Državni zbor je glasoval o vladnem predlogu sklepa o nedopustnosti razpisa zakonodajnega referenduma o zakonu o ratifikaciji sporazuma z Organizacijo za sodelovanje pri skupnem oboroževanju (OCCAR), po katerem vlada načrtuje nakup osemkolesnih oklepnikov tipa boxer. Vlada je pobudo izpodbijala kot neustavno in zagovarja stališče, da referendumi v zvezi z ratifikacijami mednarodnih pogodb po ustavi niso dovoljeni.
Poslanci so zdaj pritrdili vladi in z rezultatom 43:30 podprli predlog sklepa o nedopustnosti razpisa. Obrambni minister je odločitev pospremil z besedami: "Nujen proces modernizacije Slovenske vojske se začenja."
Pobudo za referendum je vložila opozicijska stranka Levica, ki je predložila 6800 podpisov državljanov. Ta bo prepoved referenduma zdaj izpodbijala z ustavno pritožbo. Kot so ob tem sporočili, se vlada izgovarja, da zavrnitveni referendum o zakonu, s katerimi država sklepa mednarodno pogodbo, ni dovoljen. "V Levici odgovarjamo, da pridružitev konzorciju držav, ki nakupuje orožje, v resnici ni nikakršna mednarodna pogodba, ki bi bila primerljiva s priključitvijo Evropski uniji ali Združenim narodom ali paktu Nato. Je zgolj nakupovalni listek, na katerem piše '53 oklepnikov nemškega proizvajalca ARTEC GmbH za predvidoma 412 milijonov evrov'," pravijo.
Dodajajo, da je to mogoče dobra novica za Nemčijo, nikakor pa ne za Slovenijo: "Če bi bilo Mateju Toninu mar za ogroženost Slovenije, potem bi teh 412 milijonov evrov porabil za gradnjo najemnih stanovanj ali skrajševanje čakalnih dob v javnem zdravstvu ali za pomoč ljudem v času splošne draginje. Ampak v resnici mu ne gre za varnost, temveč za hlapčevanje tujim diplomatom in generalom Nata."
KOMENTARJI (220)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.