O letalu je govoril tudi premier Borut Pahor, ki je prav tako potrdil, da se na vladi odločajo o dveh slabih možnostih. "Vzeli smo si še zadnji teden za to odločitev in izbrali bomo tisto, ki je manj slaba," je povedal.
"Če bi bilo to gospodarno, bi na naslednjo pot odletel s tem letalom"
"Če bi mi danes Krekova komisija rekla, da je gospodarneje leteti, bi na naslednjo pot odletel s tem letalom," je še poudaril premier. A žal komisija po njegovih besedah ni bila tako eksplicitna, saj bi se po njenih ugotovitvah uporaba letala izplačala le, če bi z njim leteli več kot 300 ur, sam pa ne bi dovolil, da bi z državnim letalom leteli uradniki.
Največjo utež pri odločanju ima sama gospodarnost letala. Analiza je pokazala, da bi moralo biti letalo, če bi ga država obdržala, v zraku najmanj 300 ur na leto, trenutno pa je potreba po največ 250 urah, pravi Krek. Če bi se vlada odločila, da letalo obdrži, bi sami zagonski stroški znašali še med 300.000 in 400.000 dolarjev.
Po besedah državnega sekretarja je vrednost letala ocenjena na 18,5 milijona dolarjev, zanj pa bi lahko na trgu dobili med 16 in 20 milijoni dolarjev, odvisno od tržnih razmer v času prodaje.
Sicer so na vladi razpravljali tudi o drugih možnostih glede letala, da bi letalo poskušali zamenjati za drugo taktično transportno letalo, da bi z letalom dokapitalizirali eno od slovenskih podjetij, da bi ga oddali v najem ali pa v operativno upravljanje. A te rešitve ekonomsko niso ustrezne, zato se vlada nagiba k prodaji letala, je povedal državni sekretar.
Umaknil svoj odstop
Krek je govoril tudi o svojem odstopu, ki ga je v torek ponudil obrambni ministrici Ljubici Jelušič. Povedal je, da je svoj odstop po pogovoru s premierjem umaknil in bo še naprej delal na nekaterih projektih, ki so pomembni za ministrstvo za obrambo. Razlogov, zakaj se je najprej odločil za odstop, ni želel navesti, je pa povedal, da si je pred letom dni zastavil višje cilje, ki jih v tem času ni bilo mogoče uresničiti. "Daleč od tega, da bi bile na ministrstvu kakšne izredne razmere," je dodal Krek.
Izrednih razmer na ministrstvu ni
Zanikal je tudi zadnje navedbe medijev o slabem nadzoru nad vojsko in razmerah v njej. Povedal je, da vojska dela v skladu s predpisi, je pod stalnim nadzorom parlamenta in deluje tudi v skladu z navodili ministrice.
Igor Kotnik je bil po besedah Kreka na mesto namestnika generalnega direktorja za obrambno politiko, ki je po uradniški hierarhiji višje kot svetovalec ministrice, postavljen potem, ko je končal delo na strateškem pregledu obrambnega resorja, za katerega je bil kot svetovalec zadolžen. Prošnje za razrešitev, ki jo je podal generalni sekretar Boštjan Hožič, pa Krek danes ni komentiral.
Pahor pa je izrazil hvaležnost Kreku, da je ta umaknil svoj odstop. "To štejem tudi kot znak osebnega zaupanja v moje delo in v mojo željo, da se stvari postavijo na svoje mesto," je povedal premier. Kreka je označil za uglednega profesionalca, njegovo potezo pa kot vredno občudovanja.
Ko gre za institucije, ki zadevajo zunanjo in varnostno politiko, si država po besedah Pahorja ne sme privoščiti, da bi se v medijih začele pojavljati teze o tem, da te institucije ne delajo s polno paro in v skladu z ambicijami vlad in pod nadzorom civilne sfere. Kot je dejal, bi odstop državnega sekretarja morda pripomogel k takemu vtisu, vendar pa "takšnega stanja tudi dejansko ni". "Ne morem pa reči, da ni problemov," je poudaril Pahor in napovedal, da se bo prihodnji teden sestal z vodstvom ministrstva. Pričakuje tudi, da se bo dokončno uredilo vprašanje oborožitve Slovenske vojske, da bi bili slovenski vojaki na tujih misijah varni, kar pa njegovem mnenju pomeni tudi dokončanje vprašanja pogodbe s Patrio oz. implementacijo te pogodbe.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.