Sodišče je nekdanjega lastnika Elgrada Marka Savovića spoznalo za krivega poslovne goljufije. Sledilo je predlogu tožilstva in mu dosodilo enotno kazen dve in pol leti zapora, za Sparkasse Leasing dve leti, za Hypo Leasing pa leto dni. V čas prestajanja kazni se mu všteje pripor, v katerem je od 2. decembra lani. Sodba ni pravnomočna, pritožba je mogoča v 15 dneh od prejema pisne sodbe.
Predsednica senata Alenka Gregorc Puš je povedala, da je bila povzročena velika premoženjska škoda. Pojasnila je, da je bil Sparkasse Leasing oškodovan za 420.004, Hypo Leasing pa za 59.500 evrov. Škodo bosta uveljavljala v posebni pravdi. Med postopkom je bilo po njenih besedah ugotovljeno, da ni imel vozil, da pa je oškodovanca zavedel s ponarejenimi dokumenti, prometnimi dovoljenji in homologacijo. Po prekinitvi pogodb zaradi neplačevanja se po njenih besedah nista mogla poplačati, ker ni bilo vozil, kot srbski državljan pa tudi ni imel lastništva v Sloveniji.
Poudarila je, da je Savović kot lastnik podjetja edini sklepal posle in se dogovarjal. Pogodbe so bile način prodati in vzeti nazaj na lizing, pri čemer sta oškodovanca poravnala svoje obveznosti, Elgrad pa ne. Opozorila je, da vozila niso bila niti plačana naprej prvim dobaviteljem niti prevzeta, nekatera sploh niso bila nikoli v Sloveniji. Zaveda se, da sta bila malomarna tudi oškodovanca, ki ju je Savović zavedel, ko jima je predložil lažna prometna dovoljenja in homologacijo ter nekaj ponarejenih predračunov.
Savovićevo pričanje, da nekaterih vozil ni prevzel, ker so bila neustrezna, razume kot zagovor, saj bi moral o tem obvestiti lizingodajalca. Po njenem mnenju tudi ni logično, da sta oškodovanca vedela, da ni vozil, saj je predmet pogodbe ključen za tovrstne posle. Ker ni bilo vozil, se namreč nista mogla poplačati. ''A malomarnost lizingodajalcev ne izključuje vaše krivde.'' Glede nakazovanja denarja ga je opozorila, da je v poslovnem svetu normalno prednostno poplačilo starih terjatev.
Tožilstvo: Če bi vedeli, da ni vozil, ne bi sklenili posla
Tožilec Jožef Valetič je v zaključnem govoru izpostavil, da je šlo za posle prodati in vzeti nazaj na lizing, kar je pomenilo, da bi moral imeti Elgrad vozila v posesti. Elgrad jih ni imel, prav tako ni nakazal denarja naprej dobaviteljem vozil. Prepričan je, da oškodovanca, Sparkasse Leasing in Hypo Leasing, ne bi sklenila posla, vedoč, da ni vozil, ''kar je logično z vidika zdrave pameti''. Ker vozil ni bilo, se namreč lizingodajalci niso mogli poplačati. Po njegovih ocenah je Marko Savović ravnal načrtno in premišljeno v sodelovanju z drugimi, ki so mu priskrbeli potrebne dokumente in podatke. ''Glede na povzročeno škodo'' je predlagal enotno kazen dve leti in pol zapora, pri čemer je po njegovih besedah že upošteval olajševalne okoliščine.
Odvetnica: Vložili so ovadbo, da bi dobili denar od zavarovalnic

Odvetnica Tanja Malovrh je poudarila, da lizingodajalci poslov niso sklepali z ustreznimi dokazili, temveč jim je za nakazilo denarja zadoščal predračun in ne račun, kar je običajno v tovrstnih poslih. Med postopkom se je po njenih besedah izkazalo, da so v Sparkasse Leasingu vedeli, da so financirali neobstoječa vozila. Savović je tudi dokazal, da je posloval z elitnimi podjetji, pri čemer je omenila novomeško Krko. Po njenem mnenju je bila njegova edina napaka predložitev lažnih listin. Ob vsem tem je plačeval vse do odpovedi pogodb, ''kar kaže, da ni imel namena neplačevati''. Spomnila je, da je angažiral izterjevalce v tujini za poplačilo dolgov Elgradu, želel je plačevati in ni imel namena goljufati. Prav tako po njenih ocenah ni dokazov, da bi imel pomočnike.
