Nacionalni inštitut za otroške srčne bolezni je že potrdil sodelovanje z ameriškima strokovnjakoma s področja otroške kardiologije in otroške srčne kirurgije, je povedal v. d. direktorja inštituta Brane Dobnikar. Pričakuje, da bosta začela v Ljubljani delati že 8. julija in bosta zagotavljala nenehno bolnišnično oskrbo in 24-urno pripravljenost.
Dobnikar je v današnji izjavi medijem pojasnil, da sta strokovnjaka vodji oddelkov v univerzitetnih ustanovah v ZDA in bosta sodelovala z našimi strokovnjaki, na njih prenašala znanje, kot tudi na tiste, ki se bodo naknadno vključili v program zdravljenja otrok s srčnimi boleznimi.
"Aktivnosti tečejo in verjamemo, da bosta lahko takoj, ko bodo v Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) Ljubljana prenehali sodelovati sedanji zdravniki (otroški kardiologi, op. a.), lahko začela z opravljanjem dejavnosti," je dejal. Državna sekretarka na ministrstvu za zdravje Ana Medved pa je dodala, da bosta zdravnika zaposlena na inštitutu po podjemni pogodbi in bosta stalno prisotna, dopolnjevala pa se bosta z zaposlenimi v UKC.
S 7. julijem namreč iz UKC Ljubljana odhaja zadnji otroški kardiolog, s čimer bodo ostali brez svojega strokovnjaka in ne morejo zagotoviti nenehne bolnišnične oskrbe in 24-urne pripravljenosti za otroke s srčnimi boleznimi. Že več kot deset let UKC tudi nima svojega otroškega srčnega kirurga.
Potrebna je sprememba zakonodaje, s katero se zelo mudi
Da bi strokovnjaka iz tujine čim prej lahko začela delati v Sloveniji, je ministrstvo pripravilo spremembo zakona o zdravniški službi, ki naj bi ga vlada po napovedih Medvedove obravnavala prihodnji teden. V parlamentarni postopek naj bi spremembe zakona šle po nujnem postopku. Želijo si, da bi ga DZ sprejel še pred 8. julijem.
Po navedbah Medvedove je trenutna ureditev o potrebnih poklicnih kvalifikacijah za zdravnike, ki niso iz EU, neživljenjska. Po predlogu sprememb, ki so po njenih besedah usklajene z zdravniško zbornico, pa bo lahko minister za zdravje v izjemnih primerih izdal odločbo, s katero bodo specialisti iz tretjih držav, ki imajo posebno strokovno znanje, začasno opravljali zdravstvene storitve v Sloveniji.
"Gre za izjemne primere, ko javni zavodi s slovenskimi strokovnjaki ne morejo zagotavljati neprekinjene zdravstvene dejavnosti in je s tem tvegano ogrožanje življenj ali huda okvara zdravja bolnikov," je povedala Medvedova v izjavi medijem.
Od teh zdravnikov ne bodo zahtevali visokega znanja slovenskega jezika, bo pa moral izvajalec zagotoviti komunikacijo med zdravnikom in bolnikom ter njegovimi svojci v slovenskem jeziku, prav tako bo morala biti ustrezno prilagojena vsa medicinska dokumentacija, da jo bodo vsi razumeli.
Zdravnik bo lahko v Sloveniji deloval največ eno leto, če bo prejel vabilo iz terciarne zdravstvene ustanove in če bodo za njegovo strokovno znanje jamčili trije zdravniki v Sloveniji, od tega nacionalni koordinator za to specializacijo in specialista mentorja, ki morata imeti vsaj 15 let izkušenj.
Medvedova priznava, da je prihod tujih strokovnjakov povezan tudi z dinamiko sprejemanja te spremembe zakona. Sicer imajo zagotovilo, da strokovnjaka prideta, a obstaja še kar nekaj pogojnikov, je povedala in dodala, da so vseeno optimistični.
