Čeprav so bile v sinočnjih Trenjih gostje same ženske, teme pa zelo sproščujoče, je tudi tokrat beseda nanesla na aktualno dogajanje o gradbeni aferi in odmevnih aretacijah gradbenih direktorjev.

Predsednica nadzornega sveta Dela Andrijana Starina Kosem je razložila, ali družina Petek vleče niti v ozadju in kako močan je njihov vpliv na predsednika vlade Janeza Janšo. Kot je dejala, je družina Petek zelo vplivna. Ko je še delala za vlado, je premierja tudi opozorila na slog funkcioniranja družine. "Takrat, ko se sklicuješ na avtoriteto, ki jo imaš za hrbtom, to velikokrat dobi vonj po izsiljevanju. To je bil problem že takrat. Najprej smo slišali za boj proti tajkunom, kasneje proti tranziciji, zdaj proti kapitalu."
Kot je še dodala Starina Kosmova, je potrebno odkrivati tudi storilce korupcije. "Da pa posplošuješ boj proti tajkunom vsepovprek in to izkoristiš za diskreditacijo vseh, ki jih poznaš kot posredne ali neposredne tekmece, je to problem. Treba je definirati tudi politične tajkune." Ob tem je omenila nov slovenski tednik, ki ga ima "vlada za diskreditacijo teh tajkunov". "Če pogledamo vsebino, je problematična. Tednik pa je financiran s strani največjih podjetij, ki so v lasti države. Ko je bilo v parlamentu na to opozorjeno, so takoj spremenili način financiranja. Sedaj vidimo le še oglase mariborske televizije, ki ji sedaj plačujejo družbe v lasti države."
'Klientalizem in korupcija: LDS rabila 12 let, SDS štiri'

Na vprašanje voditelja Uroša Slaka, kje so meje lobiranja, je Andrijana Starina Kosem odgovorila, da je to "velik problem znotraj SDS". " Vsi se zavedajo vpliva družine Petek." Povedala je, da so ji ob obisku v Mariboru volivci, ki so volili SDS, povedali, da ni mogoče dobiti službe, če pred tem ne obiščeš enega od članov družine Petek. "Bilo me je pošteno sram," je še dodala. "12 let LDS na oblasti je pripeljalo do vrhnje stopnje klientelizma in korupcije. Prišle so volitve. Ljudje so se plebiscitarno odločili proti klientelizmu. SDS je obetala največ v bitki proti temu. Po treh letih pa je trčila do iste točke, do iste krize."
Na vprašanje voditelja o konkretnem vplivu družine Petek, je Starina Kosmova dejala: "Ko sem prišla na KAD, mi je predsednik uprave rekel, da je klical eden od članov družine Petek, komu je potrebno nekaj prodati. Na KADu nismo popuščali. Vedno smo šli v skladu s stroko." Dodala je, da "kamorkoli si se obrnil, si trčil ob družino Petek".
'Janša zelo cenil Šrota; danes ga označuje za tajkuna'
Beseda je nanesla tudi na definicijo tajkunizacije, ki se v zadnjem času pogosto pojavlja v javnosti. Adrijana Starina Kosem je dejala: "Boško Šrot je sinonim tajkuna pri nas. Velikokrat sem sedela na sestanku med Šrotom in Janezom Janšo, ko sta se pogovarjala o poslih. Predsednik vlade ga je cenil kot poslovneža, menedžerja. Takrat bi mu moral povedati, da je tajkun, ne pa zdaj."

V debato se je vključila tudi strokovnjakinja za javno nastopanje Marta Kos Marko: "Janez Janša nas je z besedo tajkun na finto vrgel." Po njenem je tajkun tisti, ki je prišel do tega, kar ima, s pomočjo politike. "V kabinetu Janeza Janše je delal sin gospoda Petka. To je klientelizem!" Ob tem je še dodala, da čeprav je sin najbolj sposoben, si zaradi možnih očitkov, premier tega ne bi smel privoščiti. "Od predsednika vlade pričakujem, da bo postavljal in spoštoval najvišja etična pravila."
Odziv družine Petek
Dočakali smo odziv družine Petek. V elektronskem sporočilu je zapisano, da so očitki o klientelizmu popolnoma neresnični in neupravičeni. Ob tem navajajo podatek, da so se posli podjetja Klime Petek z državnimi institucijami po letu 2004, torej po nastopu Janševe vlade, drastično zmanjšali in ne povečali, kot zlonamerno navajajo nekateri. Ob tem še dodajajo, da podjetje po kapitalu ne sodi niti med 3000 največjih podjetij v Sloveniji in ne dosega niti odstotka tržnega deleža v državi.
V sporočilu je še zapisano, da navedba Andrijane Starina Kosem o vplivu družine na poslovanje Kapitalske družbe (KAD) ni resnična. Kot trdijo, njihovo družinsko podjetje v 28-letni zgodovini od KAD ni nikoli kupovalo podjetij ali lastniških deležev, njihovi člani pa ne sedijo v nadzornih institucijah sklada.
KAD: na upravo ni nihče izvajal pritiska
Odzvali so tudi v Kapitalski družbi, kjer pravijo, da na upravo nihče ni izvajal pritiska. Vse odločitve so organi sprejemali samostojno, na podlagi strokovnih izhodišč ter sprejetih poslovnih načrtov za posamezno poslovno leto.
KOMENTARJI (160)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.