
V državnem svetu bo, na podlagi izidov prvega dneva volitev, kar nekaj novih obrazov. Vnovična izvolitev tako denimo ni uspela sedanjemu predsedniku državnega sveta Janezu Sušniku. V četrtek bodo potekali še elektorski zbori za volitve članov državnega sveta iz vrst t. i. funkcionalnih oz. poklicnih interesov. Na izvolitev dveh državnih svetnikov bo treba še počakati, saj je ustavno sodišče zadržalo izvedbo posrednih volitev za ta dva svetnika.
Profesor na Fakulteti za družbene vede in ljubljanski mestni svetnik Andrej Rus je bil izvoljen v 1. volilni enoti s sedežem v Ljubljani. Vincenc Otoničar, po poklicu RTV mehanik, pa bo še en mandat zastopal interese 17. volilne enote (sedež Logatec) oziroma občin Bloke, Borovnica, Cerknica, Logatec, Loška dolina, Vrhnika in Log - Dragomer.
V državni svet je bil izvoljen tudi direktor Študentske organizacije Univerze v Mariboru (ŠOUM) Drago Žura, ki bo nasledil dosedanjega državnega svetnika Alojza Križmana. Občine s širšega območja Štajerske in Podravja bosta zastopale še Milan Ozimič in Drago Bahun, ki sta dobila zaupanje za še en mandat. Namesto Rada Krpača bo v državnem svetu občine z območja Koroške zastopal Marijan Klemenc. Klemencu je svetniško mesto pripadlo šele po žrebu, saj je enako število glasov prejel tudi Darko Sahornik. S celjskega območja je bil v državni svet namesto dosedanjega državnega svetnika Gregorja Vovka Petrovskega izvoljen Jože Korže.
Severozahodno Slovenijo bodo v državnem svetu zastopali tudi ravnatelj elektro šole na Ptuju Rajko Fajt, župan občine Sv. Trojica v Slovenskih goricah Darko Fras, ki je bil svetnik že zadnji mandat, ter Rudi Cipot, javnosti znan tudi kot nekdanji direktor murskosoboške območne enote Zavarovalnice Triglav. Cipot je na volitvah premagal tudi Marjana Maučeca, dosedanjega državnega svetnika tega območja.
Gorenjske občine bosta v državnem svetu zastopala nekdanja državnozborska poslanca Blaž Kavčič in Bogomir Vnučec. Oba so elektorji na današnjih volilnih zborih izvolili v Kranju in na Jesenicah. V 9. volilni enoti za volitve v državni svet je kandidiral tudi predsednik državnega sveta Janez Sušnik, ki pa ni bil izvoljen, saj ni prejel zadosti elektorskih glasov. Kavčič ga je prehitel za štiri glasove. Za petletni mandat državnega svetnika se je poleg Vnučca potegovalo še šest kandidatov, med njimi Boris Janez Bregant, dosedanji državni svetnik, ki pa vnovičnega zaupanja za še en petletni mandat ni prejel.
Nove državne svetnike so izvolili še v treh volilnih enotah. V 12. volilni enoti s sedežem v Novi Gorici je največ glasov elektorjev dobil Matej Arčon, v 13. volilni enoti s sedežem v Tolminu Rastislav Jože Reven, v 16. volilni enoti s sedežem v Sežani pa je zmagal Jernej Verbič. Od sedanjih zastopnikov lokalnih interesov se je Jurij Kavčič (Tolmin) potegoval za vnovično izvolitev, medtem ko Zlatka Jenka (Sežana) in Davida Nabergoja (Nova Gorica) tokrat ni bilo med kandidati.
V 14. volilni enoti s sedežem v Novem mestu je bil za svetnika izvoljen Bojan Kekec, v 15. volilni enoti s sedežem v Črnomlju so izvolili Jožeta Mihelčiča, v 20. volilni enoti s sedežem v Krškem pa je največ glasov dobil Jože Slivšek. V omenjenih volilnih enotah so bili v prejšnjem sklicu za svetnike izvoljeni Adolf Zupan (Novo mesto), Ivan Bukovec (Črnomelj) in Štefan Teraž (Krško). Nobenega od njih tokrat ni bilo med kandidati.
V državnem svetu bosta lokalne interese zastopala tudi župana Domžal in Ivančne Gorice, Toni Dragar in Jernej Lampret. Dragar je bil izvoljen v 2. volilni enoti s sedežem v Kamniku, Lampret pa v 22. volilni enoti s sedežem v Grosupljem. V 21. volilni enoti s sedežem v Trbovljah pa je bil, tako kot pred petimi leti, izvoljen Branko Majes. V preostalih dveh volilnih enotah sta bila na prejšnjih volitvah izvoljena Marko Juvančič (Kamnik) in Vincenc Janša (Grosuplje), slednji se je za svetniški stolček potegoval tudi tokrat.
V državnem svetu bo tako od sedanjih 22 predstavnikov lokalnih interesov nadaljevalo delo le pet državnih svetnikov.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.