Slovenija

'Država naj takoj reagira'

Ljubljana, 17. 07. 2009 14.05 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Poslanca Luka Juri in Franci Kek vlado pozivata, naj takoj ukrepa glede postavitve plinskega terminala v Tržaškem zalivu. Pri tem sta izpostavila tudi možnost tožbe na evropsko sodišče.

Poslanca SD Luka Jurija zanima, kaj bo Slovenija naredila in kakšne so njene pripombe za terminal v Tržaškem zalivu, predvsem pa ga zanima, kaj bo vlada še naredila. "Po mojem mnenju mora biti interes vlade, ne da je plinski terminal čim boljši, ampak da ga ni," je poudaril.

Kot je poudaril poslanec Zaresa Franci Kek, Italija krši določbe evropskega in mednarodnega prava, saj je na srečanju med vladami septembra lani zagotovila, da bo upoštevala stališče in strokovne ugotovitve čezmejne presoje.

Franci Kek
Franci Kek FOTO: Dare Čekeliš

"Pričakujemo od ministrstva za zunanje zadeve, da takoj ustrezno ukrepa, od ministra Erjavca pa, glede na to, da je italijanska vlada dala zeleno luč terminalu, da sedaj reagira in se posluži tožbe na Evropsko sodišče v Luksemburgu in ne šele septembra," je dejal Kek.

Kot je pojasnil Juri, se javno ne ve, na kakšen način je bil projekt terminala popravljen ali izboljšan. Ne glede na to bo terminal, tako kot je sedaj načrtovan, uporabljal morsko vodo za uparjanje utekočinjenega naftnega plina. To pomeni, da bo ob tako močnem pretoku morske vode prišlo do bistvene ohladitve vodne mase v bližini terminala.

To bi imelo po njegovem mnenju katastrofalne posledice za ekološko ravnovesje na tem območju. Mešanje vode tudi dopušča možnost, da bi prišlo tudi do mešanja z muljem, ki je na dnu in je poln živega srebra. To je nevarno in strupeno tako za ribe kot za ljudi, je dejal in dodal, da terminal pomeni tudi veliko povečanje morskega prometa, s tem pa tudi nevarnost trkov.

Po Kekovih navedbah je ljubljanska kemijska fakulteta jeseni naredila študijo in ugotovila, da bi v primeru kakršne koli nesreče prišlo v radiju 2,4 kilometra do hujših posledic od opeklin. Te bi dobili na širini 11 kilometrov. Pri tem je opozoril tudi, da je težava plinskega terminala v Žavljah v tem, da v primeru, če bi šlo kar koli narobe, rešitve ni.

Nevarnost za to, da se kar koli zgodi, je majhna, vendar obstaja, je dejal Juri in vprašal, za kakšno ceno smo pripravljeni še bolj ogroziti naše že tako ekološko občutljivo območje.

Plinski terminal že nekaj časa buri duhove.
Plinski terminal že nekaj časa buri duhove. FOTO: Dare Čekeliš

"Enostranska odločitev italijanske vlade o postavitvi plinskega terminala v Žavljah v neposredni bližini slovenske meje in v osrčju izjemno okoljsko občutljivega Severnega Jadrana je nedopustna, protipravna in v nasprotju z načelom dobrih sosedskih odnosov", pa je v pismu premieru Borutu Pahorju in ministru Karlu Erjavcu zapisal predstojnik katedre za pomorsko in prometno pravo na Fakulteti za pomorstvo in promet Marko Pavliha.

