Slovenija

Družinski zdravniki in pediatri: Prenova obračunskih modelov povečuje obremenitve

Ljubljana, 02. 12. 2024 14.17 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

Družinski zdravniki in pediatri so v javnem pismu opozorili na posledice načrtovane prenove obračunskih modelov in glavarinskih količnikov za zdravnike in bolnike. Predlagane rešitve po njihovih besedah ne odražajo realnih potreb, povečujejo obremenitve zdravstvenih delavcev ter prinašajo tveganje za zmanjšanje časa, namenjenega bolnikom. Na ZZZS navedbe javnega pisma družinskih zdravnikov in pediatrov, ki so opozorili na posledice načrtovane prenove glavarinskih količnikov, odločno zavračajo kot neutemeljene in kot grobo zavajanje javnosti. Ob tem so pojasnili, da so nove količnike izračunali izključno na podlagi dostopnih podatkov.

Več videovsebin
  • Iz 24UR: Družinski zdravniki in pediatri na nogah
    03:14
    Iz 24UR: Družinski zdravniki in pediatri na nogah
  • Iz SVETA: Zdravniki: obremenitev bo še večja
    03:22
    Iz SVETA: Zdravniki: obremenitev bo še večja

 

Zdravniki so v javnem pismu poudarili, da se strinjajo s cilji prenove obračunskih modelov ambulant pediatrije in družinske medicine. Opozorili pa so, da so bili predstavniki stroke in izvajalci, ki poznajo realne razmere na terenu, izključeni iz njihove priprave.

Meja, ko lahko posamezni družinski zdravnik ali pediater na primarni ravni zdravstva zavrne opredeljevanje dodatnih pacientov, je trenutno postavljena pri 1895 glavarinskih količnikih. V novem modelu bo po napovedih meja pri 1348 utežeh. Na Zavodu za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) so za STA nedavno poudarili, da to predstavlja ekvivalent zdajšnji meji in da minimalne obremenitve ambulant, ki so izražene s temi količniki, ne bodo večje. Družinski zdravniki in pediatri pa menijo, da bodo nove uteži v večini otroških in šolskih ambulant znižale odstotek glavarinskih količnikov med 10 in 30 odstotki.

Družinski zdravniki in pediatri opozorili pred posledicami prenove obračunskih modelov za zdravnike in bolnike
Družinski zdravniki in pediatri opozorili pred posledicami prenove obračunskih modelov za zdravnike in bolnike FOTO: Shutterstock

Ob tem pa bodo tudi osebe, stare od 65 do 90 let, po novem predstavljale "manjšo težo", čeprav gre za populacijo z največ potrebami po zdravstvenih storitvah, so opozorili zdravniki. Generalna direktorica ZZZS Tatjana Mlakar je prejšnji teden pojasnila, da so trenutno veljavni glavarinski količniki stari že nekaj desetletij. "V tem času se je tudi demografska slika spremenila, spremenili so se tudi postopki zdravljenja. Preračun upošteva vse to in ocenjujemo, da je narejen korektno," je poudarila.

Nasprotno pa zdravniki opozarjajo, da bodo morali v številnih ambulantah družinske medicine in primarne pediatrije opredeliti še več pacientov, čeprav že zdaj presegajo normative za varno in strokovno obravnavo.

V predlogu sprememb je predvidena tudi zgornja meja glavarinskih količnikov, nad katero dodatnih glavarinskih količnikov ambulanti zdravstvena blagajna ne bo plačala. Zgornja meja financiranja bo v novem sistemu glavarinskih količnikov postavljena pri 2426 utežeh. Družinski zdravniki in pediatri so prepričani, da bi morala biti meja s ciljem zagotoviti kakovostno in varno obravnavo pacientov postavljena še nižje.

Ob tem so pojasnili, da so doslej ambulante družinske medicine in pediatrije 50 odstotkov sredstev pridobivale na podlagi glavarinskih količnikov, 50 odstotkov pa na podlagi opravljenih storitev. V novem modelu bodo glavarinski količniki predstavljali kar 71 odstotkov prihodkov ambulante, delež na podlagi storitev pa bo zmanjšan na 29 odstotkov.

