Državni svetniki so se odločili, da ne podprejo predloga novega zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju. Kot so poudarjali na seji, bi morala biti reforma usklajena med socialnimi partnerji, upoštevati bi morala razmere na trgu dela, razmere pri delodajalcih, ki nimajo dovolj delovnih mest za starejše delavce, in zdravstveno stanje starejših delavcev.
Pristojna komisija državnega sveta je že prej sporočila, da je treba reformo izvajati postopno, pri njeni pripravi pa je nujen družbeni konsenz. Vlada naj poišče krivce za zdajšnje razmere in naj reforme ne pripravlja tako, da bo le všečna Evropi. Reformo naj izpelje po posameznih segmentih, še menijo.
Proti tako delodajalci kot delojemalci
Izrecno so se proti predlogu zakona opredelile tako interesna skupina delojemalcev kot delodajalcev in lokalnih skupnosti. Kot je dejal vodja interesne skupine delojemalcev Dušan Semolič, bi morala biti pokojninska reforma bolj prijazna do delavk in delavcev, ki so delali v težkih delovnih razmerah.
Po njegovih besedah je nerazumljivo stališče predlagatelja, po katerem bodo starejši delali še dlje, medtem ko mladi ne dobijo redne zaposlitve. "Večina mladih ima delo od danes do jutri. Pravi problem je pri mladih, ne pri starih," je opozoril.
Vodja interesne skupine delodajalcev Borut Meh je menil, da takšen sistemski zakon, ki "prizadene slehernega zaposlenega in sleherno podjetje", ne more iti v zakonodajno razpravo brez minimalnega soglasja. "Delodajalci in delojemalci se o zakonu pogovarjamo danes, namesto da bi se pogovarjali v okviru Ekonomsko-socialnega sveta. Resne obravnave na ESS sploh ni bilo," je poudaril.
Po njegovih besedah so delodajalci že vseskozi opozarjali, da slovensko gospodarstvo ni sposobno tako hitro prilagoditi delovnih mest za starejše delavce, da mora biti izvajanje reforme bolj postopno. "Pa nam tega ni nihče verjel," je dodal.
Po besedah Milana Ozimiča ima tudi interesna skupina lokalnih interesov, ki jo vodi, zaradi nedoseženega širšega konsenza negativno stališče do zakonskega predloga. V interesni skupini negospodarskih dejavnosti pa so ocenili, da so nekatere predlagane rešitve preuranjene, je dejal vodja skupine Anton Peršak. "Neoliberalni koncept vodi v slepo ulico," je menil.
Odbor ublažil ostrino predlagane reforme
Pristojni parlamentarni odbor je v torek sprejel nekaj dopolnil, ki pomembno zmanjšujejo ostrino predlagane reforme. Tako so spremenili določbe glede upokojitvenih pogojev, bonusa za starševstvo in upoštevanja vojaškega roka. Po enem izmed sprejetih dopolnil se bo možno po prehodnem obdobju starostno upokojiti brez odbitkov tudi pri 60 letih, hkrati pa bodo morali imeti moški 40 in ženske 38 let pokojninske dobe. Takšno je bilo od vsega začetka stališče sindikatov, ki so opozarjali, da predlagani pogoji za številne delavce ne bodo dosegljivi in da so starejši delavci, ki so v preteklosti delali v slabih delovnih razmerah, izčrpani.
Napovedana reforma tudi sicer razburja javnost. Predsednica odbora Andreja Črnak Meglič meni, da je pri glasovanju odbora za delo za dopolnilo k 27. členu pokojninskem reforme, s katerim so podprli možnost starostne upokojitve brez odbitkov pri 60 letih starosti in 40 letih pokojninske dobe za moške in 38 letih pokojninske dobe za ženske, najverjetneje prišlo do napake.
KOMENTARJI (25)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.