Slovenija

DZ potrdil novelo zakona o DDV

Ljubljana, 27. 12. 2021 18.01 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
STA, M.P.
Komentarji
1

Državni zbor je s 46 glasovi za in 24 proti sprejel novelo zakona o DDV. Vlada jo je pripravila, potem ko je njenemu prejšnjemu predlogu julija v DZ zmanjkal le glas podpore. Novela prinaša prenos treh evropskih direktiv in izvedbene uredbe, ki urejajo med drugim plačevanje DDV pri čezmejnem trgovanju na daljavo oz. e-trgovanju. Podporo mu je odrekel del opozicije, ki se ne strinja, da je vlada poleg evropskih direktiv vanj vključila spremembe pri nakupu električnih vozil v podjetjih in izročanju računov.

Nekaterih računov ne bo več treba izdajati v fizični obliki.
Nekaterih računov ne bo več treba izdajati v fizični obliki. FOTO: Shutterstock

Z novelo se ukinja predložitev dodatne dokumentacije ob prvi predložitvi obračuna DDV. S 1. julijem 2022 se bo ukinil tudi prag za obvezen vstop kmetov v sistem DDV. Slednje je namenjeno poenostavitvi delovanja sistema DDV za kmete, saj ne bi bilo več vsakoletnega preverjanja obsega katastrskega dohodka in obdavčljivih subvencij ter posledičnega identificiranja kmetov za DDV po uradni dolžnosti.

Novela odpravlja oprostitev plačila DDV ob uvozu pošiljk neznatne vrednosti (meja je bila določena pri 22 evrih). Oprostitev plačila DDV za uvoz vrednosti do 22 evrov je bila sicer odpravljena že 1. julija letos s pravilnikom.

Po tej noveli bodo lahko podjetja uveljavljala odbitek DDV pri nabavi motornih vozil (avtomobilov, motornih koles ter koles in podobnih vozil s pomožnim motorjem), če bodo ta vozila namenjena za opravljanje dejavnosti zavezanca. Pri tem bo moralo biti takšno vozilo brez izpustov ogljikovega dioksida in z davkom ne bi smelo stati več kot 80.000 evrov.

Po noveli bodo trgovci in drugi izdajatelji računov te v papirni obliki izročali le še na zahtevo kupcev, sicer pa ne več. Minister za finance Andrej Šircelj je pri tem danes v DZ zagotovil, da to ne pomeni, da se račun ne bo izdal, ampak ga le ne bo treba izročiti v fizični obliki.

Mnenja koalicije in opozicije nasprotujoča

Predlog so podpirali v SDS, NSi, SMC, SNS in DeSUS, saj da zakon prinaša poenostavitve in razbremenitve. Nasprotovali pa so mu v LMŠ, Levici, SD, SAB in nepovezani poslanci. Ti niso bili za to, da se prinaša darila bogatim, skeptični so bili do neizdajanja računov, saj da to lahko vodi v zlorabe.

"Zakon prinaša poenostavitev in razbremenitev pri izpolnjevanju davčnih obveznosti in sledi ciljem okoljske politike," je v imenu SDS strnil Jure Ferjan. Po besedah Roberta Polnarja ga podpirajo tudi v poslanski skupini DeSUS. V SMC so po besedah Dušana Verbiča prepričani, da bo predlog prek pospešene porabe na eni strani pozitivno vplival na prihodkovno stran državne bilance, na drugi strani pa zmanjševal administrativna bremena poslovnih subjektov.

To ne pomeni, da se račun ne bo izdal, ampak ga le ne bo treba izročiti v fizični obliki.
To ne pomeni, da se račun ne bo izdal, ampak ga le ne bo treba izročiti v fizični obliki. FOTO: Bobo

"Obravnavani zakon prinaša kar nekaj ugodnosti za slovenski narod in gre vsekakor za dobrobit ljudi," je dodal Jani Ivanuša iz SNS. "Zakon prinaša več pozitivnih sprememb za zmanjšanje administrativnih obremenitev, izboljšuje položaj majhnih kmetov ter predstavlja doprinos na področju zelene mobilnosti," je ocenil Jožef Horvat iz NSi.

Drugače pa menijo v delu opozicije. Vlada se po besedah Andreje Zabret iz LMŠ kljub temu, da je od poletja minilo precej časa, ni ozirala na njihove pripombe. Da ne nasprotujejo uskladitvi z evropskimi direktivami, je povedal Soniboj Knežak iz SD, a predloga po njegovih besedah ne morejo podpreti, saj da prinaša darila za tiste, ki si jih lahko privoščijo že sedaj. Medtem je Marko Bandelli iz SAB dejal, da bi moralo biti "bistvo zakona pravočasen prenos evropskih določb", a je vlada vanj vključila nenujne in nepotrebne rešitve.

Jurij Lep iz NeP je dejal, da večino predlogov podpirajo, dvomijo pa o predlaganih spremembah na področju izdajanja računov. Ker njihovo dopolnilo glede tega na matičnem odboru ni bilo sprejeto, so predlogu odrekli podporo. Levica medtem ne podpira nobene od predlaganih sprememb, najbolj pa jo motijo tiste glede nakupa električnih vozil. "Predlog žrtvuje napredek in blaginjo za luksuz peščice," je menil Primož Siter.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

sinhron
28. 12. 2021 09.51
+1
V tej Janševi vladni koaliciji glasuje za predloge vlade 46 skorumpiranih poslancev ! Predlogov ( amandmajev ) opozicije sploh ne upoštevajo !