Gospodarstveniki imajo vedno več razlogov za jezo. Najprej jih je zmotilo, da je vlada močno popustila sindikatom javnega sektorja in od pričakovanega proračunskega prihranka je ostalo bore malo. Takoj zatem so dobili dokaze, da bo država proračunsko luknjo spet krpala na njihovih plečih, kar bo nekatere – opozarjajo – pahnilo na rob. Zdaj pa je olja na ogenj prilil še sam premier Miro Cerar. Razburil je z izjavo, ki jo je dal po četrtkovi seji vlade. Takole je komentiral protestni umik predstavnikov delodajalcev iz vrst Gospodarske zbornice Slovenije (GZS) s pogajanj o socialnem sporazum:
"V tej situaciji so nazadnje celo sindikati pokazali dovoljšnjo mero razumevanja in smo z njimi lahko sklenili sporazum z obojestranskim popuščanjem. Kot veste, so celo študentje pristali na določeno mero popuščanja, ko smo sprejeli neke razumne rešitve. Občine razumejo do neke mere to situacijo in popuščajo in zdaj bo moralo tudi gospodarstvo dati svoj delež k temu, da bomo lahko vsi skupaj v prihodnjem obdobju iz tega potegnili pozitivne učinke," je dejal.
Gospodarstvenikom je že prekipelo, potem pa je še Cerar dodal svoje
"Sodimo, da je predsednik vlade s tem pokazal, da ne obravnava vseh v državi z enakimi vatli," so se na to izjavo danes odzvali v GZS. Pravzaprav je prav ocena, da se to dogaja, tudi razlog, da so se gospodarstveniki umaknili iz pogajanj.
Izstopili smo zaradi slabega iztržka pogajanj vlade s sindikati javnega sektorja in ocene, da bo izpad prihranka na koncu plačalo gospodarstvo, je danes povedala izvršna direktorica GZS Alenka Avberšek in dodala, da so pripravljeni iti tudi na cesto.
Dejstvo je, da so predvideni ukrepi vlade, ki gospodarstvu iz dneva v dan skuša nalagati nova bremena, tudi tako ekstremna, kot so zadnji predlog davka na sladke pijače in nove CO2 obremenitve, povzročili, da je gospodarstvu prekipelo, je poudarila. Predvidenih novih obremenitev po njenih besedah ni mogoče sprejeti. Že tako jih je bilo v zadnjem obdobju dovolj, je dejala.
Vlade so v zadnjih dveh letih, tako danes v GZS, med drugim dodatno obremenile gospodarstvo z višjimi obremenitvami različnih oblik dela, ne da bi pri tem hkrati razbremenile redna delovna razmerja, višjim davkom na dodano vrednost in višjimi trošarinami na energente. Poleg tega morajo podjetja financirati promocijo zdravja na delovnem mestu, gospodarstvo pa čaka tudi nepremičninski davek.
Odločitev GZS, da izstopi od pogajanj za socialni sporazum, dokler se ne zagotovi, da gospodarstvo ne bo dodatno finančno obremenjeno, so podprli tudi v združenju Manager. Upravni odbor meni, je vlada v odnosu do sindikatov javnega sektorja "popustljiva, napačno računajoč, da bo manjkajočo luknjo lažje zapolnila z dodatno obremenitvijo gospodarstva kot z vztrajanjem pri svojih stališčih".
OZS: Cerar je izjavo dal v afektu
Obrtna zbornica za zdaj vztraja pri pogajanjih, če pa bo vlada resnično želela obremeniti gospodarstvo z novimi davki in prispevki, namesto da bi jih znižala, bodo izstopili tudi oni. Cerarjevo izjavo pa spo komentirali precej bolj prizanesljivo kot v GZS; ocenjujejo namreč, da jo je dal v afektu.
KOMENTARJI (955)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.