Medtem ko Avstrijci že skoraj leto dni gradijo drugo cev karavanškega predora, se na naši strani zapleta. Še vedno se namreč dogovarjamo, komu zaupati gradnjo drugega tunela pod Karavankami. Zadeva postaja še bolj neprijetna – v boju za okoli 100 milijonov evrov vreden posel sta se na Darsov razpis namreč ponovno pritožila dva ponudnika.
26. junija 2019 so na Darsu prejeli prvi zahtevek za revizijo, ki ga je vložila Gorenjska gradbena družba d.d., včeraj, 2. julija 2019, pa še drugega, ki ga je vložilo podjetje Kolektor CPG d.o.o. Na Darsu so sicer že avgusta lani izbrali najcenejšega ponudnika, in sicer turški Đengis, ki bi drugo cev postavil za slabih 90 milijonov evrov. Po pritožbi je revizijska komisija njihovo odločitev razveljavila. Ismedina Perviz, direktorica družbe Cengiz Bosna, je takrat dejala, da je za to kriv "vpliv nekih lokalnih firm, ki pač niso bile zadovoljne, da smo mi najcenejši".
Nekdanji direktor Direkcije RS za ceste Gregor Ficko je dejal, da problem ni v tem, da se ponudniki pritožijo. "Problem nastane takrat, kadar prihaja do zlorab zakonodaja, in pri nas je zakonodaja očitno naravnana tako, da so te zlorabe dopustne in da se lahko vlečejo v nedogled," je bil kritičen.
In zakaj se Dars ni preprosto izognil vsem tem zapletom in dokončanje druge cevi enostavno prepustil Avstrijcem? "Gre za suverenost dveh držav," na to pravi Tomaž Vidic, predsednik uprave Darsa. Ficko pa pravi, da bi se državi lahko dogovorili za skupen nastop, saj so take primere v praksi že bile. Leta 2011 je direkcija za ceste na primer izvedla celotno sanacijo mostu v Gornji Radgoni. Za takšne dogovore je zdaj že prepozno.
Kdaj bomo torej na slovenski strani dočakali "prvo lopato"? Ficko je to označil za vprašanje za milijon dolarjev. Na Darsu kljub dvema aktualnima pritožbama pričakujejo, da bodo prvi stroji pod Karavankami zabrneli še pred koncem letošnjega leta.
KOMENTARJI (50)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.