Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) in Davčna uprava RS (Durs) sta v skupnem nadzoru petih dobaviteljev medicinsko-tehničnih pripomočkov pri vseh ugotovila kršitve pogodbenih določil. Dobavitelji so po njihovih ugotovitvah izdajali blago splošne rabe, med drugim tudi kozmetiko, plenice, vitamine, čevlje in vzmetnice.
"Namige o tem, da tako zdravniki kot tudi dobavitelji in zavarovane osebe tu in tam prikrojijo pravila pri predpisovanju, izdaji in prevzemu medicinsko-tehničnih pripomočkov, je zavod dobival že leta," je poudarila Rosana Lemut Strle z ZZZS. Kot pravi, so se proti temu borili s pooblastili, ki jih imajo, izvajali so nadzore, ki so v njihovi moči, vendar je tu treba priznati, da kakšnih zadovoljivih rezultatov samim ni uspelo doseči.
Na podlagi mnogih prijav in drugih informacij o domnevnih kršitvah posameznih dobaviteljev pri izdaji medicinskih pripomočkov so se zato za pomoč obrnil tudi na Durs.
ZZZS je potrdil sume o nepravilnostih, zlasti da pogodbeni dobavitelji izračunavajo skupno vrednost posamezne naročilnice, nato pa na podlagi te vrednosti izdajajo blago splošne rabe ter pripomočke, ki jih zdravnik bolniku sploh ni predpisal.
Marjetka Štemberger z Dursa je dejala, da so inšpektorji do sedaj davčnoinšpekcijske nadzore opravili pri petih dobaviteljih, ki so pogodbeni partnerji ZZZS. Vseh pet dobaviteljev je po njihovih ugotovitvah namesto predpisanih količin in vrst medicinsko-tehničnih pripomočkov izdajalo pripomočke, ki niso predmet pravic iz obveznega zdravstvenega zavarovanja.
Durs je v postopkih preiskave pri dobaviteljih pregledal prejete račune, izdane račune in blagajniški promet ter ugotovil dodatne davčne obveznosti v višini 200.000 evrov.
Nelegalno izdajali predvsem kozmetiko, plenice in vitamine
Po besedah Štembergerjeve so dobavitelji zavarovanim bolnikom na naročilnice oziroma recepte izdajali blago, ki ni predmet pravic iz obveznega zdravstvenega zavarovanja. "Med predmeti so predvsem izdelki iz negovalne kozmetike, plenice za dojenčke, vitaminski dodatki, posteljne vzmetnice, čistilni robčki in serijska obutev," je pojasnila. V nekaterih primerih so bolniki prejeli količinsko manj pripomočkov, za razliko od predpisane in dejansko dane količine pa so prevzeli drugo blago. Ugotovili so tudi, da so dobavitelji blaga izdajali zahtevke ZZZS za plačilo pripomočkov za tisto blago, ki dejansko sploh ni bilo izdano.
'Goljufi' bodo morali poravnati dolgove
"Takšno ravnanje predstavlja kršitev sklenjene pogodbe, hkrati pa omogoča pridobivanje neupravičene koristi na račun javnih sredstev tako s strani dobaviteljev kot tudi s strani naših zavarovancev. Od tistih dobaviteljev ali zdravnikov, pri katerih bomo ugotovili nepravilnosti, bomo zato zahtevali povračilo stroškov, zoper njih pa bomo nadaljevali z ustreznimi postopki," so še povedali predstavniki ZZZS in dodali, da za zdaj še niso razmišljali o morebitnem sankcioniranju zavarovancev.
"Inšpekcijski postopki so bili zelo zahtevni in dolgotrajni, v določenih primerih pa so bili inšpektorji deležni tudi namernega oviranja in nesodelovanja," je še dodala Štembergerjeva.
Po novem na tapeti zobozdravniki
Saša Gornik z Dursa je dejala, da potekajo tudi ciljni davčnoinšpekcijski nadzori pri zobozdravnikih, v katerih preverjajo, ali zobozdravniki izdajajo račune, ali so na njih navedene vse storitve, ki jih zobozdravniki opravijo, in ali so zneski na njih tudi zajeti v poslovnih knjigah.
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.