Premier Janez Janša je na današnjem sestanku koalicije, na katerega ni povabil predsednika Državljanske liste in predsednika DZ Gregorja Viranta, Karlu Erjavcu, Radovanu Žerjavu ter Ljudmili Novak postavil ultimat. "Dajem vam čas do ponedeljka, ko pričakujem vašo določitev – ostajate v vladi ali ne. Sporočite mi čim prej, sicer se bom začel pripravljati na predčasne volitve. Nobene tehnične vlade ne bo." Janša je sicer že v sredo po seji sveta stranke, na kateri je dobil zaupanje, dejal, da odločitev, kako naprej, čim prej pričakuje od koalicijskih partnerjev.
Bo Janševa koalicija razpadla?
Neuradno naj bi na sestanku Nova Slovenija prikimala Janši in mu zagotovila, da ostaja trden člen koalicije. Izvršilni odbor stranke SLS se danes ni odločil, ali ostane v koaliciji ali ne. V stranki pravijo, da si bodo vzeli nekaj dni za razmislek. DeSUS pravi, da lahko nadaljujejo delo v koaliciji. Virantov DL pa bo svojo odločitev sporočil v soboto.
Žerjav: SLS je pred zelo odgovorno nalogo
Predsednik SLS Radovan Žerjav je po seji izvršilnega odbora stranke dejal, da v tem hipu SLS še ne bo sprejel odločitve glede ostanka ali izstopa iz koalicije, saj si želijo vzeti nekaj dni za razmislek. "V tem trenutku nimamo rešitve, kaj potem, če zrušimo vlado," je za 24UR ZVEČER poudaril Žerjav. Ponovil je, da dajejo tudi čas največjima parlamentarnima strankama, da še enkrat razmislita, ali je njuno stališče pravilno. V SDS so se sicer že odzvali in pravijo, da se je stranka enotno odločila že včeraj na svetu, ki šteje več članov kot kongres SLS. "Sposobnost odločanja je dolžnost vladnih strank," so še zapisali na Twitterju.
Žerjav je še dejal, da je SLS pred zelo odgovorno nalogo in v zelo nezavidljivem položaju, sam pa se osebno čuti "blazno odgovornega" za to, kaj se bo v Sloveniji zgodilo v dneh, ki prihajajo. Obenem je tudi razočaran in se mu "zdi nekorektno", da koalicijska partnerica SDS, ki ima po njegovih ocenah velik problem s poročilom komisije, postavi svojo koalicijsko partnerico v položaj, ko bo ta odgovarjala za vse posledice v tej državi, ni pa kriva ničesar. "Če je kdo načelen, je to SLS. Pričakujemo, da bodo tudi druge politične stranke načelne in dosledne," je Žerjav dejal za 24UR ZVEČER.
"Če bi sam dobil takšno poročilo Komisije za preprečevanje korupcije, kot sta ga dobila predsednika dveh največjih parlamentarnih strank, bi v tistem trenutku odstopil kot predsednik vlade in predsednik stranke ter nemudoma poskrbel za to, da bi poiskal drugega kandidata za predsednika vlade iz svojih vrst, vrst svoje stranke ali pa tudi kakšnega neodvisnega," je po sestanku izvršilnega odbora pojasnil Žerjav.
S tem bi po njegovem mnenju zagotovil politično stabilnost vodenja države v teh zapletenih časih, "ko imamo na ulicah ljudi, ki so nezadovoljni zaradi tako imenovanih skorumpiranih politikov".
DeSUS za predčasne volitve, ne tehnično vlado
Stranka DeSUS gre lahko po trditvah Karla Erjavca na predčasne volitve, lahko pa nadaljujejo v koaliciji: "Nas zanima predvsem to, da bi država čim prej izšla iz krize". Erjavec je pojasnil, da še vedno vztraja pri svojem stališču glede ugotovitev protikorupcijske komisije o premoženjskem stanju Janše in prvaka PS Zorana Jankovića. Če očitki Jankoviću in Janši držijo, morata po mnenju Erjavca oba odstopiti.
Na vprašanje, ali bodo v DeSUS počakali na poteze SLS in DL, je Erjavec odgovoril, da čakajo le na poteze predsednika vlade. Sicer pa je prvak DeSUS še pojasnil, da je DeSUS bolj zainteresiran za predčasne volitve kot za tehnično vlado. Ta namreč po njegovem prepričanju nič ne rešuje.
Medtem pa vodja poslancev DeSUS Franc Jurša ocenjuje, da nove volitve ne bi bile koristne, saj da Slovenija ni v taki zavidljivi situaciji, da bi si volitve lahko privoščili.
Odločitev o usodi DL v koaliciji znana v soboto
Odločitev o usodi Državljanske liste v vladni koaliciji pa bo očitno znana v soboto. Predstavnica za stike z javnostmi pri DL Helena Lovše je za 24ur.com povedala, da so sklicali sejo sveta stranke, ki bo potekala v soboto dopoldne. Na seji bo svet razpravljal o prihodnosti stranke v koaliciji. Odločitev, ali bo stranka ostala v sedanji koaliciji ali bo sprožila kakšne druge postopke, bo odvisna tudi od dogodkov in potez ključnih akterjev do sobote.
Virant danes o usodi koalicije molči in pravi, da bodo vse odločitve ''padle'' v soboto na seji sveta stranke, medtem pa zagotavlja, da se danes ni sestal z nobeno od koalicijskih partneric. Je pa zatrdil, da je stranka trdna in enotna. Ena od ustanovnih članic DL Marinka Kurilić je sicer danes izstopila iz stranke. Gre za predstavnico civilne iniciative Tržnice ne damo in taščo finančnega ministra Janeza Šušteršiča, ki izhaja iz vrst DL.
V Zboru za republiko dvomijo o nepristranskosti komisije
V Zboru za republiko in Inštitutu dr. Jožeta Pučnika dvomijo o nepristranskosti protikorupcijske komisije. "V oči je zbodlo dejstvo, da komisija ni ravnala v skladu s 13. členom zakona o integriteti in preprečevanju korupcije," je dejal predsednik Zbora za republiko Lovro Šturm. Po omenjenem členu bi morala komisija za preprečevanje korupcije poslati osnutek načelnega mnenja udeležencem postopka, ti pa se potem o navedbah iz načelnega mnenja opredelijo v sedmih delovnih dneh, je opozoril. KPK očitke ostro zavrača. Pravijo, da se 13. člen sploh ne uporablja in ne nanaša na nadzorne postopke pri premoženjskem stanju.
Po ugotovitvah ekonomista Bernarda Brščiča z Inštituta dr. Jožeta Pučnika pa v poročilu protikorupcijske komisije ne gre le za pravne, temveč tudi za ekonomske "zdrse".
KOMENTARJI (4195)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.