To odpira vrata tudi zdravniku iz BiH
Po tej zakonodaji bi lahko bodisi v UKC bodisi na nacionalnem inštitutu zaposlili zdravnika iz BiH, ki naj bi bil pripravljen priti v Ljubljano, a se je zapletlo ravno s pogoji za delo v Sloveniji in zakonodajo. Zaradi tega je v četrtek strokovna direktorica pediatrične klinike UKC Ljubljana Anamarija Meglič vodstvo UKC prosila za takojšnjo razrešitev.
Medvedova je dejala, da omenjenega zdravnika sicer ne poznajo, a so prepričani, da gre za strokovnjaka z ustreznimi znanji in bo lahko skladno s spremembami zakona pridobil zaposlitev v UKC in pozneje v nacionalnem inštitut. "To je za nas dobrodošla informacija, da obstaja še ta zdravnik, saj sestavljamo ekipo in želimo zagotoviti nenehno pokritost zdravstvene oskrbe," je dodala.
UKC Ljubljana: Program otroške srčne kirurgije je stabilen
Glede programa otroške srčne kirurgije so danes iz UKC Ljubljana sporočili, da podpirajo vse pobude za sprostitev zakonodaj. »Tako v Sloveniji kot v tujini je kadrov, kot so srčni kirurgi za otroke in specialisti pediatri kardiologi, malo. Če pa se nam ponudi možnost, naletimo na zakonodajne ovire, ki nam onemogočijo zaposlitev zdravnikov specialistov iz držav izven EU. Zato v UKC Ljubljana pozdravljamo pobudo in prizadevanja ministrstva za zdravje in Zdravniške zbornice Slovenije, da se takoj sprostijo nekatere sistemske oziroma birokratske ovire, ki do sedaj onemogočajo zaposlitev novih zdravnikov. In to vse v dobro otrok, njihovih staršev in zaposlenih v UKC Ljubljana,« so zapisali v sporočilu za javnost.
Iz kliničnega centra še sporočajo, da je program otroške srčne kirurgije stabilen. UKC Ljubljana sodeluje s šestimi srčnimi kirurgi za otroke, ki prihajajo v Ljubljano iz bolnišnice Motol. Sočasno prihajata po dva kirurga, ki v Ljubljani ostaneta še nekaj dni po opravljenih operacijah in sta na razpolago v primeru zapletov. Kirurške ekipe v UKC Ljubljana izvajajo elektivne operacije po vnaprej določenem večmesečnem razporedu, in sicer glede na število pacientov v čakalni vrsti, enkrat do dvakrat mesečno. Glede na težavnost operacij vsakokrat operirajo od tri do pet pacientov. Zagotovljena je tudi obravnava nujnih primerov v 24 urah (v UKC Ljubljana ali v bolnišnici Motol). Za nujne posege se dogovarjajo sproti. Od januarja do 20. junija so operirali 43 otrok s prirojeno srčno napako, od tega le sedem v tujini.
En del otrok s srčnimi boleznimi pa ne potrebuje kirurškega zdravljenja in jih obravnavajo pediatri kardiologi, po potrebi interventni kardiologi oziroma tudi zdravniki drugih specialnosti. V Službi za Kardiologijo Pediatrične klinike so, po odhodu pediatrov kardiologov, ki so dali odpoved, zagotovili, tako za ta, kot za poletne mesece, pokritost z našimi in tujimi specialisti kardiologi intenzivisti ter z zdravniki specialisti kardiologi za delo v ambulantah službe za kardiologijo, v urgentni invazivni diagnostiki in sodelovanje pri konzilijih s tujimi kardiokirurgi in kardiologi. Še vedno, kljub izjemnim naporom, pa nimajo zagotovljenega vsakodnevnega dela pediatričnega kardiologa na bolnišničnem oddelku in stalne pripravljenosti pediatra kardiologa. Manjkata nam dva pediatra z usmerjenim znanjem kardiologije, poudarjajo v UKC Ljubljana.
KOMENTARJI (64)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.