Matjaža Gamsa in ostale podpisnike pobude za veto je med drugim motila hitrost menjave organov odločanja na javnem zavodu. Tem mandat preneha veljati z dnem uveljavitve zakona, medtem ko se novouvedeni svet RTVS nato konstituira najpozneje v roku 60 dni. To po mnenju predlagateljev veta predstavlja nerazumno kratek čas.
Namen novele je po navedbah predlagateljev spremeniti zdajšnji način upravljanja in vodenja zavoda tako, da se politika umakne iz zavoda, da se onemogoči politično podrejanje in vmešavanje v kadrovske in uredniške odločitve ter da se zavod vrne javnosti in zaposlenim.
Novela med drugim namesto zdajšnjega 29-članskega programskega sveta in 11-članskega nadzornega sveta zavoda uvaja enotni svet s 17 člani. Med njimi ne bo nobenega imenoval DZ.
Vladno novelo zakona o RTVS je Državni zbor (DZ) s 53 glasovi za in 26 proti sprejel prejšnji teden. V četrtek pa se bo zakonsko besedilo torej znova znašlo pred poslanci.
Glede na razmerja moči v parlamentu med koalicijo in opozicijo bo sicer po pričakovanjih DZ ob ponovnem glasovanju ob zakona znova potrdil. Vendar zakon nato utegne doleteti še naknadni posvetovalni ali zakonodajni referendum.
KOMENTARJI (74)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.