Na 7. izredni seji je Državni svet zavrnil predlog odložilnega veta na Zakon o interventnih ukrepih za odpravo posledic poplav in zemeljskih plazov, ki so ga poslanke in poslanci sprejel na 45. izredni seji. Pobudo za sprejem odložilnega veta je podala Komisija Državnega sveta za lokalno samoupravo in regionalni razvoj ter s tem omogočila takojšnje odločanje o predlogu veta in njegovo zavrnitev, s tem pa čimprejšnjo uveljavitev zakona.
Na začetku seje je plenum Državnega sveta nagovoril predsednik Marko Lotrič, ki je med drugim dejal, da se je plenum uspel sestati prvič po katastrofalnih poplavah, ki so v začetku avgusta prizadele Slovenijo. "Mnogi državni svetniki, predvsem župani prizadetih občin, so namreč vsakodnevno intenzivno vključeni v odpravo posledic te, še vedno nepredstavljive naravne nesreče. Nekateri državni svetniki so tudi sami utrpeli neposredno škodo, pri čemer jim izražam sočutje. Državni svet se je v odzivu na dogajanje, ki je ponekod spominjalo na apokalipso, ves čas trudil konstruktivno pripomoči k čim hitrejši aktivaciji vseh možnih resursov za pomoč najbolj ogroženim predelom države in njihovim prebivalcem. Kot enega od ključnih načinov pomoči smo prepoznali svojo vlogo v zakonodajnem postopku, ki se je tudi v tem primeru izkazala za več kot pomembno," je dejal in pojasnil, da je v tej luči Državni svet tudi dvakrat zavrnil predlog zahteve za ponovno odločanje o zakonu in s tem omogočil, da bodo vsi, ki pomoč potrebujejo, to nemudoma dobili.
Svetniki so se v razpravi zahvalili vladi in strokovnim službam za hitro ukrepanje po poplavah in zemeljskih plazovih v začetku avgusta. Kljub pomislekom glede nekaterih rešitev, ki jih prinaša zakon, so slednjega podprli in glasovali proti odložilnemu vetu.
Predsednik državnega sveta in nekateri svetniki so ob tem pozvali k spremembam postopka sprejemanja zakonov, kot je obravnavani, na način, da bo ta potekal hitreje. Ob tem je Lotrič na seji ter v izjavi za medije po seji izrazil prepričanje, da bo priprava in sprejemanje nadaljnjih zakonov, kot je napovedani zakon o obnovi, potekalo po ustaljenih procedurah in bodo deležniki imeli dovolj časa za široko razpravo.
Prepovedali tudi možnosti referenduma
Poslanke in poslanci so na poznopopoldanski izredni seji s 50 glasovi za in brez glasu proti potrdili sklep o nedopustnosti zakonodajnega referenduma o interventnem zakonu, ki prinaša nujne ukrepe za odpravo posledic in pomoč prizadetim v nedavnih vremenskih ujmah. Sklep so sprejeli z namenom, da se z ukrepi čim prej pomaga prizadetim v ujmah.
KOMENTARJI (48)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.