Glavni finski preiskovalec Kaj Erik Björkvist, ki je na Finskem vodil preiskavo v zadevi Patria, je zadovoljen po razsodbi slovenskega sodišča, ki je vse tri obtožene v zadevi spoznalo za krive.
"Boj proti korupciji v Evropi je zelo pomemben za vse nas. Kar sem danes slišal iz Slovenije, je v skladu z ugotovitvami, do katerih smo prišli v naši preiskavi pred sojenjem," je povedal.
Sodba še ni pravnomočna, finski kriminalist pa ni želel ugibati, kako bo vplivala na proces proti Patrii na Finskem. "To težko komentiram, ker ni v moji pristojnosti. Čeprav, borimo se proti korupciji. Zdaj je rezultat dve proti nič. Dve za dobre fante, nič za korupcijo po odločitvi sodišč v Avstriji in Sloveniji. Ne morem reči, da sem vesel zaradi tega, kar se je zgodilo, sem pa zadovoljen, da je potrdilo naše ugotovitve iz preiskave," je dejal.
Berglund brez komentarja
Novinar finske televizijske mreže Yle Magnus Berglund, ki je z objavo oddaje Resnica o Patrii prvi javno uperil prst v nekdanjega slovenskega premierja Janeza Janšo, sodbe ni želel komentirati. Po njegovih besedah je "svoje delo kot novinar opravil. Komentiranje sodbe neodvisnega sodišča pa ni moja stvar," je pojasnil in dodal, da v primer ni vpleten.
Tudi finski državni tožilec Jukka Rappe, ki je spisal obtožnico v finskem primeru Patrie, sodbe ni želel komentirati. Za finsko televizijo Yle je izjavil le, da bi razsodba v Sloveniji lahko posredno podkrepila dokaze, vendar pa ne bo temelj sodbe, ki jo bo sprejelo finsko sodišče. Opozoril je tudi, da v procesu v zadevi Patria na Finskem sodelujejo druge osebe kot v Sloveniji.
V Patrii so presenečeni
"Tako kot so tovrstne sodbe vedno presenečenje; zelo težko jih je predvideti," je za Yle dejala vodja pravnega oddelka Patrie Sirpa-Helena Sormunen. "Jasno je, da korupcije ne moremo sprejemati in imamo nično toleranco do korupcije. Iz tega stališča je dobro, da je bilo narejeno nekaj glede tega," je dodala.
Tudi po njenih napovedih razsodba v Sloveniji ne bo vplivala na proces na Finskem. "Finsko sodišče bo razsojalo samostojno. S pravnega stališča primera nista neposredno povezana. Naš cilj je, da opravimo delo nevtralno ne glede na sodbe, ki so bile izrečene v drugih državah," je dejala.
Avstrijski poznavalec primera Patria: To je močan signal v boju proti korupciji
Gre za pomemben trenutek, ko je bivši premier evropske države obsojen na zaporno kazen zaradi jemanja podkupnine v orožarskem poslu, je po razsodbi v zadevi Patria v Sloveniji ocenil novinar avstrijskega tednika News Stefan Melichar, ki je podrobno spremljal sojenje v zadevi na Dunaju. To je močan signal v boju proti korupciji, je dejal.
"Avstrijska javnost se je podrobno ukvarjala s procesom, saj so določeni deli te afere povezani tudi z Avstrijo, kjer je bil orožarski lobist (Wolfgang Riedl, op. a.) obsojen zaradi podkupovanja. Bilo bi presenetljivo, če ne bi mogli ugotoviti, kdo naj bi prejel te podkupnine v Sloveniji," je dejal avstrijski novinar.
Komentiral je tudi Janšev odziv, da je šlo za političen proces. "Mislim, da je že skrajni čas, da politiki v Evropi sprejmejo izid sojenja in jih ne postavljajo pod vprašaj. Slovenija je evropska država in Evropa ima po mojem mnenju dobro delujoč sodni sistem," je menil.
KOMENTARJI (114)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.