Ukinitev štipendij nekaterim dijakom je najbolj prizadela družine s tako imenovanimi dijaki vozači, ki so si s štipendijo plačevali prevoz v šolo ali bivanje v dijaškem domu.
"Od januarja po do danes nam je odšlo 13 dijakov, od tistih, ki ostajajo, jih skoraj tretjina ne more redno plačevati bivanja," pravi direktorica Dijaškega doma Lizike Jančar Maribor Vasja Smole Dubrovnik. "Dijaki sicer ne navajajo razloga, zakaj odhajajo, a se mi zdi, da je zelo prisotno pri njih, da želijo prikriti socialno stanje v družinah," še dodaja.
Bolj zgovorna je mama dijakinje s Koroške. "Zoisovo štipendijo za nadarjene in pridne je izgubila, ker ji je zmanjkalo nekaj točk, državno so ji vzeli, dom pa na mesec stane 250 evrov. Doma smo trije, plača pa ena. Ne gre. Če štipendije ne bo dobila nazaj, mi ne preostane drugega, kot da jo izpišem iz šole," pravi.
Takšne težave pa močno vplivajo tudi na otroke. Umikajo se. Eni v nasilje, drugi v žalost. "V osamo, ker jo je sram pred sošolkami," nam zaupa mama dijakinje iz Prekmurja.
In zdaj naj bi država ukinila še splošne subvencije za šolsko malico. Čeprav so otroci celo vedno bolj lačni, pravijo na Zvezi prijateljev mladine (DPM), kjer so zasuti s prošnjami za pomoč otrokom in mladostnikom. "Glejte, na dan imamo od 50 do 100 telefonskih klicev staršev, ki nimajo niti za hrano svojih otrok, poleg tega imajo še odklopljeno elektriko, vodo, ne morejo odplačevat stroškov najema stanovanja ..." pravi Anita Ogulin iz DPM.
Malic naj bi bili sicer še naprej deležni najrevnejši, a kaj, ko revščina vse bolj udarja. Na drugi strani se znajdejo tudi starši otrok, ki so bili nekoč donatorji. A za njih sredstev zdaj ni.
Kako stiske svojih učencev te dni vidijo učitelji, pa ni znano. Večina se namreč ukvarja s pripravami na stavko.
Pridružite se uradni strani oddaje 24UR na Facebooku s klikom na
KOMENTARJI (818)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.