Predsednik SD in premier Borut Pahor je danes predsedstvo SD seznanil, da sta minister za zdravje Borut Miklavčič in ministrica za lokalno samoupravo in regionalni razvoj Zlata Ploštajner napovedala odstop.
"Stranka SD je imela danes redno sejo predsedstva. Na začetku seje je predsednik stranke SD in vlade Borut Pahor obvestil člane, da nameravata dva ministra podati svoj odstop zaradi osebnih oziroma zdravstvenih razlogov, to sta minister za zdravje Borut Miklavčič in ministrica za regionalni razvoj Zlata Ploštajner," je za 24ur.com potrdil tiskovni predstavnik SD Denis Sarkič.
Poudaril je še, da ne gre za rekonstrukcijo vlade. "Ko bosta ministra podala svoji odstopni izjavi, se bo začel postopek iskanja novih imen," pravi Sarkič.
Miklavčič o odstopu še razmišlja
Ministrica za lokalno samoupravo in regionalno politiko Zlata Ploštajner, ki je že minuli teden želela odstopiti, a so jo uspeli pregovoriti, naj bi odšla v kratkem. Razlogov za njen odstop naj bi bilo več. Neuradno naj bi bila ministrica izčrpana. Imela pa naj bi tudi nesoglasja z ministrom za razvoj in evropske zadeve Mitjem Gasparijem glede črpanja evropskega denarja.
Iz zdravstvenih razlogov pa utegne vlado zapustiti minister za zdravje Miklavčič, ki ga je avgusta zadela možganska kap. "Nisem še ponudil odstopa, to bo odvisno od mojega zdravstvenega stanja," je povedal Miklavčič. Kot je pojasnil, je premierja Pahorja seznanil s svojim zdravstvenim stanjem.
Miklavčič je tudi dejal, da bosta morala o njegovem zdravstvenem stanju razmišljati oba s premierjem. "In o tem bova razmišljala do konca leta," je še dodal.
Bo odstopil tudi Gaspari?
Neuradno naj bi o nadaljevanju kariere zunaj Pahorjeve vlade razmišljal tudi minister za razvoj in evropske zadeve Mitja Gaspari. Že dlje časa se namreč ugiba, da Gasparija mika služba v OECD (Organizaciji za gospodarsko sodelovanje in razvoj). Gasparijev kabinet te informacije sicer zanika.
Sarkič pa je zanikal navedbe nekaterih medijev, da naj bi se stolček majal tudi ministru za promet Patricku Vlačiču. Na seji predsedstva o tem niso razpravljali, je dejal. Po Sarkičevih navedbah je Vlačič sporočil, da "nikoli ni razmišljal, da bi zapustil vlado" in so ga zato "takšna zavajanja medijev in dezinformacije zelo prizadele".
Erjavec ima že pripravljene kandidate
Ploštajnerjeva že nekaj časa razmišlja, da bi zapustila ministrsko funkcijo, zlasti iz zasebnih razlogov, je za 24ur.com povedal prvak stranke DeSUS Karl Erjavec. "Takoj ko mi je to omenila, sem začel iskati kandidatke oz. kandidate za to mesto – glede na to, da je to mesto iz kvote stranke DeSUS. Zaenkrat imena ne morem izdati, ker se odstop še ni zgodil. Ko se bo to zgodilo, bomo ime tudi usklajevali s predsednikom vlade in koalicijskimi strankami. Predhodno pa ga bomo uskladili znotraj stranke, saj je potreben ustrezen sklep izvršnega odbora stranke DeSUS," je povedal Erjavec.
Na vprašanje, kdaj mu je Ploštajnerjeva prvič omenila, da razmišlja o odstopu, je Erjavec povedal, da pred približno tremi tedni. “Ona je to funkcijo prevzela kot strokovni izziv, je pa ministrska funkcija prej politična funkcija kot pa strokovna. To jo pač izčrpava,” je za 24ur.com povedal Erjavec.
'Imamo tri do štiri kandidate'
Kandidati so pripravljeni prevzeti funkcijo, imajo tudi določene izkušnje s tega področja, ne gre pa za ljudi, ki bi bili poznani širši javnosti, nam je zaupal Erjavec.
O zamenjavi sta se že pogovarjala s Pahorjem, ki po besedah našega sogovornika spoštuje načelo delitve kvot znotraj vladne ekipe in po tem ključu ima DeSUS tri mesta. “Tukaj ne pričakujem nobenih zapletov. Seveda, če mi ne bomo našli ustreznega kandidata, bomo prepustili, da ga predsednik vlade poišče. Mi bi ga nato potrdili. To se je že dogajalo. Mi kandidate sicer imamo, toda če najdejo izrazito boljšega kandidata, potem se lahko pogovarjamo. Moram pa reči, da ne pričakujem, da se bodo pretirano tepli za to ministrsko mesto, saj je zelo zahtevno in izpostavljeno. Gre za črpanje evropskih sredstev, vemo da so tu težave s preteklim delom, saj sistem ni bil najbolje nastavljen," je še dodal.
"Potrebna bi bila zamenjava celotne vlade''
Odstopi in zamenjave posameznih ministrov ne bodo rešili problema slabega vodenja države, so v odzivu na odstope zapisali v SDS. Dodali so, da pa razumejo, "da je težko delati v kaotični ekipi, ki bo očitno zadolžila še dve prihodnji generaciji Slovenk in Slovencev". Po njihovem bi bila potrebna zamenjava celotne vlade.
"Ker vladajoča koalicija ne glede na povzročeno škodo za vsako ceno vztraja na oblasti in ne dopušča možnosti predčasnih volitev, naj vsaj razmisli o tehnični vladi," je v sporočilu za javnost zapisala SDS.
Predlagajo, da lahko v ta namen povabi kot mandatarja evropskega komisarja Janeza Potočnika, ki naj sestavi tehnično ekipo ministrov brez političnih predsodkov in kriterijev, katere osnovna naloga bi bila učinkovit spopad s kriznimi razmerami, v katere drsi Slovenija.
SDS je pripravljena podpreti vsako rešitev, "ki bi bila za Slovenijo boljša od sedanje vlade, četudi sama ne bi neposredno sodelovala v projektu", so še pojasnili.
KOMENTARJI (263)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.