Državno pravobranilstvo se je pritožilo na odločitev Evropskega sodišča, ki je Sloveniji naložilo plačilo odškodnine zakoncema Šilih iz Slovenj Gradca. Sodišče v Strasbourgu jima je namreč prisodilo odškodnino zaradi pomanjkanja učinkovitih pravnih postopkov za določitev vzroka smrti in odgovornosti za smrt njunega sina v bolnišnici leta 1993. Državi je sodišče postavilo rok za izplačilo odškodnine ravno do 28. septembra.
Državno pravobranilstvo je 27. septembra na Evropsko sodišče za človekove pravice v Strasbourgu vložilo zahtevo za ponovno obravnavo zadeve Šilih, tokrat pred velikim senatom petih sodnikov. In sicer ravno dan pred iztekom trimesečnega roka, po katerem bi država morala zakoncema Šilih izplačati odškodnino, ki jo je določilo Evropsko sodišče za človekove pravice v Strasbourgu 28. junija letos.
Slovenija krši človekove pravice
Odvetnik zakoncev Šilih Bojan Grubar je ocenil, da Slovenija noče priznati strokovnih napak zdravnikov. Kot je izpostavil, je že Evropsko sodišče ugotovilo, da je postopek ugotavljanja napak v nasprotju s pravnim redom Evropske unije. Po njegovih besedah se na ta način v Sloveniji zelo grobo kršijo človekove pravice.
Na državnem pravobranilstvu so pojasnili, da se je Slovenija odločila za vložitev zahteve za predložitev zadeve velikemu senatu, ker so ocenili, da je Evropsko sodišče za človekove pravice prevzelo pristojnost presojanja učinkovitosti sodnih postopkov, povezanih s smrtjo Gregorja Šiliha, še v času, ko Evropska konvencija o varstvu človekovih pravic in temeljnih svoboščin Slovenije ni zavezovala.
Evropsko sodišče presodilo v prid staršev
Evropsko sodišče za človekove pravice v Strasbourgu je pred tremi meseci razsodilo v prid staršema Gregorja Šiliha, ki je maja 1993 umrl v ljubljanskem Kliničnem centru. Sodišče je presodilo, da je Slovenija kršila drugi člen Evropske konvencije o človekovih pravicah (pravica do življenja), in sicer zaradi pomanjkanja učinkovitih pravnih postopkov za določitev vzroka smrti in odgovornosti za smrt Gregorja Šiliha v bolnišnici. Slovenija bi morala zakoncema Šilih izplačati 7540 evrov odškodnine za nepremoženjsko škodo in 2000 evrov za poplačilo sodnih stroškov.
KOMENTARJI (22)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.