Poslanca SD Luka Jurija zanima, kaj bo Slovenija naredila in kakšne so njene pripombe za terminal v Tržaškem zalivu, predvsem pa ga zanima, kaj bo vlada še naredila. "Po mojem mnenju mora biti interes vlade, ne da je plinski terminal čim boljši, ampak da ga ni," je poudaril.
Kot je poudaril poslanec Zaresa Franci Kek, Italija krši določbe evropskega in mednarodnega prava, saj je na srečanju med vladami septembra lani zagotovila, da bo upoštevala stališče in strokovne ugotovitve čezmejne presoje.
"Pričakujemo od ministrstva za zunanje zadeve, da takoj ustrezno ukrepa, od ministra Erjavca pa, glede na to, da je italijanska vlada dala zeleno luč terminalu, da sedaj reagira in se posluži tožbe na Evropsko sodišče v Luksemburgu in ne šele septembra," je dejal Kek.
Kot je pojasnil Juri, se javno ne ve, na kakšen način je bil projekt terminala popravljen ali izboljšan. Ne glede na to bo terminal, tako kot je sedaj načrtovan, uporabljal morsko vodo za uparjanje utekočinjenega naftnega plina. To pomeni, da bo ob tako močnem pretoku morske vode prišlo do bistvene ohladitve vodne mase v bližini terminala.
To bi imelo po njegovem mnenju katastrofalne posledice za ekološko ravnovesje na tem območju. Mešanje vode tudi dopušča možnost, da bi prišlo tudi do mešanja z muljem, ki je na dnu in je poln živega srebra. To je nevarno in strupeno tako za ribe kot za ljudi, je dejal in dodal, da terminal pomeni tudi veliko povečanje morskega prometa, s tem pa tudi nevarnost trkov.
Po Kekovih navedbah je ljubljanska kemijska fakulteta jeseni naredila študijo in ugotovila, da bi v primeru kakršne koli nesreče prišlo v radiju 2,4 kilometra do hujših posledic od opeklin. Te bi dobili na širini 11 kilometrov. Pri tem je opozoril tudi, da je težava plinskega terminala v Žavljah v tem, da v primeru, če bi šlo kar koli narobe, rešitve ni.
Nevarnost za to, da se kar koli zgodi, je majhna, vendar obstaja, je dejal Juri in vprašal, za kakšno ceno smo pripravljeni še bolj ogroziti naše že tako ekološko občutljivo območje.
"Enostranska odločitev italijanske vlade o postavitvi plinskega terminala v Žavljah v neposredni bližini slovenske meje in v osrčju izjemno okoljsko občutljivega Severnega Jadrana je nedopustna, protipravna in v nasprotju z načelom dobrih sosedskih odnosov", pa je v pismu premieru Borutu Pahorju in ministru Karlu Erjavcu zapisal predstojnik katedre za pomorsko in prometno pravo na Fakulteti za pomorstvo in promet Marko Pavliha.
Pavliha odločno podpira prizadevanja ministra Erjavca, da do izgradnje "tega ekološko katastrofalnega projekta ne bo prišlo, tudi za ceno tožbe pred Sodiščem Evropskih skupnosti v Luksemburgu". Meni pa, da bi se morala uradno odzvati celotna vlada oz. njen predsednik, morda celo DZ s posebnim sklepom.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.