Ta ukrep do določene mere spodbuja zdravnike, da opredelijo več pacientov, vendar ima to tudi pomembne negativne posledice. "Več opredeljenih pacientov namreč pomeni več storitev, ki jih je treba opraviti v istem časovnem okviru, pri čemer so storitve po novem modelu bistveno slabše stimulirane," so opozorili družinski zdravniki in pediatri.

Nov model prinaša spremembe tudi pri administrativnih obiskih. Predpisovanje receptov, naročilnic za medicinske pripomočke, izdaje bolniških staležev, potrdil za spremstvo in drugih dokumentov ZZZS ne bo več štel kot storitev. Namesto tega bodo te storitve vključene v pavšal glavarinskih količnikov. Enako bo veljalo za telefonske posvete, strokovne nasvete ali interpretacije izvidov, ki jih zdravnik poda ob pomoči elektronskih medijev.

Zdravniki pa menijo, da tak ukrep ne pomeni nikakršne administrativne razbremenitve. Tudi po novem bodo morali vsako dokumentacijo ustrezno izpolniti in evidentirati v pacientovo kartoteko. "Dejstvo, da te storitve ne bodo več obračunane, za zdravnika ne pomeni niti klika, niti črke manj administrativnega dela," so opozorili. Za paciente pa po njihovih besedah takšna ureditev pomeni, da bodo za določene storitve, ki so jih sedaj lahko opravili po telefonu ali elektronsko, po novem morali osebno priti v ambulanto.

Pod pismo so podpisani odbor za osnovno zdravstvo pri Zdravniški zbornici Slovenije, sekcija za primarno pediatrijo pri Slovenskem zdravniškem društvu ter sekcija za šolsko, študentsko in adolescentno medicino pri zdravniškem društvu.

ZZZS: Nove glavarinske količnike smo pripravili izključno na podlagi dostopnih podatkov

Na ZZZS pa po drugi strani poudarjajo, da so se v preteklih tednih sestali s predstavniki družinske medicine, med drugim s predsednikom odbora za osnovno zdravstvo pri Zdravniški zbornici Slovenije Rokom Ravnikarjem ter predsednikom sekcije za primarno pediatrijo pri Slovenskem zdravniškem društvu Denisom Bašem.

Sestanka sta bila po navedbah ZZZS konstruktivna, zato so začudeni nad napačnimi interpretacijami zdravnikov. Napake v tolmačenju je mogoče pripisati namernemu zavajanju, nezadostnemu poznavanju vsebine ali pa nepripravljenosti za spremembe, je v izjavi za medije dejala direktorica področja za analize in razvoj na ZZZS Anka Bolka.

Poudarila je, da so prenovljene glavarinske količnike za ambulante družinske medicine in pediatrije izračunali na podlagi podatkov iz obdobja dveh let in pol. Upoštevali so vse storitve, ki jih krije obvezno zdravstveno zavarovanje. Spodnja meja za odklanjane bolnikov tudi v novem sistemu ostaja enaka, je zagotovila. "Številka je sicer druga, zato ker so novi glavarinski količniki pač drugače pripravljeni, izračunani kot prejšnji, ampak po vrednosti, po obsegu se pa to ne spreminja," je pojasnila.

Recept
Recept FOTO: Bobo

Ob prehodu na nove obračunske modele in nove glavarinske količnike bo kljub temu šest od približno 1000 ambulant družinske medicine moralo opredeliti dodatne paciente. Ob spremembi namreč ne bodo več dosegali meje, po kateri lahko odklanjajo bolnike. Pod to mejo bo po ob prehodu na nov sistem tudi 86 od skupno dobrih 300 ambulant pediatrije.

Na ZZZS po besedah Bolke vseeno ne pričakujejo, da bo vpliv sprememb na pediatrične ambulante zelo izrazit. Te ambulante so namreč posebej plačane tudi za izvajanje preventivnih zdravstvenih storitev. Na zavodu so spremembe utemeljili tudi s pojasnilom, da sta v trenutno veljavnem sistemu glavarinskih količnikov denimo enoletni in šestletni otrok izenačena, čeprav je obravnava prvega v povprečju bolj zahtevna in obremenjujoča.

