Davčna uprava RS (Durs) je doslej prejela vrnjeno dobro petino zneska, ki ga je konec maja zaradi človeške napake nakazala zavezancem, upravičenim do vračila dohodnine za leto 2013. Pomotoma nakazani denar vrača iz dneva v dan več zavezancev in na Dursu verjamejo, da se bodo odzvali vsi in jim drugih poti ne bo treba uporabiti.
Davčna uprava je konec maja ob vračanju preplačanih zneskov iz prvega svežnja informativnih izračunov dohodnine za lani blizu 5000 zavezancem po pomoti nakazala dvojni znesek. Skupaj gre za 1,29 milijona evrov. Tiste, katerih neupravičeno vračilo ne presega pet evrov, niso pozvali k vračilu, pač pa jim bodo sredstva pobotali pri naslednji davčni odmeri. Vse z višjimi zneski, pa so pozvali, naj preplačila čim prej vrnejo.
Durs: banke provizij ne bodo zaračunavale. Bralec: banka tega ne spoštuje
Na Dursu pravijo, da so se z bankami dogovorili, da ne bodo obračunale provizije, bralec pa nas opozarja, da banke tega dogovora ne upoštevajo. Kljub temu, da je banko opozoril, da v obvestilu Dursa piše, da zavezanci pri vračilu preveč plačanega zneska ne bodo plačali bančnih provizij, so mu na banki dejali, da ne bodo plačevali za napake Dursa.
Durs se je z Združenjem bank Slovenije in poslovnimi bankami dogovoril, da pri izvedbi vračil zavezanci ne bodo bremenjeni z bančnimi provizijami. Če katera izmed enot bank tega ne upošteva in kljub dogovoru zaračuna provizijo, bo davčna uprava takšnim zavezancem strošek provizije povrnila na tekoči račun, sporočajo z Dursa.
Z Združenja bank Slovenij so sporočili, da so na prošnjo Dursa vsem svojim bankam članicam predlagali, da se pri nakazilu oziroma vračilu preveč nakazanih sredstev s strani zavezanca na Durs, bančne provizije ne zaračunajo nalogodajalcu oziroma komitentu, temveč za skupni znesek vseh dolžnih provizij banka naknadno izstavi račun v plačilo neposredno davčni.
Do sedaj vrnili petino zneska
Od 4873 zavezancev jih je doslej preveč vrnjeno dohodnino vrnilo 846 oz. 17,4 odstotka, skupni znesek vrnjenega denarja pa znaša nekaj več kot 280.000 evrov. Doslej je torej Durs prejel vrnjenega 21,8 odstotka denarja.
Zato bodo še nekaj časa počakali, čez čas pa bodo tiste zavezance, ki denarja ne bodo vrnili, individualno pozvali k vračilu. Kjer je mogoče, bodo izvedli pobote, v skrajnem primeru pa bodo denar pridobili nazaj po sodni poti. Zavezanci so namreč denar dolžni vrniti, saj gre v tem primeru za neupravičeno obogatitev v skladu z obligacijskim zakonikom, so dodali.
KOMENTARJI (239)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.