverjetneje tudi pri nakupih hrane.
KOMENTARJI (193)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.