Predstavniki Generalne policijske uprave so podali več informacij o kriminalistični preiskavi glede t. i. Štajerske varde.
"V preteklih dneh je bilo precej objav v zvezi s posnetki, ki so se pojavili na spletu. Slovenska policija je z vso resnostjo obravnavala konkretni primer," je uvodoma dejal Boštjan Lindav, pomočnik direktorja Uprave kriminalistične policije na Generalni policijski upravi. Kot je dejal, razumejo željo javnosti po takojšnjem ukrepanju, vendar opozarja, da policija za učinkovito delo potrebuje čas, da zberejo ustrezne dokaze.
Dodal je, da je policija takoj, ko so se pojavili posnetki, začela s preiskovanjem suma kaznivih dejanj. Preiskava je bila usmerjena proti več posameznikom. Kot je pojasnil Lindav, je policija že v preteklosti v zvezi z omenjeno skupino preverjala določene informacije, a do objave posnetkov niso imeli konkretnih dokazov.
Glede na to, da so se v preteklosti pojavljale navedbe, da naj bi bili v t. i. Štajerski vardi tudi pripadniki policije, so kriminalisti preverjali tudi to. "Policija nima podatkov, da bi bili pri sumu kaznivih dejanj bili udeleženi tudi policisti. Vkolikor se bo to izkazalo, bodo izvedli ustrezne ukrepe," je dejal Lindav.
Munda je še dejal, da imajo določen seznam imen, kdo so bili udeleženci zborovanja. "Do sedaj nismo ugotovili, da bi bili prisotni aktivni policisti ali aktivni vojaki," je dejal in dodal, da glede tega vseeno poteka notranjevarnostni postopek na policiji.
Če bi se to potrdilo, bodo o tem obvestili tožilstvo in bodo izvedli ustrezen delovnopravni ukrep, je napovedal Lindav.
Andrej Šiško je v prostorih za pridržanje
Samo zborovanje je potekalo 1. septembra med 11. in 13. uro, je pojasnil Robert Munda, vodja Sektorja kriminalistične policije na Policijski upravi Maribor. Iz fotografij in videoposnetkov je razvidno, da je eden od pripadnikov imel orožje, t.i. jurišno puško, ki je prepovedano, je dejal. Policisti so iz posnetkov ugotovili, da je bilo na zborovanju manj kot 60 oseb. Zborovanje, je potekalo na območju travnika in v gozdu pri Janhovi na območju Apač
Prvoosumljeni Andrej Šiško je po ugotovitvah policije pozival pripadnike k nasilni spremembi ustavne ureditve in strmoglavljenju državnega voditelja. Najvišja kazen za omenjena kazniva dejanja je do 15 let zapora. Po Mundovih besedah je iz objav z zborovanja, ki so zakrožile po družbenih omrežjih, razvidno, da je osumljenec s pozivi ščuval k strmoglavljanju najvišjih predstavnikov države, udeležence pa je pozival tudi k izpolnitvi njegovih pozivov. Tako so kriminalisti ugotovili, da so bili izpolnjeni vsi pogoji za sum ščuvanja k nasilni spremembi ustavne ureditve.
Glede na to, da so njegove izjave šle v smer, da je treba oblast zrušiti, k čemur je pozival tudi širšo javnost na javno objavljenih posnetkih, bi lahko to pripeljalo do nasilnega strmoglavljenja vodstva države. Takšne grožnje je treba obravnavati skrajno resno in tako so jih v policiji tudi obravnavali, je dejal Munda.
Andrej Šiško je v prostorih za pridržanje, po naših neuradnih informacijah ga še niso zaslišali. Do sobote zjutraj ga morajo privesti pred preiskovalnega sodnika ali pa ga morajo izpustiti.
Drugi osumljenec novačil k udeležbi sodelovanja
Drugi osumljenec pa je, zato da bi ogrozil ustavno ureditev Slovenije, novačil in aktivno pomagal prvoosumljenemu priskrbeti najmanj štiri osebe, ki so prišle na zbor, je pojasnil Munda. Ni še znano, ali so bile vse osebe tam prostovoljno, ali so bile morda zavedene glede namena srečanja, saj namen zborovanja naj ne bi bil znan do začetka dogodka. So pa udeleženci dobili navodila, kako naj bodo oblečeni in obuti in kakšen bo zgodovinski pomen srečanja.
Kriminalisti so obravnavali še tretjo osebo, ki jo sumijo kaznivih dejanj prometa s prepovedanimi drogami. Pri njemu so našli in zasegli približno pol kilograma prepovedane droge konoplje.
Robert Munda je dejal, bodo storili vse, da vsaj enega od osumljenih privedejo k preiskovalnemu sodniku. Šlo naj bi za prvoosumljenega Andreja Šiška.
Zamaskirani z razlogom
Po policijski oceni je bilo na postroju okoli 60 posameznikov. Policija vse, ki so se udeležili zbora, poziva, naj kontaktirajo policijo in podajo več informacij o razlogih za njihovo udeležbo in samem dogajanju. Policija med preiskavo ni ugotovila, da bi šlo tudi za dejansko urjenje.
"Sami posnetki, ki so bili objavljeni, kažejo, da so bile osebe prikrite. Nosili so kape in ni bilo možno ugotoviti njihove identitete," je dejal Munda. Organizatorji so naredili vse, da tudi posamezniki, ki so bili na dogodku, niso prepoznali drugih oseb, je še dodal. Policija pa ni dobila dokazov, da bi bili med zbranimi tudi pripadniki policije ali Slovenske vojske.
