"Ravno veseli danes ne moremo biti," je uvodoma dejala ministrica za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Irena Šinko, ki si je ogledala škodo po sinočnjem neurju na Celjskem in Koroškem. Situacija je zelo kritična, je ocenila. "Ogledali smo si že en primer na Koroškem, tukaj pri vas smo si ogledali vinograde, travnike. Situacija je res kritična," je ponovila in dodala, da je vse uničeno. Pričakuje, da bo v naslednjem tednu narejena dokončna ocena škode. "Potem pa bomo videli, kako naprej," je dejala ministrica.
Kot je še izpostavila, bi bila največja pomoč kmetom pred naravnimi ujmami preventiva. "Protitočne mreže, razne subvencije za zavarovanja, letalska obramba proti toči," je navedla.
'Država ima preveč zapleten sistem, pomoč vselej prihaja nenavadno dolgo'
Samo po sebi je razumljivo, da mora država v takih primerih priskočiti na pomoč. "Ob tem je problem v tem, da ta, kakor koli je že zakonsko urejena in obljubljena, vselej prihaja nenavadno dolgo," je dejal novi državni sekretar za obrambo Rudi Medved.
Država ima namreč preveč zapleten sistem, ne toliko pri ugotavljanju škode kot potem pri odobravanju pomoči, je menil in nadaljeval, da bo treba za rešitev tega problema oz. za poenostavitev tega sistema povezati več ministrstev.
Ljudje in prizadete občine namreč potrebujejo hitro, takojšnjo in učinkovito pomoč, je dejal in še navrgel, da ta pomoč tudi v mnogih primerih izpade precej simbolično.
Medved je še opozoril, da je za veliko škode, ki jo povzročijo neurja, kriva tudi slabo urejena ali vzdrževana infrastruktura, in da bo treba računati na njeno posodabljanje. Skupaj s poveljnikom civilne zaščite Srečkom Šestanom pa bosta na to opozorila odgovorne.
Šestan je ocenil, da so posledice toče od kraja do kraja sicer različne, na vseh s točo prizadetih območjih pa je hudo. Poljščine so tako rekoč povsod skoraj popolnoma uničene, najbolj pa je toča udarila po posevkih koruze.
Odziv ob neurju v skupaj približno 30 občinah je ocenil za takojšen in dober. Skupaj so ob neurju aktivirali več kot 80 gasilskih društev, komunalna in cestarska podjetja ter vse druge strukture, ki lahko v takih primerih pomagajo.
Gasilci in drugi reševalci so skupaj posredovali v več kot 250 primerih. Ocene gmotne škode sicer še potekajo, Šestan pa je še izrazil upanje, da bo država prizadetim lahko pomagala.
Medved in Šestan sta tudi poudarila, da sta Dolenjsko oz. tamkajšnja prizadeta območja danes obiskala, da bi ljudem izkazala podporo in da bi se s povzročeno škodo seznanila neposredno.
Kot je navedel podžupan in poveljnik civilne zaščite v Občini Šmarješke Toplice Franc Anderlič, se je v četrtek nekaj pred 21. uro zaprlo nebo, hkrati pa je v trenutku močno zapihalo. Po njegovi oceni neverjetno močno neurje pa je v šmarješki občini odkrilo veliko streh na stanovanjskih hišah in drugih poslopjih. Veliko gmotne škode je nastalo na različnih objektih in avtomobilih, toča in močan veter pa sta veliko škode povzročila tudi na poljih in v vinogradih. Uničila naj bi pol ali ponekod tudi ves pridelek, je še dodal Anderlič.
KOMENTARJI (96)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.