Če bosta testa dveh Slovencev na krovu negativna in bodo tudi preostali štirje opravili še zdravniški pregled, bodo lahko že v sredo zapustili svoje kabine – tako kot sta po 12 dneh to danes prvič storila Američana, ki sta dokumentirala svojo evakuacijo. "Zelo čudno je biti tu zunaj," sta ob tem sporočila javnosti.
13 avtobusov je prišlo po 360 Američanov, 40 okuženih s koronavirusom je ostalo v japonskih bolnišnicah. Po ladijski karanteni so morali potniki čez zaščiten koridor, strogo kontrolo in nato ob spremstvu zaščitenih zdravstvenih delavcev do letališča. "Avtobus vas bo odpeljal do letala, letalo pa vas bo peljalo do ZDA in nato dobite nazaj potni list," so jim sporočile oblasti.
S slovenskega zunanjega ministrstva so sporočili, da "sta veleposlaništvo in konzularna služba že v stikih z agencijo, ki je organizirala potovanje, da čim prej uredi vrnitev potnikov v Slovenijo in da so o možnostih vrnitve v Evropo v pogovorih tudi z nekaterimi državami EU, ki imajo svoje državljane na ladji".
"Oba z ženo sva v razmeroma dobri formi, ampak mentalno zdravje je zdaj terjalo svoj davek," je dejal David Abel, Anglež, ki je na ladji. "Pravijo, da če so tvoji rezultati negativni, da ti tega ne povedo. Ti pa povedo, če so pozitivni. Ne morem verjeti, da so lahko tako kruti, res ne morem," je še dodal.
Medtem ko so Angleži, Slovenci in državljani drugih držav že 14. dan v karanteni, so Američane v domovino pripeljali s tovornim letalom.
"Sva zelo izčrpana, ampak sva na letalu, in to je dober občutek. Precej nesrečna sva, ker morava nositi te maske in na stranišče smo morali na avtobusu," je ob tem povedala ameriška potnica Cheryl Molesky. "Pet ur čakanja na avtobusu, da lahko izstopimo," pa je razmere opisal njen mož Paul Molesky.
Kasneje so sporočili, da je bilo med evakuiranimi ameriškimi državljani tudi 14 potrjenih primerov okužbe, ki pa niso imeli simptomov in so jih le izolirali od preostalih potnikov. Bo pa moralo vseh 360 Američanov tudi v domovini ostati še dva tedna v karanteni. "Razlog za to je, da je stopnja prenosa na tej ladji za križarjenje zelo visoka, podobna, kot bi bili v žarišču. Veliko prenosa je bilo na tej križarki," je ob tem pojasnil zdravnik Anthony Fauci z ameriškega nacionalnega inštituta za infekcijske bolezni.
Ali bo tudi za slovenske potnike, ko se enkrat vrnejo v Slovenijo, odrejena karantena, pa so na Ministrstvu RS za zdravje zapisali, da bo "natančen protokol ravnanja glede slovenskih potnikov na ladji odvisen od epidemioloških vhodnih podatkov slovenskih državljanov in da bodo spoštovali dostojanstvo in integriteto potnikov ter ravnali na način, da bo zagotovljena tudi najvišja stopnja varovanja zdravja prebivalcev Slovenije".
Zunaj Kitajske je sicer potrjenih več kot 500 primerov okužbe z novim koronavirusom, večinoma gre za ljudi, ki so pripotovali iz kitajskih mest.
KOMENTARJI (35)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.