Slovenija

Državni svet bo osnutek pokrajinske zakonodaje poslal v razpravo občinam

Ljubljana, 11. 11. 2020 20.38 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Državni svet bo občinske svete pozval, da se do 1. marca opredelijo do osnutka pokrajinske zakonodaje, ki ga je pripravila strokovna skupina pod vodstvom Boštjana Brezovnika. Kot je znano, strokovna skupina predlaga deset pokrajin ter poseben status za mestni občini Ljubljana in Maribor. Brezovnik je pojasnil, da so med drugim pregledali celotno zakonodajo ter naredili pregled nalog in pristojnosti, ki bi se na pokrajine prenesle postopno do leta 2030.

Državni svet, ki je prevzel vlogo koordinatorja v tokratnem poskusu ustanovitve pokrajin, je predloge izdal v obliki zbornika. Ta vključuje osnutke zakonov o ustanovitvi pokrajin, o financiranju pokrajin ter o pokrajinah s pregledom njihovih pristojnosti in nalog. V državnem svetu si želijo, da bi se oblikoval čim širši družbeni konsenz in podpora lokalnih skupnosti.

Kot pa je na današnji seji ugotavljal predsednik DS Alojz Kovšca, se – potem ko je stroka na podlagi objektivnih meril pripravila predlog – zdaj začenja težji, politični del, pri katerem so pomembne tudi emocije, razmerja sil, posamezni interesi. Ocenil je, da "smo na dobri izhodiščni poziciji", ni pa nobenega zagotovila, da bo ta proces tokrat uspešno prispel na cilj. Potrebno bo veliko politične modrosti in strpnosti, je menil.

Državni svetniki so sicer odločitev, da gradivo pošljejo v razpravo občinam, danes sprejeli brez razprave, pri čemer so sledili mnenju komisije za lokalno samoupravo in regionalni razvoj ter interesne skupine lokalnih interesov, ki sta se do tega vprašanja opredelili na skupni seji v začetku tedna.

Čeprav je bilo takrat slišati tudi kar nekaj pomislekov glede predlagane teritorialne členitve, pa je skupno prepričanje, da Slovenija pokrajine z vidika razvojnih potreb in čedalje večje centralizacije nujno potrebuje. "Največja škoda bi bila, če poskus ustanovitve pokrajin kot nosilk skladnejšega regionalnega razvoja tudi tokrat ne bi uspel," so zapisali tudi v obrazložitvi današnjega sklepa.

Kot je znano, strokovna skupina predlaga deset pokrajin ter poseben status za mestni občini Ljubljana in Maribor. Kot je pojasnil Boštjan Brezovnik, pa so med drugim pregledali celotno zakonodajo ter naredili pregled nalog in pristojnosti, ki bi se na pokrajine prenesle postopno do leta 2030.

Obstoječi predlog teritorialne členitve na 10 pokrajin s posebnim statusom MO Maribor in Ljubljana.
Obstoječi predlog teritorialne členitve na 10 pokrajin s posebnim statusom MO Maribor in Ljubljana. FOTO: pokrajine.si

Podprli dopolnjen predlog za finančno razbremenitev občin

Državni svet je danes brez glasu proti podprl tudi dopolnjen predlog zakona o finančni razbremenitvi občin, s katerim se občine razbremenjuje nekaterih stroškov, povečujejo se nekateri njihovi prihodki, hkrati pa se tudi poenostavljajo administrativni postopki.

Minister za javno upravo Boštjan Koritnik je pojasnil, da znašajo finančni učinki zakona za občine na letni ravni približno 65 milijonov evrov. Državni svet pa v danes sprejetem mnenju ugotavlja, da predstavlja dopolnjen predlog zakona ob dvigu povprečnine za letošnje in prihodnje leto pomemben korak h konsolidaciji finančnega stanja občin.

Državni svet je potrdil svetniški mandat Franju Naraločniku, ki je v DS nasledil avgusta preminulega Bojana Kontiča. Svetniki pa so se seznanili še z letnim poročilom Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije ter poročilom o delu Inšpektorata RS za leto 2019.

