Slovenija

Država razmišlja o izkrčitvi državnih gozdov, ki so jih občine opredelile kot kmetijska zemljišča

Kočevje, 06. 04. 2022 13.05 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Na ministrstvu za kmetijstvo razmišljajo o dodatku k pogodbi o upravljanju državnih gozdov, po katerem bi SiDG gozdove, ki so jih občine opredelile kot kmetijska zemljišča, izkrčil in jim spremenil katastrsko kulturo. Po besedah direktorja sektorja za gozdarstvo na SiDG Iva Trošta gre za predlog ministrstva, kjer pa vse še ni dorečeno.

Gozd
Gozd FOTO: Shutterstock

O nameri za dodatek k pogodbi o upravljanju državnih gozdov, s katerimi v Sloveniji upravlja družba Slovenski državni gozdovi (SiDG), je danes poročal Dnevnik, razmišljanja v tej smeri pa je za STA potrdil Trošt. Kako daleč je podpis dodatka, sicer ne ve, saj ni član poslovodstva. Po navedbah časnika naj bi ga podpisali v teh dneh.

Kot pojasnjuje Trošt, gre za predlog oz. program ministrstva, kjer pa vse še ni dorečeno. "Verjetno se bomo zato na to temo v prihodnjih dneh sestali tako z ministrstvom kot Skladom kmetijskih zemljišč in gozdov RS. Prej pa težko kar koli rečem, ker pogovorov še nismo imeli," je dejal. Več naj bi bilo tako znano v enem mesecu.

Po predlogu bi gozdove, ki so jih občine opredelile kot kmetijska zemljišča, izkrčili in jim spremenili katastrsko kulturo iz gozdne v kmetijsko zemljišče. Je pa Trošt opozoril, da za izkrčitev oz. spremembo katastrske kulture niso primerna vsa zemljišča. Katera so, je treba presojati od primera do primera, dodaja.

Poleg tega mora biti sprememba ekonomsko opravičljiva, saj gre za zelo velik strošek. Sprememba je opravičljiva samo takrat, ko iz slabih gozdov dobimo res dobra kmetijska zemljišča, na primer v Istri oljčnik, je še dejal direktor sektorja za gozdarstvo na SiDG.

Po pisanju Dnevnika bi lahko sprememba zajela četrtino državnih gozdov, kar Trošt težko oceni. Evidence med dejanskim stanjem teh zemljišč v naravi in namensko rabo so namreč pomanjkljive, je pojasnil.

STA se je za pojasnila obrnila na ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, odgovore še čaka.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (11)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

periot22
06. 04. 2022 18.40
+3
Male kmetije ste uničili a zdaj bi radi pa gozdove!
periot22
06. 04. 2022 18.39
+4
Podreti nakupovalna centre ki so na najboljših kmetijskih zemljiščih in zoorat njive!
RdecaZvezda
06. 04. 2022 17.06
+6
GOZDOVI SO NAŠA PLJUČA,a vam ni znano.
flojdi
06. 04. 2022 16.51
+3
. ?a pol kisik bo delal laboratorij za izbrane Plačnike
yanay
06. 04. 2022 16.03
+5
Ja, res, lubadar ima SDS člansko izkaznico!
real sociedad
06. 04. 2022 15.42
+7
relos
06. 04. 2022 15.36
+8
noro...ustavimo nasilje nad gozdovi ...v Sloveniji je stotine hektarjev ravninskih pašnikov (ki so bili še pred 50 leti polja), vse posipano z gnojnico, da smrdi pol Slovenije....naj se ti pašniki spremenijo nazaj v polja za gojenje kultur za ljudi (pšenica, koruza, ajada, zelenjava) in ne za pašo ali gojenje silaže ... samo 1 nemesni dan na teden reši vse težave in gozd nam ostane
RdecaZvezda
06. 04. 2022 17.10
+3
Na sto tisoče malih kmetij je šlo v maloro zaradi vašega neznanja kako se gospodari,včasih je vsaka hiša imela svoj vrt in bila samopreskrbljena z zelenjavo,kaj pa danes,sram vas je lahko spredaj in zadaj.
pešec
06. 04. 2022 15.22
+5
Bravo, predem se bo akcija zasajanja dreves koncala, jih bodo posekali trikrat? toliko. Pametni vedno?????🐵🙈🙉🙊
fronza
06. 04. 2022 15.20
+6
Se mi je kar zdelo, da najhujši lubadarji, ki se imenujejo (saj vemo kako!), šele prihajajo. In lej ga zlomka - so že tu, tik pred zdajci. Hitro vse izsekat in naredit njive, ter hitro posejat jaro žito, da ne bomo lačni!
krucyfix
06. 04. 2022 15.15
+3
V hribih je precej zaraslih pašnikov, ki se jih ekonomsko "izplača" spremenit v golosek (ne ravno pašnik) in pri tem gozdar ni pristojen težit, medtem ko na uradno gozdnem zemljišču tega ne bi dovolil. Zarasli so se v glavnem zato, ker se živina tam več ne pase...