Urad je v preteklih mesecih objavil več javnih razpisov, ki so odziv na večji migrantski pritisk v regiji in želje po preprečitvi okoliščin leta 2015, ko je Slovenijo prečkalo 500.000 migrantov na poti na sever. Urad za oskrbo in integracijo je začel delovati 1. junija 2017 z namenom preprečitve podobnega scenarija kakor leta 2015, ko je levji delež oskrbe padel na civilno zaščito in številne prostovoljce. Naročila, ki te dni burijo duhove, so napisana ravno zaradi zakona o javnih naročilih, kajti takšna naročila terjajo dolge postopke in lahko trajajo nekaj mesecev. V vsakem primeru, ne glede na velikost naročila, "bo posamezno naročilo (blaga ali storitve) dejansko izvedeno zgolj, če bi bili posamezni centri (na lokacijah, kjer bi se ocenilo, da je to potrebno) tudi dejansko vzpostavljeni," so nam sporočili iz UOIM.
Od kod takšne količine blaga in storitev?
179.000 zobnih ščetk ni malo, in kot so nam tudi v UOIM pojasnili, je ta številka "narejena na podlagi varnostne ocene z nekaj zdrave rezerve". V javnih razpisih vidimo, da se predvideva postavitev več centrov v jugovzhodni in jugozahodni Sloveniji, oboje v skladu z varnostno oceno, ki jo je pripravilo ministrstvo za notranje zadeve. Sama lokacija centrov ni dokončna, niti ni potrjena, kajti postavitev centrov bo odvisna od varnostne ocene, ki jo bosta pripravila ministrstvo za notranje zadeve in policija.
Sekretar na notranjem ministrstvu Boštjan Šefic je pred kratkim sporočil, da je naša država "zaskrbljena zaradi razmer na Balkanu, saj se število migrantov povečuje." Dodatno lahko vse skupaj zaostri spor med Turčijo in Grčijo. Število prošenj za mednarodno zaščito v Sloveniji se v zadnjih mesecih povečuje, še posebej je aktivna nova migracijska pot, ki vodi iz Albanije v Črno goro ter naprej v Bosno in Hercegovino, Hrvaško in Slovenijo. Število prošenj na podlagi podatkov ministrstva za notranje zadeve je letos doseglo že 1717 ljudi, lani v celem letu 1476, kar tudi v praksi kaže na povečan pritisk.
Pripravljeni na morebitne spremembe varnostne situacije
Trenutna varnostna situacija na meji je zadovoljiva in tudi število migrantov, ki so zaprosili za mednarodno zaščito, je bilo junija in julija manjše kot maja. Prav tako se je število ljudi, ki so prečkali mejo ilegalno in zaprosili za mednarodno zaščito, junija rahlo zmanjšalo, z rekordnih 1.158 na 885. Ravno zaradi nepredvidljivega trenda in nestabilne politične situacije v zvezi s Turčijo država pripravlja različna varnostna poročila, na podlagi katerih se bi naročilo sredstev za potrebe nastanitve migrantov tudi uveljavilo. Poletje je kljub prvotnim ocenam o povečanju števila ilegalnih prehodov (podatki do 1. 7.) prineslo rahel upad, vendar nihče ne more predvideti, kaj se bo zgodilo čez nekaj mesecev.
KOMENTARJI (594)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.