
Pred odreditvijo parlamentarne preiskave vladnega nakupa finskih oklepnikov Patria je v državnem zboru tekla razprava o upravičenosti in zakonitosti postopka nabave. Opozicijski poslanci v postopku preiskave pričakujejo predvsem odgovor na vprašanje, koliko bo posel z oklepniki dejansko stal ter ali je bil nakup pravno utemeljen. V koaliciji pa si obetajo, da bo preiskovalna komisija ovrgla vse dvome v upravičenost nakupa.
V LDS so se za ustanovitev parlamentarne preiskave odločili, ker kljub izredni seji ter mesecih sej odbora za obrambo niso dobili odgovorov na nekaj povsem preprostih vprašanj, denimo koliko bo posel v resnici stal, pravi Rudolf Moge. V zvezi z nakupom je treba ugotoviti povezave med nosilci javnih funkcij, ki so vpleteni tako v prodajo kot v proizvodnjo oklepnikov. Moge sluti, da obstaja povezava med predajo tega posla "ravno temu ponudniku in ne komu drugemu".
Aurelio Juri (SD), ki je argumente za odreditev preiskave navedel že uvodoma, je zavrnil očitke koalicije, da predlagatelji zahteve ne želijo preiskave preteklih orožarskih poslov. Po njegovem mnenju gre pri koalicijski zahtevo za slepilni in oteževalni manever, saj sedanja koalicija preiskave teh poslov ni zahtevala tedaj, ko so bili aktualni.

Pri vojaškem naročilu tako velikega obsega ne sme biti nikakršnih dvomov, je podporo odreditvi preiskave argumentiral Pavel Gantar (NP). Ker poslanci niti na izredni seji o nakupu oklepnikov niso dobili odgovorov na vprašanja, "koliko nas bo ta posel stal in kaj vse bomo za ta denar dobili", je ustanovitev preiskovalne komisije logična poteza. Gantar še poudarja, da lahko že sama ustanovitev takšne komisije pripomore k transparentnosti posla.
Sašo Peče (SNS) je nakup oklepnikov označil za "največjo potratno investicijo v zgodovini slovenske obrambe". Ker so poslanci SNS umaknili podpise za zahtevo - ostali opozicijski poslanci namreč niso želeli sodelovati pri ustavni presoji verskega zakona -, se bodo o sodelovanju v komisiji "odločali v okviru glasovanj in če jih boste za omenjeno vsebino prepričali tekom razprave".
Odločitev o nakupu 135 oklepnikov je bila po besedah Roberta Hrovata (SDS) povsem pravilna, tehtna in v celoti argumentirana, poleg tega pa prinaša velike koristi za slovensko gospodarstvo. Hrovat sicer meni, da glede na politične pritiske opozicije vse te problematike ne bi bilo, če bi bilo na razpisu izbrano podjetje, ki ni bilo izbrano. V poslanski skupini SDS so zato zadovoljni, da bodo z ustanovitvijo preiskovalne komisije enkrat za vselej ovrgli dvome, hkrati pa so razočarani nad odločitvijo opozicije, ker preiskave ni želela razširiti.
V poslanski skupini NSi se zavzemajo, da so "stvari jasne in čiste", da je poraba proračunskih sredstev racionalna in zato nimajo pomislekov, da v preiskovalni komisiji ne bi sodelovali, je dejal Drago Koren. Poslanci NSi sicer ne dvomijo, da je bil nakup oklepnikov izveden zakonito in da je bila poraba racionalna. Očitke opozicije, da ni jasno, kaj se je s pogodbo kupilo, pa je Koren označil kot neresne.
Jakob Presečnik je v imenu SLS le napovedal, da bo poslanska skupina v preiskovalni komisiji sodelovala, saj je parlamentarna preiskava poslovniško določilo v vseh parlamentarnih demokracijah.
Poslanska skupina DeSUS ustanovitev komisije podpira, pravi Vili Rezman, ki pa meni, da bi bilo treba pregledati tudi preteklo trgovanje z orožjem. Poslanec DeSUS je hkrati spomnil, da v vseh dosedanjih postopkih niso bile ugotovljene nikakršne nepravilnosti in nezakonitosti, dopušča pa teoretično možnost, da "se lahko ugotovi tudi kaj drugega". Rezman upa, da bo komisija tudi v resnici preiskovala in ne bo zgolj "prevzemala funkcije tega, da se koga postavi v slabo luč".
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.