Zelena agenda in podnebne spremembe so najpomembnejša in najbolj neposredna tema, ki je na mizi Združenih narodov, Slovenija pa jo bo v času nestalnega članstva v Varnostnem svetu ZN postavila na sam vrh agende, je dejal premier Robert Golob. Druga prednostna naloga Slovenije v VS ZN bo prizadevanje za mir v Ukrajini, edino mesto, kjer je to mogoče doseči, pa so Združeni narodi, je dejal.
Podnebnim spremembam ne moremo ubežati, so tukaj, predvidljivo je le, da jih ni mogoče napovedati, je v nagovoru udeležencem Blejskega strateškega foruma (BSF) poudaril Golob, ki je spomnil, da so Slovenijo v začetku avgusta prizadele najbolj uničujoče poplave v njeni zgodovini. Kot je dejal, bomo morali spremeniti svoje vzorce potrošnje, a to ne bo dovolj, vzpostaviti bo treba mehanizme, kako se prilagoditi katastrofam, saj se bodo zgodile, in to lahko rešujemo le na mednarodni ravni, saj se tudi velike države s tem ne morejo soočiti same.
Premier je v govoru izpostavil tudi pomen širitve EU ter poudaril, da so na Bled prišli voditelji vseh balkanskih držav. Po njegovih besedah obstajajo dobri izgledi za nadaljnjo širitev EU, ob tem pa je vse države v regiji pozval k potrebnim reformam. Zagon glede širitve se po Golobovih besedah spreminja zaradi ruske agresije na Ukrajino, stališče držav članic Evropske unije je dobilo povsem novo perspektivo. "Vse vas pozivam, da ne zaostanete, da še naprej vztrajate pri reformah," je dejal, a poudaril, da reforme potrebuje tudi EU.
"Vsi se zavedamo, da bomo morali reformirati naše procese znotraj Evropske unije," je dejal Golob. Po njegovih besedah je čas za to naslednjih 12 mesecev "ali pa se morda ne bodo zgodile še zelo dolgo", zato je pozval, da EU te priložnosti ne zamudi.
Slovenija bo še naprej delala vse tisto, kar je potrebno tudi v okviru Evropskega sveta, pa tudi skupaj z dialogom z Evropsko komisijo, da države Zahodnega Balkana čim prej postanejo članice evropske družine, "da vas postavimo tja, kamor spadate", je med drugim poudaril Golob.
Pri tem je priznal, da nobenega od teh izzivov ne bo lahko premagati, potrebno bo trdo delo. "Porabili bomo ogromno denarja, zlasti za poplave, pomoč in obnovo. Potrebovali bomo veliko časa, vendar moramo najti tako pogum kot modrost, in to bomo storili, da bi pokazali, da zmoremo. Lahko zgradimo boljši svet, ki temelji na solidarnosti," je poudaril.
Fajon na BSF poudarila pomen solidarnosti pri soočanju z globalnimi izzivi
Ob odprtju osrednjega zunanjepolitičnega dogodka v Sloveniji, ki danes in v torek na Bledu poteka z naslovom Solidarnost za globalno varnost, je zunanja ministrica Tanja Fajon spomnila na nedavne uničujoče poplave v Sloveniji ter poudarila, da svet ob krizah, s katerimi se sooča, potrebuje skupno ukrepanje.
Izpostavila je vojno v Ukrajini in druge oborožene spopade po svetu, motnje v oskrbi s hrano in energijo, revščino ter pandemijo covida-19. "Če problemov ne bomo začeli reševati takoj, bodo naša generacija in generacije, ki prihajajo, plačale veliko ceno. Ta svet se bo nenadzorovano dramatično spreminjal, tudi zaradi naravnih nesreč in oboroženih spopadov. Naša dolžnost je zagotoviti, da se takšnim scenarijem izognemo," je poudarila ministrica za zunanje in evropske zadeve.
Slovenija ima po njenih besedah dve glavni prednostni nalogi: končanje vojne v Ukrajini ter širitev Evropske unije na Zahodni Balkan. Kot nestalna članica VS ZN v letih 2024 in 2025 pa bo Slovenija ostala zavezana sloganu svoje kampanje Gradimo zaupanje - varujemo prihodnost, je dejala Fajon in poudarila, da sodelovanje in solidarnost vodita k splošnemu napredku.