Meni, da Sparkasse Leasing ni želel, da bi Savović še naprej plačeval obveznosti. ''Morali so vložiti ovadbo, da bi lahko dobili denar od zavarovalnic.'' Povedala je, da so se banke v času finančne krize ''teple za komitente'', zato so privolile v drugačne pogoje za sklenitev lizing pogodb. Poudarila je, da Savović ni slab človek, da je Hypo Leasingu med postopkom posredoval dokumentacijo za prevzem enega izmed vozil, tako da lahko zdaj z njim razpolagajo. ''Ni mu vseeno za oškodovance. Ima prazen kazenski list, veliko družino. Ni brezbrižen, zadeve želi še vedno urediti.''
Savović: Šlo je za posel, niti en pfenig ni šel na moj račun
Marko Savović je razložil, da je Elgrad odprl leta 2001 in od takrat živel z njim. Od njega je v najboljših časih živelo tudi do 80 družin, vseskozi se je trudil za obstoj podjetja. Dosegel je dobre reference, posloval z dobrimi podjetji tako v Sloveniji kot v tujini. Njegov uspeh ni bil nikoli povezan s politiko ali bankami, temveč s trdim delom. Ob finančni krizi so banke zavrnile odloge plačil, zato niso mogli več redno plačevati. ''Vedno sem posloval v dobri veri, z dobrim namenom. Verjel sem v posel, investiral sem tudi v nepremičnine, podjetje sem širil na daljši rok. Žal mi je, da mora zdaj Elgrad ugasniti, z njim so ugasnile tudi moje sanje in moje dolgoletno delo.''
Obžaluje škodo pri poslovnih partnerjih, ''čeprav dejanska škoda v postopku ni bila ugotovljena, ampak gre za enostranski izjavi Sparkasse Leasinga in Hypo Leasinga''. Ravno slednji ni kompenziral večino sredstev, ki jih je Elgrad nakazal, trdi. Verjame, da bi bile vse obveznosti poplačane, če ne bi odpovedali pogodb. Hypo Leasingu, s katerim je imel sklenjenih 126 pogodb, je sicer nakazal več kot milijon evrov, Sparkasse Leasingu pa za 10 pogodb okoli 100.000 evrov, trdi. Poudaril je, da gre za posel, od katerega osebno ni imel nič. ''Niti en pfenig ni šel na moj račun. Od prodaje podjetja nisem dobil niti kupnine.'' Sodnico je prosil, naj ga spusti na prostost. Na koncu je dejal, da bo spoštoval vsako odločitev sodišča, če se bo strinjal ali ne.
Lizingi za neobstoječa vozila, pogodbe na podlagi predračunov

Marko Savović naj bi sklepal lizinge za neobstoječa vozila. Če bi redno plačeval, lizing hiše verjetno ne bi nikoli vedele, da so bile žrtev domnevne goljufije. Savović je pred sodiščem trdil, da je nedolžen, da so bili dobavni roki za vozila daljši zaradi finančne krize, nekatera vozila naj bi dobil, a zavrnil, ker so bila neustrezna. Elgrad je pred aretacijo decembra lani sicer prodal slamnatemu lastniku Martinu Anžurju.
Neprevidne so bile tudi lizing hiše, ki so očitno sklepale posle na zaupanje, se je izkazalo na sodišču. Denar za lizing naj bi nakazali brez ustreznih papirjev, samo na podlagi predračuna, ki v poslih praviloma ne velja za dokaz, da ima kupec stvar v lasti. Vse Elgradovo premoženje, tako nepremičnine kot premičnine, je bilo na lizing, čeprav je Savović srbski in ne slovenski državljan. Domnevno naj poslov ne bi zavarovali.
Lizing hišama, Hypo Leasing in Sparkasse Leasing, naj bi dolgoval več sto tisoč evrov. Ker naj bi bilo upnikov še več, naj bi dolg nekdaj uspešnega avtoprevozniškega podjetja šteli v milijonih.
KOMENTARJI (13)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.