Kot piše Delo, je ljubljansko okrožno sodišče mariborski nadškofiji prisodilo 93.281 evrov z obrestmi od začetka leta 2002, pri čemer dokazni postopek ni potrdil očitkov nadškofije o namernem zavlačevanju denacionalizacijskega postopka in protipravnem ravnanju. Na sodbo se bo pritožilo pravobranilstvo, in sicer zaradi višine odmerjene odškodnine.
Tiskovni predstavnik mariborske nadškofije Igor Vojinovič je dejal, da se nadškofija ne bo pritožila na sodbo. Zaradi še vedno nepravnomočne sodbe Vojinovič ni želel podrobneje komentirati zadeve. Izrazil je le pričakovanje, da bo sodišče kljub pritožbi vztrajalo pri svoji odločitvi.
Gradu Betnava niso mogli uporabljati in upravljati
Mariborska rimskokatoliška nadškofija je tožbo vložila še kot škofija aprila 2000. Z njo je od države zahtevala 1,31 milijona evrov odškodnine (z obrestmi) zaradi izgube koristi, ker gradu Betnava od začetka denacionalizacije do vrnitve ni mogla uporabljati in upravljati.
Po pisanju Dela je bil sprva poleg države v vlogi toženca tudi nekdanji minister za kulturo Jožef Školč, ki mu je nadškofija očitala namerno zavlačevanje in nasprotovanje vračilu gradu iz ideoloških razlogov. A tožbo proti njemu je novembra umaknila, zato je sodišče postopek zanj ustavilo.
Okrožno in nato še višje sodišče sta tožbo pred leti že zavrnili, a so vrhovni sodniki sodbi razveljavili. Mariborska nadškofija je vračilo Betnave zahtevala že leta 1993, vrnjena pa ji je bila julija 2000 z delno odločbo o denacionalizaciji.
Podjetje Tovarna pohištva Lipa iz Ajdovščine (v likvidaciji) je ostalo najemnik do decembra 2002 oziroma februarja 2003, ko je izpraznilo prostore. Iz delne odločbe izhaja, da sta kot zavezanki za vrnitev določeni Lipa, ki je nacionalizirani dvorec leta 1986 kupila od mariborske občine Tabor, in Republika Slovenija.
Država je grad olastninila novembra 1999 z uveljavitvijo zakona o lastninjenju kulturnih spomenikov v družbeni lasti, zato je poleg Lipe po mnenju vrhovnega sodišča tudi zavezanka za plačilo, njuna obveznost pa je sorazmerna času trajanja vsakokratnega lastništva nepremičnin.
Z dopolnilno odločbo je bila januarja 2006 nadškofiji naložena povrnitev vlaganj Lipi Ajdovščina (641.637 evrov), leto pozneje pa je nadškofija proti Lipi začela pravdni postopek, v katerem zaradi nezmožnosti uporabe spornih nepremičnin od nje zahteva prav tako 1,31 milijona evrov. Postopek še ni pravnomočno končan, še piše Delo.
KOMENTARJI (34)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.