Slovenija

Družno proti zasebnim šolam

Ljubljana, 07. 06. 2007 14.17 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Poslanci SD in LDS ne vidijo smisla v širjenju možnosti zasebnega šolstva: zasebna šola je zanje cerkvena šola.

Slavko Gaber, nekdanji šolski minister, opozarja, da je vlada zelo naklonjena zasebnemu šolstvu
Slavko Gaber, nekdanji šolski minister, opozarja, da je vlada zelo naklonjena zasebnemu šolstvu FOTO: POP TV

Očitno se ministrstvu za šolstvo in šport zelo mudi vzpostaviti restriktiven odnos na področju javnega sistema in hkrati zelo razkošno zastaviti zasebni del šolstva, je na današnji skupni novinarski konferenci s poslanko SD Majdo Potrata in poslancem LDS Rudijem Mogetom dejal samostojni poslanec Slavko Gaber. Kot je opozoril, vse kaže na to, da je vlada zelo naklonjena temu, da daje zasebnemu šolstvu in jemlje javnemu.

Gaber meni, da se hiti s spremembami, in to brez strokovne podlage. Opozoril je, da gre pri spremembah šolske zakonodaje za temeljite posege v šolstvo, kjer bo med drugim prišlo do sprememb pri zunanjem preverjanju, nivojskem pouku, ukinjanju pravne subjektivitete šole in vrtcev z združevanjem v vzgojno-izobraževalne centre, pri pomenu izbirnih predmetov in uvedbi drugega tujega jezika ter ukinitvi splošnega učnega uspeha.

Zato so poslanci z današnjo novinarsko konferenco želeli pozvati vlado, naj resno razmisli, ali je potrebno tovrstno hitenje in čemu je to hitenje namenjeno. Gabra med drugim skrbi področje zasebnega in javnega šolstva, pri čemer se bodo po njegovih besedah v novem predlogu zasebne šole financirale 100-odstotno. Sam to vidi kot pomoč cerkvenim šolam.

Preizkus znanja
Preizkus znanja FOTO: Kanal A

Poslanka SD Potrata se je ob tem vprašala, kako bo v zasebnem in javnem šolstvu glede sofinanciranja in zajemanja iz javnih sredstev. Ministrstvo za šolstvo in šport je namreč po njenih besedah za izenačevanje v financiranju zasebnih šol med 85 odstotki in 100 odstotki namenilo 40.000 evrov letno več. "Pri tem pa ni nobenih napovedi ali učinkov o tem, kaj bo to pomenilo za javna sredstva, če se bo število zasebnih institucij z javno koncesijo povečalo," je še dejala.

Gaber je med drugim še dodal, da predlagana zakonodaja odpravlja varovalo, po katerem so starši v svojem šolskem okolišu imeli možnost poslati otroka v javno šolo. Po novem te obveze ne bo več, saj je določba zelo splošna: zagotovljena mora biti le možnost otroka poslati v javno šolo, vendar kamor koli, tudi več kilometrov daleč.

Zaupanje med ministrstvom za šolstvo in šport ter zaposlenimi v šolstvu se po besedah Potrate na celi vrsti točk kruši, saj je "opaziti vrsto zmanjšanih pristojnosti bodisi ravnatelja bodisi strokovnih svetov bodisi strokovnega sveta za splošno izobraževanje".

Skrb po njenih besedah vzbuja tudi ukinitev brezplačnega podaljšanega bivanja v 6. razredu osnovne šole. Opozorila je tudi, da nima nič proti vpeljavi drugega tujega jezika, a se je pri tem vprašala, na kakšni ravni bo ta jezikovni pouk tekel in ali imamo v Sloveniji dovolj usposobljenih učiteljev tujega jezika, ki bodo znali in zmogli zapolniti to obveznost.

"Nemogoče je, da bo vsaka nova garnitura oblasti začela tacati po šolskem sistemu in brez premišljenih analiz pisati zakonodajo," pa je menil Moge. Med drugim je izrazil skrb glede predlagane ukinitve splošnega učnega uspeha, ki po njegovem mnenju ne bo zagotavljala cilja, da bo prebivalstvo kakovostno izobraženo.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (5)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

u?itelj Žan
07. 06. 2007 14.38
kaj boš ti Gaber gobcal o šolstvu, vse!!! si zaj**** in to vedo vsi učitelji, tako desni kot levi!!!! ti pa tvoje pravice in skoraj nič dolžnosti... BEDAK! zdaj boš pa pamet solil... haha