Nakup stavbe na Litijski 51, ki je povzročil pravi politični vihar, je doživel še eno, milo rečeno, nenavadno poglavje. Država je v zemljiški knjigi že vpisana kot lastnica, prodajalec, Sebastjan Vežnaver, pa mora na podlagi januarskega aneksa za stavbo skrbeti, dokler kupec ne izvede nove izmere in nove cenitve. Ker cenitev državnega odvetništva še traja, je Vežnaver naročil svojo in 5. aprila ministrstvo pozval, naj prevzame stavbo.
"Od podpisa aneksa so minili že trije meseci, od ponovljenih izmer sta minila že dva meseca in ne vidim nobenega razloga, da ne bi ministrstvo, glede na to, da je bilo dogovorjeno, da se bo to izvedlo v najkrajšem možnem času, pridobilo cenitve," je poudarila njegova odvetnica, Nina Zidar Klemenčič.
Poziv prodajalca je ministrstvo zavrnilo, saj da mora cenitev opraviti kupec. Tudi zato se Vežnaverju mudi, ministrstvu pa ne. Kot je povedala ministrica za pravosodje, Andreja Katič, že meseca marca: "Na Litijski čakam poročilo glede statike, da vidimo, kaj pravzaprav objekt prinaša, prenese." Še vedno namreč ni jasno, ali bo pravosodje na Litijsko preselilo sodne arhive, ali bodo stavbo prenovili drugače, ali pa jo celo prodali.
Ministrica je takrat dodala, da pridobivajo vso drugo dokumentacijo, ki je bila pripravljena ob sami gradnji objekta. "Gradbeno dovoljenje, uporabno dovoljenje, tako da bomo videli na podlagi tega, kaj lahko naredimo."
Vežnaver samo za varovanje na mesec odšteje do 1000 evrov, če se sproži alarm, je položnica še večja, zato je naročil še eno cenitev, pod katero se je podpisal sodni cenilec Igor Zabukovec. Stavbo je ocenil na tri načine in se vsakič tesno približal znesku, ki je povzročil politično afero leta.
"Gre za zelo zelo izčrpno cenitev, ki na koncu z uporabo vseh treh metod in z uporabo ustreznih ponderjev privede do ocene vrednosti 7,7 milijona evrov," je pojasnila Zidar Klemenčičeva.
Spomnimo, stavbo je sicer Vežnaver leta 2019 kupil za slaba dva milijona evrov in investicijo štiri leta pozneje več kot potrojil. "Na veljavnost same kupoprodajne pogodbe seveda cenitev, ki jo pripravljajo cenilci, ki jih je angažiralo ministrstvo za pravosodje oziroma državno odvetništvo, ne more vplivati," je še dodala Zidar Klemenčičeva.
Cenilci državnega odvetništva, ki jih je pravosodje najelo za dobrih sedem tisočakov, bodo svoj izračun predvidoma sporočili pred prvomajskimi prazniki.
KOMENTARJI (73)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.