Poročali smo, da trenutno poteka nov javni razpis za "izvajanje storitev odstranjevanja poškodovanih ali pokvarjenih vozil, katerih največja dovoljena masa presega 3500 kg". Rok za oddajo in odpiranje ponudb so na Darsu že petkrat prestavili, saj se je AMZS, ki razpisa sicer ne želi komentirati, pritožil. Pred Državno revizijsko komisijo je zato potekal pritožbeni postopek.
Zdaj pa je Državna revizijska komisija sporočila, da je pri preverbi procesnih predpostavk ugotovila, da razpisana storitev naročnika ni javno naročniško razmerje, pač pa koncesijsko razmerje.
Komisija je tako na podlagi slednjega ugotovila, da v konkretnem sporu ni pristojna odločati, saj vrednost bodočega pravnega razmerja, ki po vsebini predstavlja koncesijsko razmerje, ne presega vrednosti iz evropske direktive (prvi odstavek 8. člena Direktive 2014/23/EU), ki (trenutno) znaša 5.382.000 evrov.
"Skupna ocenjena vrednost razpisanih storitev za odvoz obeh vrst vozil (lažjih in težjih od 3.500 kg) po izračunu naročnika znaša 4.667.651,10 evra, zato se pravno varstvo zoper kršitve, ki jih naročniku očita vlagatelj, ne zagotavljajo po določbah Zakona o pravnem varstvu v postopkih javnega naročanja," so sporočili in dodali, da je zato komisija zahtevek za revizijo zavrgla.
Spomnimo.
Po tem, ko smo v rubriki Fokus razkrili, da je davčni svetovalec Rok Snežič od skesanca za posel na Darsu zahteval podkupnino in jo tudi dobil, smo pod drobnogled vzeli še aktualni javni razpis za avtovleke tovornih vozil. Očitno gre za nevralgično točko Darsa, saj se v omenjeni razpis vpleta sam predsednik uprave Darsa Valentin Hajdinjak. Razkrili smo tudi sum kartelnega dogovarjanja.
Kot smo na široko pojasnili v članku Sum kartelnega dogovarjanja z blagoslovom Darsa?, Dars nad celotnim poslom odstranjevanja tovornih vozil nima nobenega nadzora. Račune namreč podjetja, ki imajo z Darsom sklenjene pogodbe, izstavijo neposredno lastnikom tovornjakov. Ti so po večini tujci, tako kot so večinoma tujci tudi vozniki teh tovornih vozil. Vpogled v celotno dokumentacijo imajo v pritožbeni komisiji Darsa le, ko pride do pritožb.
Komisija za pritožbe se je prvič letos sestala šele konec septembra. V tem času se je na Darsu nabralo večje število pritožb, ki niso bile obravnavane sproti. Več zaposlenih na Darsu nas je opozorilo, da so odgovorni na tak način zavlačevali, saj bi, če bi kazni za ugotovljene nepravilnosti izrekali sproti, lahko še trije ponudniki avtovleke ostali brez pogodb z Darsom.
Kot je še poročala naša novinarka Nika Kunaver, se je v razpis, čeprav avtovleke ne sodijo pod področje, ki ga pokriva, vpletel tudi sam predsednik uprave Hajdinjak. Čeprav je sprva na več vprašanj zatrdil, da nikoli ni sodeloval na seji komisije, ki je pripravljala odgovore na vprašanja, pa je, ko smo ga soočili s konkretnim sestankom, ki je potekal v virtualni obliki, dejal: "To pa dajmo razčistiti, to ni bil sestanek komisije, to je bil sestanek oziroma pogovor določenih, šefa pravne službe, ja, bila je tudi zunanja odvetnica, šefica oziroma vodja javnih naročil in še nekaj posameznikov, kjer smo debatirali, na kakšen način zadeve urediti, da ne bi prihajalo do motenj pri javnem naročilu."
Več virov in sogovornikov nas je opozorilo, da se na javnem razpisu favorizira največjega med ponudniki avtovleke. Gre za avtovleko znanega žalskega podjetnika Enesa Draganovića. Da ne drži in da ga ne zanima ves posel, nam je odgovoril Draganović in zanikal poznanstvo s Hajdinjakom.
KOMENTARJI (37)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.