Predsednik državnega sveta Janez Sušnik se je v odprtem pismu
poslankam in poslancem državnega zbora zavzel za vnovično imenovanje
guvernerja Banke Slovenije Mitje Gasparija na ta položaj. Pozval jih
je, "naj odločno pokažejo svojo politično zrelost ter modrost in ne
nasedejo provokatorjem izmed lastnih vrst, ki blatijo dobro ime
predstavnikov ljudstva".
Kot je zapisal
Sušnik, je bila prav učinkovita finančna politika, predvsem pa
stabilna, pretehtana in odgovorno izpeljana strategija Banke Slovenije
pod Gasparijevim vodstvom tista, ki je naši državi omogočila vstop v
finančno območje razvitih evropskih držav, s čimer smo si zaslužili
velikansko priznanje celotne Evrope.
Gaspari se je izkazal za
odličnega in odgovornega bankirja, zagotovo pa se po Sušnikovem mnenju
tudi zaveda, da je pred Slovenijo in njeno nacionalno banko nova
odgovornost, ki jo bo morala deliti z Evropsko centralno banko, in
sicer zagotovitev cenovne stabilnosti. Ta je podlaga nadaljnji
gospodarski rasti, finančni stabilnosti, s tem pa tudi blaginji
državljanov in državljank Slovenije.
Pohvala Predsednika ECB
Predsednik Evropske centralne banke (ECB) Jean Claude Trichet je zanikal, da bi ECB iz Slovenije kadarkoli prejela kakršnekoli dokumente, ki bi na Slovenijo metali negativno luč. Nasprotno, prepričan je, da je sedanji guverner Banke Slovenije Mitja Gaspari odigral ključno vlogo pri slovenskem prevzemu evra ter da mu zaupa in ga podpira. "Lahko povem le, da je odličen guverner," je dejal v intervjuju za časnik Dnevnik.
Slovenska nacionalna stranka je minuli teden sporočila, da naj bi Banka Slovenije že dlje časa ECB pošiljala tajne dokumente brez podpisa z oznako stroga tajnost, ki naj bi jih pripravila analitska služba Banke Slovenije. "Vse ocene naj bi bile za našo državo skrajno negativne in namerno prirejene tako, da bi se Slovenijo prikazalo kot nesposobno doseči konvergenčne kriterije, kar naj bi v končni fazi zavrlo tudi našo pot v t.i. območje evra," so zapisali v SNS.
Gaspari je v odzivu na obtožbe pojasnil, da gre pri omenjenih dokumentih za interno gradivo Banke Slovenije z oznako strogo zaupno, ki nikoli ni bilo uradno gradivo Banke Slovenije in ga nikoli ni obravnaval svet Banke Slovenije. "Zato ne more predstavljati uradnega stališča Banke Slovenije in ga Banka Slovenije nikoli ni distribuirala iz Banke Slovenije," je zatrdil.
Sicer pa tajnost in zaupnost dokumentov, ki jih pošljejo nacionalne centralne banke, s svojimi mehanizmi varuje tudi ECB. Kot je za Dnevnik pojasnil Trichet, daje formalno podlago za zaupnost tovrstnih dokumentov marca 2004 sprejeta odločitev ECB, objavljena na spletnih straneh banke, ki določa javni dostop do dokumentacije na ravni ECB.
SDS odrekla podporo
Navkljub nizu ugibanj o resničnosti obtožb je Gasparija kot kandidata za guvernerja Banke Slovenije za prihodnji šestletni mandat v sredo podprla večina članov parlamentarne mandatno-volilne komisije. Podporo so mu izrekli poslanci LDS, SD, SLS in DeSUS, medtem ko njegovemu imenovanju nasprotujejo v SDS, NSi in SNS. Kljub temu je njegovo imenovanje v državnem zboru vprašljivo, saj mu je podporo odrekla največja parlamentarna stranka.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.