Munda je pojasnil, da sta dve osebi še vedno v pridržanju. Policija trenutno nima nobenega podatka ali namiga, da bi se kjer koli v Sloveniji organizirala kakšna podobna skupina, je povedal Lindav. So pa zaznali aktivnosti prvoosumljenega po oblikovanju takšnih skupin širše in na drugih območjih.
Opravili pet hišnih preiskav
Policija je prvo informacijo o aretacijah in hišnih preiskavah objavila na svojem Twitter profilu.
Nato so poslali še podrobnejše sporočilo za javnost, v katerem so zapisali: "Slovenska policija je v preteklih dneh z vso resnostjo in v okviru razpoložljivih zakonskih pooblastil obravnavala primer, o katerem so bile objavljene fotografije na družbenih omrežjih. Intenziven predkazenski postopek je usmerjalo Okrožno državno tožilstvo v Mariboru," so zapisali na Generalni policijski upravi.
Kot so pojasnili, so danes zjutraj kriminalisti Policijske uprave Maribor in Generalne policijske uprave (GPU) začeli z izvajanjem petih hišnih preiskav stanovanjskih objektov in vozil. "Na podlagi določil Zakona o kazenskem postopku so odvzeli prostost in odredili pridržanje dvema osumljenima osebama. Operativne aktivnosti izvaja 40 kriminalistov," so sporočili.
Preiskave so opravili na območju Policijskih uprav Maribor in Murska Sobota. Zbirali so dokaze in skušali zavarovati sledi glede kaznivih dejanj ščuvanja k nasilni spremembi ustavne ureditve, nedovoljene proizvodnje in prometa orožja ali eksploziva in neupravičene proizvodnje in prometa s prepovedanimi drogami, nedovoljenimi snovmi v športu in predhodnimi sestavinami za izdelavo prepovedanih drog.
"V preiskavi navedenih kaznivih dejanj so kriminalisti ugotovili, da je bil določeni del oseb, ki so bile 1. septembra 2018 prisotne na zborovanju na območju Apač, s strani organizatorjev zaveden, zato pozivamo vse osebe, ki bi kar koli vedele o tem dogodku, da se javijo na najbližji policijski postaji, pokličejo na 113 ali anonimni telefon policije 080 12 00," so še zapisali na GPU.
Odziv Šiškovih staršev
Starši Andreja Šiška nad dogajanjem niso presenečeni. "Andrej je že sam rekel, da če policisti ne bodo prišli k njemu, bo šel on k njim," sta povedala novinarjem pred njegovo stanovanjsko hišo v mariborski mestni četrti Tezno. Po njunih besedah so kriminalisti iskali orožje, a ga niso našli. Našli naj bi le nekaj nabojev.
"Sramota za našo državo, da človeka, ki je resnično domoljub od pete do glave, pozna našo zgodovino bolj kot jaz, ki sem včasih bila v prosveti, preganja, medtem ko nekateri drugi lahko počnejo vse. Andrej je sam povedal, da zakaj bi sam spoštoval zakone, če jih tisti, ki jih ustvarjajo, ne spoštujejo," je dejala njegova mati.
Odziv Andreje Katič
Po mnenju obrambne ministrice v odhodu in kandidatke za pravosodno Andreje Katič je pojav Štajerske varde eden v nizu dogodkov, saj smo v zadnjem času tolerirali vse več dejanj, ki mejijo na sovražni govor. "Verjamem, da so organi - policija, MNZ - naredili vse, kar je treba, in da se bo v prihodnjih dneh, tednih zadeva tudi odvila," je dejala.
Katičeva je v izjavi za medije po današnjem zaslišanju pred pristojnim odborom pozvala vse, ki nosijo javne funkcije, in tudi državljanke in državljane, da se vzdržijo sovražnega govora, da so spoštljivi in prijazni drug do drugega, tudi do tistih, ki drugače mislijo. Prav tako je pozvala, da ne žalijo in ne spodbujajo nestrpnosti in nasilja. Ob tem je spomnila tudi na določbo v kazenskem zakoniku, ki prepoveduje javno spodbujanje sovraštva, nasilja in nestrpnosti.
Kaj je Štajerska varda?
Minuli konec tedna so zakrožili posnetki urjenja zamaskiranih moških. Posnetki so razburili javnost, čeprav so sprva nekateri dvomili, da gre za dogajanje v Sloveniji. A izkazalo se je, da gre za samooklicano Štajersko vardo, ki naj bi jo ustanovil Šiško. Ta je medijem pojasnil, da se enota uri že več kot leto dni. Člane naj bi urili ljudje z vojaškimi izkušnjami, streljajo na streliščih, njihovo orožje pa je skladiščeno na "varnih lokacijah, do katerih nepooblaščeni ljudje nimajo dostopa".
Predsednik republike in vrhovni poveljnik Slovenske vojske Borut Pahor je oblikovanje paravojaških enot takoj obsodil in takšne formacije označil za nesprejemljive.
Varnostni strokovnjaki pa so ocenili, da imajo prikazana dejanja številne znake kaznivosti in pristojne organe pozvali, naj nemudoma in temeljito ukrepajo. O oboroženi paravojaški skupini so poročali tudi svetovni mediji.
KOMENTARJI (2030)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.