
Minister za infrastrukturo in prostor Samo Omerzel je javnosti predstavil osnutek zakona o ravnanju z nedovoljenimi gradnjami, ki bo del sistemske ureditve za rešitev problema črnih gradenj. "Naš namen je, da se v največji meri objekti legalizirajo, da pridobijo gradbena dovoljenja, a le če je to mogoče," pravi minister. Predlog zakona je od danes v 30-dnevni javni razpravi. Hkrati bodo pričeli pripravljati spremembe zakona, ki bo stanje "za vselej uredilo na sistemski ravni".
Osnutek zakona sicer upošteva tudi njihove pripombe, a še vedno pogrešajo bolj natančno oceno stanja, prav tako analizo vzrokov ter projekte in strategije za kakovostnejšo pripravo zakonskih rešitev. Izpostavljajo tudi opozorila inšpektorjev, da z zdajšnjo kadrovsko zasedbo v tem trenutku ne morejo obvladovati položaja, če se nekatere dolgoletne zadeve ne bodo pospravile z njihovega dnevnega reda.
Kot napoveduje minister, bo zakon do poletja na vladi, jeseni sprejet, veljati pa naj bi začel že naslednje leto. "Nato bo pričelo teči triletno obdobje, v katerem bomo morali Slovenke in Slovenci urediti vse papirje in oddati vloge za legalizacijo objektov," pravi. Načini legalizacije bodo različni. Najbolj enostaven in hiter postopek bo pri objektih, ki bodo starejši od 20 let, oziroma, ki so bili zgrajeni pred letom 1995 in ne motijo prostora. "Pri teh bo postopek zelo enostaven," trdi minister. Najprej bo potreben vpis v evidenco. Vlogi na obrazcu, ki ne bo predvidevala obsežne dokumentacije, bo sledilo plačilo degradacije in uzurpacije ter ostalih prispevkov. Minister zagotavlja, da pri vlogah v teh primerih ne bo preverjanj, zato bo legalizacija potekala na upravnih enotah zelo hitro.
Poenostavljen bo tudi postopek legalizacije za neskladne gradnje manjših odstopanj. To pomeni, da bodo lahko tisti, ki imajo na primer hišo za 10 odstotkov večjo kot je zavedeno v gradbenem dovoljenju, lahko legalizirali svojo gradnjo. Pridobiti bodo morali izjavo projektanta, ki bo potrdil, da gre za manjša odstopanja od izdanega gradbenega dovoljenja in da je objekt skladen s prostorskim aktom.
Tretja skupina gradenj, ki jih nameravajo legalizirati, pa bodo objekti s prizidki, dodanimi garažami in podobno. Tukaj bo o legalizaciji odločala posebna strokovna komisija, ki jo bodo tvorili arhitekti, gradbeniki in ostali strokovnjaki. "Komisija bo pogledala, kaj in kje je ta objekt in na kakšen način moti prostor. Kriteriji bodo jasno podani in tudi nadaljnje usmeritve posameznikom bodo jasne," poudarja. Komisija bo nato podala oceno sprejemljivosti legalizacije objekta.
Kar se tiče stroškov, pravijo, da želijo stimulirati vse, ki so gradili in kjer lahko pride do legalizacije, da to tudi hitro storijo. "Takso smo postavili v razpon od 100 do 300 evrov. V primeru, da gre za objekt, ki je v manjšem neskladju bo to stalo 100 evrov, bolj zakomplicirani primeri pa bodo znašali do 300 evrov," pravi in dodaja, da gre za nadomestilo za degradacijo in uzurpacijo prostora, od katerega bo šla polovica občini, polovica pa državi. Za zbrana sredstva je že predpisana namenska poraba, pravi. Tisti, ki v preteklosti še niso plačali komunalnega prispevka, bodo morali v postopku legalizacije tudi to poravnati. "To je korektno in pošteno tudi do tistih, ki so to že uredili," je pojasnil.
Tistim, za katere so že izdane inšpekcije odločbe za odstranitev objekta, novela zakona o graditvi objektov zdaj omogoča zaustavitev postopkov oziroma moratorij na rušenje nedovoljenih gradenj.
Kot pravi minister, so želeli s tem ukrepom sporočiti ljudem, da imajo zdaj priložnost, da to uredijo in se izognejo najhujšemu. "Če spoštuješ zakone, lahko mirno spiš," je ministrovo sporočilo. V bodoče pa po njegovih besedah ne bo več odpustkov.

Ministrstvo namerava tudi poostriti nadzor nad nedovoljenimi gradnjami. Na vprašanje, čemu bi nekdo, ki ima objekt, ki je starejši od 20 let in do sedaj ni bil evidentiran, zdaj to sam prijavil in plačal takse, odgovarjajo, da bodo inšpekcija in vsi ostali organi pričeli delovati bolj intenzivno. "Za to imamo namenjenih tudi več sredstev v prihodnje. Tisti, ki ne bodo uredili tega, bodo slej kot prej pristali v rokah inšpektorjev," pravi in dodaja, da je vsako leto iz zraka na novo poslikana tretjina Slovenije. Tistim, ki mislijo, da imajo po uveljavitvi zakona še tri leta časa, da na črno pričnejo zidati, nato pa po hitrem postopku gradnjo legalizirajo, sporoča, da se bo iz posnetkov videlo kdaj se je pričela gradnja. Presečni datum bo sicer datum pričetka veljave zakona.
Minister se je odzval tudi na očitke strokovnjakov združenih v skupino Odgovorno do prostora!, da bi bilo problem rešiti na sistemski ravni, ne z hitro legalizacijo. Omrzel se strinja z njihovimi komentarji in pravi, da so s faznim reševanjem, ki so si ga zadali na pravi poti.
Kar se tiče spornih gradenj na območju Triglavskega narodnega parka, zakon tja ne bo posegal. "Tam velja poseben zakon, ki se bo reševal z medresorskim usklajevanjem," je sporočil.
KOMENTARJI (159)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.