Duhovniki v bolnišnicah, zaporih, vzgojnih domovih, prevzgojnih zavodih in zavodih za usposabljanje bodo odslej javni uslužbenci. Plače zanje bo zagotavljala država. Direktorji zavodov pa bodo duhovnike zaposlili za polni ali skrajšani delovni čas, možna pa je tudi zaposlitev na podlagi kakšne druge pogodbe.
Pogovore in versko duhovno pomoč bodo opravljali v za to namenjenih prostorih. Če bolnik ne bo mogel do posebnega prostora, ga bo duhovnik obiskal v bolniški sobi ali v drugih prostorih. Pri tem ne bodo smeli motiti zdravstvenih delavcev.
Vprašanje, ki se postavlja, je, po katerem kriteriju se bo vodstvo zdravstvene ustanove ali zapora odločilo, katere veroizpovedi bo zaposleni duhovnik. Tega v pravilniku namreč niso določili.
V pravilniku pa piše, da bo pravica do verske oskrbe zagotovljena tako bolnikom in zapornikom kot njihovim bližnjim. Same prostorske in tehnične pogoje za izvedbo oskrbe pa morajo zagotoviti zdravstvene ustanove oziroma ministrstvo za pravosodje.
V bolnišnicah in drugih zdravstvenih ustanovah lahko zaposlijo enega duhovnika na 500 bolnikov. Nižji kriterij velja za onkološke, psihiatrične in rehabilitacijske ustanove, kjer velja kriterij en duhovnik na 300 bolnikov. V zaporih in drugih prevzgojnih zavodih pa velja enotni kriterij 500 obsojenih. Število duhovnikov pa se lahko določi tudi sorazmerno glede na to, kolikšno je število oskrbovancev v določenem zavodu.
KOMENTARJI (83)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.