Davčna uprava RS (Durs) je danes tistim zavezancem iz prvega svežnja informativnih izračunov dohodnine za lani, ki so med letom plačali previsoko akontacijo dohodnine, preplačani znesek vrnila na bančne račune. Skupni znesek vračil znaša 69,9 milijona evrov.
Prvi sveženj informativnih izračunov dohodnine za leto 2012 je davčna uprava izdala v začetku aprila, in sicer 509.916 zavezancem. Od teh je vračilo dohodnine izračunala za nekaj manj kot polovico.
Da morajo dohodnino doplačati, je pisalo na izračunih za 43 odstotkov zavezancev iz prvega svežnja. Ti morajo zahtevani znesek poravnati najpozneje do ponedeljka, in sicer v skupnem znesku 49,7 milijona evrov. Izjema so zavezanci, ki so zoper informativni izračun dohodnine vložili ugovor, saj ta zadrži izvršitev. Preostalih nekaj manj kot sedem odstotkov izračunov je bilo brez vračila ali doplačila dohodnine.
Na pošto roma tudi drugi sveženj
Tisti, ki informativnega izračuna še niso prejeli, ga lahko pričakujejo že v naslednjih dneh, saj Durs ravno danes pošilja na pošto drugi sveženj izračunov.
Durs je v drugem in hkrati zadnjem svežnju z datumom odpreme 31. maj poslal še zadnjih 486.662 informativnih izračunov dohodnine za leto 2012. Od 31. marca, ko je bilo zavezancem izdanih prvih 509.916 informativnih izračunov, jih je tako skupaj izdanih 996.578.
Če zavezanec ugotovi, da podatki v informativnem izračunu niso pravilni oziroma so pomanjkljivi ali je njihova davčna obveznost prenizko ali previsoko ugotovljena, morajo najpozneje do 1. julija podati ugovor, so sporočili z Dursa. Sicer pa je datum vračila preveč plačane dohodnine 26. julij, rok za doplačilo dohodnine pa se izteče 31. julija.
V drugem svežnju bo informativne izračune prejelo 486.662 zavezancev, od tega 134.177 (27,6 odstotka) z doplačili, 314.642 (64,6 odstotka) z vračili, 37.843 (7,8 odstotka) pa brez vračila ali doplačila dohodnine. V tej tranši bo skupaj za 55.154.390,65 evra doplačil in 162.756.237,39 evra vračil. Povprečni znesek doplačila znaša 411 evrov, povprečni znesek vračila pa 517 evrov.
Ne bodo pa informativnega izračuna dohodnine prejeli tisti, za katere na Dursu od izplačevalcev dohodkov niso prejeli podatkov o odmeri dohodnine. V tem primeru morajo napoved vložiti sami, in sicer od 15. junija do 31. julija.
V drugi tranši tudi zavezanci, ki so prejeli napačen informativni izračun dohodnine
Zavezancem, ki so v prvi tranši prejeli informativni izračun dohodnine, pri katerem je bila edina napaka iz naslova starševskega nadomestila (nepravilen dohodek oznaki vira dohodka 1108), in niso vložili ugovora, je davčna uprava v drugem svežnju ponovno izdala informativni izračun dohodnine.
Zaradi nekaj centov razlike ni treba vlagati ugovora zoper informativni izračun dohodnine
Na Dursu še opozarjajo, da v nekaterih primerih nastajajo manjše razlike (nekaj centov) med zneski dohodkov, ki so navedeni v informativnem izračunu, in zneski, ki so jih prejeli od svojega izplačevalca dohodkov. Omenjene razlike nastajajo zaradi različnega zaokroževanja zneskov. Izplačevalci dohodkov so namreč davčni upravi poročali na mesečnem nivoju, zavezancem pa so poročali na letnem nivoju.
Tako zavezancem ni treba vlagati ugovorov zoper informativni izračun dohodnine, če razlika med zneski ne presega enega evra. Pri veliki večini zavezancev, pri katerih bodo zaradi zaokroževanja zneskov nastajale razlike, bodo te znašale nekaj centov, večja razlika (do enega evra) pa lahko nastane pri zavezancih, ki so imeli v preteklem letu več različnih izplačevalcev.
KOMENTARJI (26)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.