Državni svet je odložilni veto vložil, ker so spremembe po njegovi oceni zaobšle voljo ljudstva glede obravnavanega vprašanja, izraženega na referendumih leta 2012 in 2015. Posledica ureditve, po kateri zakonska zveza ni več opredeljena kot življenjska skupnost moža in žene, ampak kot skupnost dveh oseb, je po njegovem mnenju ravno to, kar je bilo na referendumih zavrnjeno, to pa je pravica istospolnih parov do posvojitve otroka.
Vlada je želela s spremembami slediti ustavnima odločbama, objavljenima julija. Zakonska zveza je opredeljena kot skupnost dveh oseb, in nič več kot skupnost moža in žene, istospolnim partnerjem pa je omogočena posvojitev otroka.
V opozicijskih SDS in NSi so vseskozi nasprotovali takšni vsebini. Za razvoj otroka je po njihovem prepričanju najbolj primerna družina z očetom in materjo. Tudi Evropska konvencija o človekovih pravicah po njihovih navedbah zakonsko zvezo omejuje na skupnost moškega in ženske, njen pomen pa je v osnovanju družine. Poseben pomen materinstva in očetovstva izhaja tudi iz ustave, so poudarjali.
V koaliciji pa so medtem izpostavljali nujnost spoštovanja ustavnega sodišča. V praksi se njegovi odločbi sicer že izvajata, vendar je ustavno sodišče zadolžilo DZ, da v pol leta vnese rešitev tudi v zakon. Izbira najbolj primernih posvojiteljev za posameznega otroka bo še vedno v rokah centra za socialno delo, spremembe pa samo omogočajo, da bodo posvojitelji lahko tudi istospolni, so opozorili.
Spremembe družinskega zakonika je v drugem glasovanju podprlo še več poslancev kot prvič: tedaj je za glasovalo 48 poslancev koalicije in poslanec italijanske narodne skupnosti, proti pa je bilo 29 poslancev SDS in NSi. Poslanec SDS Anže Logar se je takrat glasovanja vzdržal, danes pa je bil odsoten.
KOMENTARJI (185)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.