Populizem je največja ovira za globalno solidarnost in varnost v prihodnosti, je dejala in ponazorila, da se je težko boriti proti podnebnim spremembam, če te, kot trdijo nekateri populisti, ne obstajajo. Za zagotovitev stabilnosti in solidarnosti je treba oblikovati močno mednarodno koalicijo, ki podpira mednarodne organizacije in institucije. Enako pomembno je urediti boj proti dezinformacijam in lažnim novicam ter področje umetne inteligence, je poudarila.
Brez obravnave teh pojavov je namreč po njenih besedah celoten koncept solidarnosti resno oviran, posledično pa lahko svet zdrsne v kaos. Krepitev mednarodne solidarnosti in varnosti je odvisna tudi od učinkovitega večstranskega sistema, zato je treba podpreti izvajanje ciljev trajnostnega razvoja ZN, je med drugim poudarila Fajon.
Zunanja ministrica je med drugim izpostavila, da ima letošnji BSF tudi humanitarno noto, saj imajo udeleženci priložnost prispevati v sklad za obnovo, ter se zahvalila vsem posameznikom in institucijam v Sloveniji in tujini, ki so Sloveniji pomagali pri soočanju s posledicami naravne ujme.
Pirc Musarjeva na BSF poudarila pomen ohranjanja miru in moč solidarnosti
Bistveno globalno vprašanje ostaja, kako preprečiti vojno in ohraniti mir, je na Blejskem strateškem forumu (BSF) dejala predsednica republike Nataša Pirc Musar. Zato pa je po njenem mnenju nujno tudi razumevanje moči. Ob tem pa je v luči nedavnih poplav izpostavila tudi moč solidarnosti, ki je tista moč v svetu, ki nas združuje, je ocenila.
Ob začetku dobrodelnega koncerta, na katerem poteka zbiranje sredstev za pomoč po nedavnih poplavah, je Pirc Musar sicer ocenila, da je vprašanje, kako ohraniti mir, napačno. "Ko gre za mir, ne bi smelo biti nobenega vprašanja. Mir bi moral biti normalno stanje. Mir mora postati stalnica v vsaki družbi, ki se želi imenovati civilizacija," je poudarila.
Obenem je zatrdila, da ne zanika pomena moči, a kot pomembno ocenjuje, kako razumemo moč in jo uporabimo. Izziv obvladovanja moči pa je odgovoriti na vprašanje, kaj nas združuje in kaj razdružuje. Tako bi po prepričanju Pirc Musar morali govoriti o poznavanju moči.
V luči tega je izpostavila moč zaupanja, ki pa ga ni mogoče zakonsko regulirati, zapisati v ustavo ali mednarodno konvencijo. A izguba zaupanja ogroža temelje organizirane družbe, je opozorila in poudarila tudi moč znanosti, še posebej v času hitrega razvoja umetne inteligence.
Pirc Musar se je dotaknila tudi moči solidarnosti in izpostavila, da je to tista moč v svetu, ki nas združuje, njena odsotnost pa razdružuje. Predsednica republike je prav tako poudarila moč demokracije. "Žal demokracija kot način življenja ni popolnoma uveljavljena povsod po svetu, niti v Evropi. To vodi v razočaranje in sčasoma v odhod najmlajših in najbolj aktivnih članov naših družb," je opozorila.
V nagovoru zbranim se je zavzela tudi za ponižnost in skromnost. Po njenem prepričanju namreč živimo v iluziji, da bo gospodarska rast večna, medtem ko bi morali stremeti k načelu "manj, a bolje". "Vsak korak k uresničitvi ciljev trajnostnega razvoja pomeni korak od izumrtja človeštva," je poudarila.
32 panelov, prek 200 govorcev
Blejski strateški forum (BSF) je osrednji zunanjepolitični dogodek, ki ga vsako leto konec poletja gosti Slovenija. Naslov tokratnega foruma je Solidarnost za globalno varnost.
V dveh dneh se bo na Bledu zvrstilo 32 panelov, na katerih bo nastopilo prek 200 govorcev. Udeležbo je potrdilo osem predsednikov vlad, tri predsednice držav, predsednik Evropskega sveta, 13 ministrov za zunanje zadeve ter številni predstavniki civilne družbe, mednarodnih organizacij, poslovneži, odločevalci in akademiki.
KOMENTARJI (67)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.