Se še spomnite polnih ust političnih obljub, kako nas višji DDV ne bo stal več kot 2,5 evra na mesec? Realnost je seveda popolnoma drugačna. Za 15-krat bolj smo obremenjeni, kot so nam obljubili. To konkretno pomeni, da je danes štiričlanska družina za 400 evrov bolj obremenjena na leto, kot je bila pred dvema letoma.
Kot kaže, naj bi tako ostalo še naprej. Obe stopnji DDV-ja naj bi ostali višji: 22 in 9,5 odstotna, čeprav so nas pod vlado Alenke Bratušek prepričevali, da gre za začasni ukrep. A ker je še vsaki vladi v interesu čim lažje polniti proračun, bo po zadnjem predlogu DDV ostal višji, za dodatek pa nas čakata še bencinski cent in nepremičninski davek. Torej tudi trošili ne bomo več.
"Za pokrivanje stroškov danes porabim precej več denarja kot pred dvema letoma," pripoveduje upokojenka Ivanka.
Cena kruha in mleka se je dvignila za okoli 15 centov. Tudi nepremičninski posredniki so dvig davka prenesli na kupce. 50 kvadratnih metrov veliko stanovanje zato danes stane dober tisočak več kot prej. Tu pa so še oblačila in obutev, počitnice, stroški z avtomobilom in šolske potrebščine. Zaradi tega marsikdo več posveti več časa iskanju raznih akcij.
Po višini davkov je Slovenija namreč na 5. mestu, za Madžarsko, Švedsko, Dansko in Hrvaško.
V 16 letih, odkar imamo DDV z dvema stopnjama, smo ga dvignili že dvakrat. Če smo imeli leta 1999 le 19-odstotno splošno stopnjo in pa 8-odstotno stopnjo za hrano in pijačo, smo leta 2002 obe dvignili. Za eno oziroma pol odstotne točne.
Še višjega dviga smo bili deležni sredi leta 2013. Vlada ga je takrat zapisala v proračunski zakon, ki pa se izteče konec tega leta. A ga bo zdaj, glede na to, da ima v parlamentu večino, le prestavila v drug zakon in tako bo ostal stalen.
Vprašanje pa je seveda tudi, ali bi trgovci cene izdelkov, če bi se zdaj stopnja davka znižala na prejšnjo raven, na koncu dejansko znižali.
KOMENTARJI (510)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.