Pavliha odločno podpira prizadevanja ministra Erjavca, da do izgradnje "tega ekološko katastrofalnega projekta ne bo prišlo, tudi za ceno tožbe pred Sodiščem Evropskih skupnosti v Luksemburgu". Meni pa, da bi se morala uradno odzvati celotna vlada oz. njen predsednik, morda celo DZ s posebnim sklepom.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (14)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Buena Vita
18. 07. 2009 09.09
NAŠI POLITIKI SO PREKRATKE PAMETI----NJIM SO SVETE LE KAMERE IN PITURE,KAKO SE NAPITURAT DA BO ČIM BOLJ AREKTIVEN PRED KAMERO,KER V NORMALNEM ŽIVLJENJU ITAK NE PREMOREJO DOSTI,,BREZ LAŽI NIČ
Buena Vita
18. 07. 2009 09.07
NoriKonj nimam nobene pametne rešitve,in zato ne obsojam vnaprej,povem da me je plina strah,, imamo mnogo dobro plačanih ljudi,,kje so sedaj,mar ni njihova naloga priti na plano z rešitvami če ne morejo preprečit gradnje,če je gradnja nujno zlo,če kapital zmaguje,----potem je veliko drugih rešitev,še meni stari kokoši niso tuje;;;PREDVSEM SE VSILITI IN BITI PRISOTEN ,NADGLEDATI IN KONTROLIRATI DA SE VSE DELO PETSTO PROCENTOV VARNO
bunto
17. 07. 2009 21.24
Ekološka katastrofa, naši politiki pa bodo spet lizali jajca voditeljem sosednih držav. SRAMOTA
NoriKonj
17. 07. 2009 18.10
Blanka: smrad je izguba plina in ..... denarja, moderna tehnologija to prepreči iz čisto ekonomskih razlogov. Vsekakor so pa rezervarji neestetski in odvzamejo življenski prostor daleč naokoli. Imam pa tehnično vprašanje: Slovenija se je upirala terminalu na morju, ker je vplinjanje utekočinjenega plina eksotermični proces in generira veliko toplote. Kako bodo odvajali odvečno toploto? V morje, tja kamor bi končala, če bi bil terminal na umetnem otočku? Naslednji korak bo logična posledica terminala: električna centrala. Že krematorij za smeti v Trstu proizvaja elekriko in troši nekaj plina. Daljnovodi iz Krškega za Italijo so bljizu in severovzhodna Italija je "lačna".
Buena Vita
17. 07. 2009 17.52
VAU ŽE SEDAJ JE TOLIKO TEGA SKONCETRIRANO DA POL SLOVENIJE UNIČI
Buena Vita
17. 07. 2009 17.51
TAKO JE -PRIBITO, SAMO MALO SE ZAPELJAT PO DOLINI,PROTI AQUILLI KAJ JE MALO SRANJA IN SMRADA, JE MORDA KDO PREŠTEL VSE TISTE OGROMNE REZERVOARJE-PA RAFINERIJA PA ŠE PA ŠE JE TEGA NAKRAMANO V NAŠI SOSEŠČINI
Buena Vita
17. 07. 2009 17.48
NIMAM NOBENE REŠITVE PLINU PA NE VERJAMEM,PA ME USTRELITE ČE HOČETE
Buena Vita
17. 07. 2009 17.47
KAJ NI LUKA JURI KOPRČAN ,KOT MARKEŽIČ IN KAJ STA STORILA,RAZEN BLEBETALA NIČ OD NIČA
NoriKonj
17. 07. 2009 17.43
VinadaP. Klasik nima prav, lokacija je na začetku plinovoda in in pred pristaniščem z dovolj globokim morjem za plinske tankerje. Tehnično in ekonomsko je izbira pravilna. Tehnično je sicer nevarna, vendar za nas tudi privlačna. Juri in Kek nakladata. Juri ima pač to v DNA in ni šanse, da bi se spametoval. Oba sta pa pozabila na pomemben faktor: Žavlje so dvojezično področje z veliko slovenci, tako kot Dolina (San Dorligo). Priselitev 400 italjanov ne bo brez posledic.
vinadap
17. 07. 2009 15.40
Klasik - prav si dejal,nobeden noče imeti tempirane bombe pred svojim pragom. Za denar Italijani naredijo vse,ne glede na sebe ali pa sosedov.
Uporabnik113189
17. 07. 2009 14.56
Ne razumem zakaj španci ne investirajo 600MIO eur v Franciji ali Španiji? Le zakaj so tako radodarni? Mogoče pa nihče živ ne prenese misli, da bi mu tako bombo naredili na njegovem prostoru in so sedaj našli neko Sloveniji, ki se pusti vsem izsiljevat, pa še Italjane, ki so za denar pripravljeni jesti tudi plutonij. Skratka izbrali so lokacijo, za katero so prepričani, da bodo uspeli zaradi toliko navzkrižnih interesov. Zakaj italijani tega ne naredijo na Siciliji ali še bolje, v Rimu..Pa naj tam vsak dan čakajo da kaj eksplodira in skrbijo, da bodo španci imeli dobiček.
ziglej
17. 07. 2009 14.47
naj greta nazaj na svoje stare posle.časi gredo naprej mormo se naučit žvet s tem.svet uničujemo to je res samo rešit se ga ne da.
CKKPJ_Milko
17. 07. 2009 14.41
Sta se zbudila fantiča? Zgleda da je bla močna rwba...pa še sonce je naredilo svoje.....
tron3
17. 07. 2009 14.29
Čičolini so lepo vse pokrili, tako da se gradnja lahlo prične, verjemite! Kdo se pa ozira na slovensko mnenje, ker ga ni in to zato ker smo se obnašali kot prostituti, da bi čim prej vstopili v raj imenovan EU, zdaj pa imamo he,he...