Rok za predložitev odgovora je Ustavno sodišče v skladu s prošnjo podaljšalo za tri dni oziroma do 20. oktobra. Ustavno sodišče je prošnjo predsednika državnega zbora Ljuba Germiča prejelo včeraj in o njej odločalo že na včerajšnjem zasedanju. Razlogi za podaljšanje roka, v katerem bi moral državni zbor ustavnemu sodišču podati dodatne odgovore na argumente pobudnikov referenduma o družinskem zakoniku, so organizacijske narave, je pojasnil generalni sekretar sodišča Erik Kerševan.

Po njegovih besedah naj bi namreč pristojno parlamentarno delovno telo, ki bo oblikovalo odgovore ustavnemu sodišču, zasedalo šele prihodnji teden. Ustavno sodišče je tako kot v vseh takih primerih, "v katerih so izkazani razumni razlogi za podaljšanje roka za pripravo stališč, tudi v tem primeru to upoštevalo". Državni zbor so obvestili že včeraj.
Kerševan poudarja, da je to zadnji rok za odgovor državnega zbora. Če pa bo državni zbor odgovor posredoval šele 19. ali 20. oktobra oziroma ga ne bo predčasno, ustavno sodišče prihodnji teden še ne bo nadaljevalo z obravnavo dopustnosti referenduma o zakoniku. Razpravo bi lahko nadaljevali šele na seji, ki bo 3. novembra.
Ustavno sodišče sicer na predlog državnega zbora oziroma poslanskih skupin SD, LDS, Zares, DeSUS in nepovezanih poslancev presoja, ali bi z odložitvijo uveljavitve družinskega zakonika ali z njegovo zavrnitvijo na referendumu prišlo do neustavnih posledic.
Pobudnik referenduma Civilna iniciativa za družino in pravice otrok je ustavnemu sodišču predložila argumente v prid referendumu 5. oktobra. Sodišče je državni zbor 7. oktobra pozvalo, naj v roku 10 dni odgovori na argumente predlagateljev referenduma. Kot je tedaj pojasnil Kerševan, ustavni sodniki o dopustnosti referenduma ne bodo odločali do izteka omenjenega roka.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.