Sicer pa so se na zavodu s pediatri dogovorili, da bodo v prihodnjem letu skušali najti sistem za boljše beleženje opravljenih storitev. Cilj je, da bi bili prihodnji preračuni glavarinskih količnikov boljši, je poudarila Bolka.

Glede očitkov zdravnikov, da spremembe ne prinašajo administrativnih razbremenitev, pa je pojasnila, da je vsako beleženje opravljenih zdravstvenih storitev gotovo administrativno breme. Zato zavod predlaga vzpostavitev elektronskega kartona, v katerega bi zdravniki vnašali vse bolnikove klinične podatke. Na tej podlagi bi lahko ZZZS nato pridobil vse potrebne podatke.

Sicer pa na ZZZS načrtujejo tudi nagrajevanje ambulant, ki bodo imele opredeljenih več pacientov, kot so jih obvezane. Na letni ravni bo za nagrajevanje po ocenah namenjenih pet milijonov evrov, ki naj bi jih zagotovila uredba o programih storitev obveznega zdravstvenega zavarovanja.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 12
  • 11
  • 10
  • 9
  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1

KOMENTARJI (64)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Julijann
03. 12. 2024 09.46
+1
Vsak osebni zdravnik nima že dolgo časa se v celoti posvetiti pacientu. Naj se gre za otroka ali odraslega. Ko gremo k specialistu , gremo zaradi določene obravnave, osebni zdravnik pa potrebuje ravno zato več časa za vsakega, da sploh lahko izlušči za kaj se gre. Zato mora pacienta temeljito izprašati, ta mota našteti vse znake itd. Iz vsega se potem zdravnik odloči kam sploh napotiti pacienta. Enako je pri otroku, sploh majhnemu, ki ne ve in zna povedati kje ga buba. Zdravnik mora natančno pregledati njega pa še za prestrašenega starša poskrbet. Ampak, to ni več pomembno, gremo kot štancanje za tekočim trakom.
Mclaren
02. 12. 2024 20.02
-2
Samo jamranje skozi...
devlon
02. 12. 2024 20.01
-3
Zdravnikom nihce vec ne verjame. Popolnoma nic. Svoj 'ugled' so si zapravili za desetletja. Figesu naj se zahvalijo.
zrela hruška
02. 12. 2024 19.30
-1
a delavci drugje lahko izbirajo obremenjenost?!! kaj se te ovi dohtari grejo?!
NIAR
02. 12. 2024 19.15
-1
Ne sekirajte se. Na koncu bomo vsi za na psihiatrijo.
Kstane
02. 12. 2024 19.10
+1
Tak je, ko odločitve sprejemajo taki,ki niso strokovnjaki na nekem področju.
Boka972
02. 12. 2024 18.48
-2
Naj pač oni nekaj predlagajo in se tudi potem strinjajo.
nonac
02. 12. 2024 17.51
+1
Glavarinski količnik? Moj sosed pravi, da ima čredo 30 glav ovac.😢
anabanana
02. 12. 2024 17.48
-3
Kovid dodatki so jih pokvarili, vedno bolj so pohlepni🙃😶
SlobodaNE
02. 12. 2024 17.38
-3
Najslabši zdravniki v Evropi verjetno. Če je treba rano zašit samo gleda pa be ve kaj bi.
SlobodaNE
02. 12. 2024 17.29
-1
Nikol dost dnarja za njih
kr--en
02. 12. 2024 17.51
-1
kr--en
03. 12. 2024 09.30
Na srečo so nekateri mnenja, da zdravila so.
LaJaArTi
02. 12. 2024 17.21
+8
Lahko izpostavite ambulante kjer se dela tako kot spodaj pišete? Z veseljem zamenjam delodajalca, če je res tako. Naša ambulanta dela dnevno min 9 ur, saj v 8ih urah žal ne zmoremo vsega. Je dejstvo, da je veliko več opredeljenih pacientov kot kje drugje, vendar vseeno...če si za vse paciente vzameš čas, je 15 min kolikor je opredeljeno na pacienta bistveno premalo. Me pa žalosti, da nikakor ne želite videli koliko je administracije. Kot, da se vas to ne tiče...samo za predpis recepta grr nekaj minut, predno vse to dokumentiras, ker si drugače v prekršku in ZZZS spiše kazni, da se ti meša! Če bi se lahko s pacienti okvarjali toliko, kolikor se moramo s papirji, bi bili ljudje bolj zdravi!
