Antonu Gazvodi iz Hrušice na Dolenjskem bo država plačala okoli 122.634 evrov odškodnine, okoli 100.000 evrov zamudnih obresti in 4.000 evrov stroškov postopka. Spomnimo, da je pred več kot petimi leti Gazvoda sprožil pravdni postopek in od države zahteval 1,3 milijona evrov odškodnine. Gazvoda je odškodnino zahteval zaradi uničenega nasada navadne konoplje.
Odvetnik Uroš Pogačnik iz odvetniške družbe Čeferin je za 24ur.com povedal, da se je njegova stranka odločila za revizijo postopka. Prav tako bodo zahtevali odškodnino zaradi kršenja pravice do sojenja v razumnem roku. Gazvoda se je zaradi dolgotrajnega procesa zatekel tudi h gladovni stavki. Takrat mu je višje sodišče zagotovilo, da bodo njegov primer zaključili najpozneje v začetku aprila.
"Z odločitvijo sodišča smo sicer zadovoljni, toda tudi nezadovoljni, saj sta dve letnici v tem procesu sporni. Leta 1997 še ni bila določena dovoljena raven THC v rastlini, pa so policisti uničili nasad. Leta 1999 pa so Gazvodi povedali, da za pridelavo navadne konoplje potrebuješ dovoljenje, dovoljenje pa lahko pridobiš, če nisi v kazenskem postopku,“ je povedal Pogačnik. Gazvoda je takrat bil v kazenskem postopku, kasneje ga je sodišče oprostilo. Toda škoda je bila že storjena.
Navadna konoplja ni mamilo
Gazvoda se je leta 1996 odločil, da bo poskusno vzgojil okoli 80 rastlin navadne konoplje. Odločil se je, da bo gojil konopljo za pridobivanje eteričnih olj. O tem je tudi obvestil policijo in ministrstvo za zdravje, pri vzgoji rastlin pa je sodeloval z Biotehniško fakulteto v Ljubljani in tujimi strokovnjaki.
Leta 1997 pa je sledil šok. Gazvodo obiščejo policisti in mu uničijo nasad. Predpisi takrat še niso razlikovali med konopljo kot mamilom in navadno konopljo, saj meja dovoljene vsebnosti THC ni bila določena.
KOMENTARJI (20)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.