Svetniki posebej pozdravljajo spremembo glede sredstev za sofinanciranje občinskih investicij. Kot so zapisali v mnenju, je bil ukrep, na podlagi katerega so bile občine v prehodnem obdobju upravičene do bistveno manj razvojnih sredstev, kot jih je predvideval 21. člen zakona o financiranju občin, škodljiv, saj se je manjšim in razvojno šibkejšim občinam zmanjšala možnost enakopravnega zagotavljanja lastnih virov za sofinanciranje evropskih razvojnih projektov.

V krajši razpravi so se oglasili svetniki, ki zastopajo lokalne interese. Izrekli so zahvalo ministru za javno upravo in celotni vladi, da sta prisluhnila občinam. Izražena pa je bila tudi želja, da ne bi ob tem, ko se občine z zakonom razbremenjuje nekaterih stroškov, sprejemali novih odločitev, ki obremenjujejo občinske proračune. Franc Golob je tako izpostavil sklep ministrstva za izobraževanje glede zagotovitve delovnega mesta informatika v vrtcih, ki ga bodo morale financirati občine v polovičnem delovnem času.

Minister Koritnik je napovedal, da se bo glede tega pozanimal pri resornem ministrstvu, dal pa bo tudi pobudo vladi, da bi morda ukrepe, ki jih sprejemajo drugi resorji in ki vplivajo na položaj občin, najprej posredovali ministrstvu za javno upravo.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (14)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

štajerc9
13. 11. 2020 13.31
+3
Kaj se je zgodilo z drugo polovico Štajerske. Velenjčani postali Korošci, Celjančani “savinjčani” za njimi pa so potegnali še Konjičane, Šentjurčane in Slatnčane. Če že kosate štajersko jo pol vsaj poimenujte Južna Štajerska in Severna Štajerska
ROMELS
12. 11. 2020 12.19
+1
V takole zadevo mora biti vključena vsa javnost ne pa samo občinski sveti. Sicer je treba vse skupaj dati na referendum.
Principat
12. 11. 2020 11.08
+1
boštjan brezovnik, plagiator , samodržec in vse za denar , tudi kangli je napisal diplomsko delo
User300173
12. 11. 2020 11.05
+2
Brez pokrajin, dovolj ste prevarali državljane z 212 občinami, sedaj še pokrajine. Kdo bo to administracijo hranil? Imate politiki še nezaposlene sorodnike in znance? Občine spremenite v KS, pokrajine pa v občine, vsaj večinoma. Kaj ko bi od DS pa do župana postalo volontersko vse kar je voljeno, ali skoraj vse? To pa ne, rast števila upokojencev vas skrbi, ampak oni so si plačali penzijo. Zakaj v vsakem takem predlogu s strani oblasti vidimo prevaro? To se oblastniki vprašajte, ne pa predlagati neumnosti, kar te pokrajine so.
hotchilipoper
12. 11. 2020 10.55
+1
Zakaj pa rabijo 10 let,to se naredi v enem letu
Important notice
12. 11. 2020 10.41
-1
Odlično! Upam pa, da bodo s tem ukinili občine.
ROMELS
12. 11. 2020 10.26
+2
+Tale brezovnik je pravi bukovnik.
ROMELS
12. 11. 2020 10.28
+3
..........da bi štajerci postali korošci ??????????????????????? Norec.
Fejst pob?
12. 11. 2020 10.25
+2
In kakšni so argumenti, da Lj in Mb nista povezana s svojimi pokrajinami, ampak sta ločeni od njih? Ali bo potem npr. Kamnik središče osrednje regije, ki bo obsegala še Vrhniko, Grosuplje , itd? Kakšen je smiael tega?
Sp27
12. 11. 2020 09.22
+5
Mi smo ja 10 let za leseno zlico
bodočipartizan
12. 11. 2020 08.05
+14
Pokrajine bi morale postati občine, ne pa da imamo svetovni rekord: čez 200 občin - totalna oslarija, namenjena kupovanju volilnih točk
bodočipartizan
12. 11. 2020 08.03
+10
Okraji bi morali postati občine, ne pa da imamo svetovni rekord: čez 200 občin - totalna oslarija, namenjena kupovanju volilnih točk!
jung
11. 11. 2020 21.53
+9
Še več birokracije.Tudi število občin bi morali vsaj prepolovit.
Important notice
12. 11. 2020 10.42
+1
Občine ukinit in stvari drugače organizirat.