komarec
02. 12. 2024 17.03
-4
Nekateri ljudje in teh ni malo, v zahvalo za zdravljenje zdravnikom dajo darilo misleč, da so se oddolžili, nekateri dajo kavo, čokolado, razne bomboniere med, steklenico žgane pijače ali vina, kako salamo........ to sem namreč na lastne oči videval. Pa tem gospodom skoraj da ni treba v trgovino, kar je še zajeten del plače.
janezdollar
02. 12. 2024 17.00
-1
Se bojijo, da bi morali delati kot v tujini… 🤮🤮🤮
komarec
02. 12. 2024 16.48
+0
Ma dajmo no. A se vam sploh hoče delati ali ne? Vi bi samo visoke plače a ne? Gospoda zdravniki zavedati bi se morali, da dobro živite izključno na račun bolnikov, torej revežev.
Slovenska pomlad
02. 12. 2024 16.40
-3
Najnižje obremenitve v Evropi imajo.
Mclaren
02. 12. 2024 20.03
-3
MasteRbee
02. 12. 2024 15.51
+0
Glavarinski količniki se povečujejo na podlagi vedno več on line obravnav. Ljudem po 65 letu je namenjena dolgotrajna oskrba? Zaradi kontradikcij nisem prav razumel v čem je sedaj problem?
MasteRbee
02. 12. 2024 16.13
+3
Da starejšim 65 let drastično znižujejo glavarino, hkrati pa imajo največ zdravstvenih težav, največ obravnav, dela zaradi njihove manjše birokratske pismenosti...Da vsi politi niso hipokrati to razumem že iz kolesarskih mitingov.
antirepresija
02. 12. 2024 15.51
+5
To je res komedija!!! Od oceta osebna zdravnica, se NIKDAR ne javi na telefon, mail ni izpisan na spletni strsni in so povedali, da preko maila NE komunicirajo. Torej v bistvu komunikacija med pacientom in osebnim zdravnikom NE OBSTAJA! Ceprav le-ta za svoje nedelo prejema placo. NEVERJETNO! Edino kar ti preostane je to, da se narocis in dobis termin cez 14 dni, torej ce je karkoli resnega, to odpade, ce je gripa, angina, karkoli manj resnega, opade. 14-dnevni termin pije vodo samo, ce gres nekaj preventivno preveriti. Ko pa prides v cakalnico, nikjer nobenega, morda 2 pacienta ,ki sta narocena na tocno dolocen termin ,torej brez kakrsnekoli guzve! NORCA SE DELAJO! Sram naj jih bo!
MasteRbee
02. 12. 2024 15.54
+6
Prav tako od moje žene ambulante ne dobiš, zvoni kot da je zasedeno, ne odgovarja...itd Vse od kovida je tako. Kaj bodo tu storili z višjo glavarino?
komarec
02. 12. 2024 16.53
-1
Zanimivo bi bilo si vzet teden časa in na skrivoma bdet pred čakalnico in malček preštet te paciente, da ugotovimo koliko obravnav imajo na teden. Siguren sem, da bi nas te številke presenetile. Tako zdravstvo kot smo imeli v prejšnji državi, nikoli več.
Senzor
02. 12. 2024 15.49
+1
Zakaj mladi diplomanti, ki končajo študij, nimajo družinskega zdravnika.???
Semek
02. 12. 2024 15.38
+1
Dej ne nabijejte dohtarji zdej pa dost!!! Druzinski zdravniki koliko pacientov vzamete v delovniku? Jaz vedno cakam najmanj 2h pa vzame 3 paciente. Ne delejte se norca z ljudmi. Vcasih ni blo narocanja in smo na 10 min hodili not. Lencine lene polni sami sebe