DVK bo po volitvah ponudil spremembo zakonodaje
Predsednik Državne volilne komisije (DVK) Peter Golob je na tiskovni konferenci še enkrat pojasnil, da je zdravniško razburjenje glede izdaje potrdil nepotrebno. Povedal je, da je bil tak sklep prvič sprejet, a to gre pripisati situaciji v državi. Pred leti takih primerov, ki bi zaprosili za glasovanje doma, ni bilo. Med referendumom o vodah pa so jih volilni odbori obveščali, da so prejeli veliko prošenj, da bi glasovali doma, ko pa so k volivcem prišli, so ugotovili, da gre za popolnoma zdravega volivca, ki je tudi priznal, da se mu samo ni dalo na volišče. In to so zdaj želeli preprečiti z zdravniškimi potrdili. Sklep so tako tudi omilili, zato zdaj zadostuje katero koli potrdilo, ni nujno osebnega zdravnika. Razburjenje zdravnikov je bilo tako nepotrebno. Minister za zdravje je obvestil zdravnike, naj sodelujejo z DVK in izdajo potrdila.
Pojavljajo se tudi namigovanja, da ljudem, ki so v izolaciji, DVK ne dovoli glasovanja, kar je Golob pojasnil, da ne drži. Tistim, ki bodo zboleli po 20. aprilu, pa zakonodaja žal ne omogoča glasovanja. Tudi za tiste v izolaciji so predlagali neko časovno okno, da bi lahko glasovali v nekem časovnem obdobju po koncu volitev, a je stroka temu nasprotovala. Na seji so zato ta predlog umaknili. Če pa bi to dejansko izvedli brez konsenza, bi, tako Golob, bili v prekršku. DVK volivcem zato tudi svetuje, naj se udeležijo predčasnega glasovanja, saj nenehno obstaja možnost za okužbo s koronavirusom.
Volišče na veleposlaništvu v Moskvi bo odprto
Glede pošiljanja glasovnic v tujino je Golob dejal, da prihaja do težav, vendar ne zaradi DVK, ampak zakonodaje in kratkih rokov, ki jih zakonodaja dovoljuje za celotni volilni proces. V tujino bo poslanih okoli 105.000 glasovnic, je pojasnil. Nekatere so že poslali, druge pa že oddali na pošto. Pojavljajo se težave s Pošto, ne le slovensko, ampak tudi v tujini, je še povedal.
Medtem je DVK v sodelovanju z ministrstvom za zunanje zadeve sicer našla rešitev za ponovno odprtje volišča na slovenskem veleposlaništvu v Moskvi. "Predvideno je, da bo pooblaščeni predstavnik zunanjega ministrstva volilno gradivo in volilne imenike odnesel v Moskvo, po končanih volitvah pa ga bo v zapešatenih ovojnicah prinesel tudi nazaj v Slovenijo," so sporočili. Ob tem sicer poudarjajo, da je treba upoštevati morebitna varnostna tveganja in nepredvidljivost okoliščin v času do izvedbe volitev. Na zadnjih predčasnih volitvah je sicer v Rusiji glasovalo 14 ljudi.
DVK je ob tem sprejela tudi navodila za ravnanje članov volilnih odborov, ki bodo na dan volitev obiskovali volilce na domu. Ob obisku volilcev, ki bodo glasovali na domu zaradi okužbe s koronavirusom ali pa zaradi drugih bolezni, morajo člani volilnih odborov nositi ustrezne zaščitne maske in zaščitni vizir.
Sicer pa DVK vse volivce v tujini opozarja, da morajo glasovnice oddati najkasneje do 24. aprila do 19. ure, na volilno komisijo pa mora glasovnica priti najkasneje 3. maja do 12. ure, ko se začne s preštevanjem glasovnic, prispelih iz tujine. Sicer pa so na DVK še pojasnili, da so 295 volivcem, ki še ne vedo, kje bodo v času volitev, omogočili, da prevzamejo volilno gradivo osebno na volilni komisiji, hkrati pa jih opozorili, da morajo glasovnico oddati v tujini, saj če bo na glasovnici slovenski žig, slednja ne bo veljavna.
Golob je še pojasnil, da bodo tudi letošnje volitve transparentne, direktor službe DVK Dušan Vučko pa je pojasnil, da sledijo cilju, da se volitve izvedejo transparentno in pošteno. Skupaj bo 3179 volišč, od tega je 96 volišč za predčasno glasovanje, 88 volišč omnia, ostala pa so redna, je povedal in dodal, da so najbolj ključni za izvedbo volitev volilni odbori, gre za posameznike, ki jih imenujejo okrajne volilne komisije. "Na njih je velika odgovornost," je poudaril. Po končanih volitvah bo DVK ponudil spremembo zakonodaje, eden od predlogov pa bo tudi, da bo med predlagatelji v volilni odbor tudi civilna družba in da se bodo posamezniki lahko tudi sami prijavili. Prav tako bodo predlagali, da se mora rok za vračilo glasovnic, ki pridejo iz tujine, podaljšati.
Sicer pa bodo letošnje volitve dražje kot prejšnje. Stale bodo 5,7 milijona evrov v primerjavi z 2018, ko so stale 4,1 milijon evrov. Dodatke bodo namreč prejeli člani volilnih odborov (25 odstotkov), dražje pa so tudi poštne storitve, je dejal Vučko.
KOMENTARJI (53)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.