Tveganja za spolne zlorabe otrok na spletu v zadnjih letih naraščajo tako zaradi tehnoloških inovacij kot tudi družbenih kriz, kot je bila na primer pandemija covida-19. A ob novih tveganjih se ponujajo tudi nova orodja, ki lahko pomagajo. Ključni med njimi, ki sta na voljo tudi slovenskim uporabnikom in uporabnicam, sta storitvi za preprečevanje in odstranjevanje deljenja posnetkov intimne narave "Take It Down" (takeitdown.ncmec.org) in "StopNCII.org" (stopncii.org).
Obe storitvi delujeta tako, da mladostnik s pomočjo aplikacije naloži digitalni odtis intimnega posnetka oziroma fotografije, ki je bil objavljen na spletu ali ga skrbi, da bi lahko bil. Spletna družbena omrežja pa s pomočjo odtisa ne dovolijo objave spornega posnetka ali ga, če je do objave že prišlo, samodejno odstranijo.
Ključno vlogo pri varnosti otrok pa igrajo tudi njihovi starši, za katere je pomembno, da se že sami seznanijo s tveganji, ki prežijo na njihove otroke na spletu, in o možnostih za ukrepanje v primeru incidentov. Nato pa o tveganjih seznanijo tudi svoje otroke. "Pomembno je, da si prizadevajo za odnos zaupanja, pri katerem se bo otrok, če se bo na spletu znašel v stiski, nemudoma obrnil nanje," so poudarili na 13. strokovnem posvetu o spolnih zlorabah otrok.
Staršem svetujejo, naj če so bili njihovi otroci žrtve kaznivega dejanja, o tem obvestijo najbližjo policijsko postajo. "Le skupaj bomo lahko olajšali situacijo vsem otrokom, ki se znajdejo v položaju, ko ne najdejo več rešitve," so jasni.
Pandemija je storilcem olajšala dostop do potencialnih žrtev, slednjim pa omejila dostop do zaščite
Kriminologinja dr. Elena Martellozzo z britanske Univerze Middlesex je ob tem poudarila, da je pornografija osrednji vir spoznavanja s spolnostjo za mnoge mlade, saj jo mnogi odkrijejo, še preden se srečajo s spolnostjo – morda celo preden se poljubijo ali držijo za roke s partnerjem. Emilie Coomans z belgijske organizacije za pogrešane in spolno izkoriščane otroke Child Focus pa je predstavila hitro naraščajoč fenomen "transakcijskega sekstanja" – izmenjave spolnih vsebin za denar. Za omejevanje tega pojava je po njenih besedah ključno več transparentnosti o delovanju algoritmov družbenih omrežij in ustrezni ukrepi s strani ponudnikov internetnih storitev.
"Otroke in mladino moramo podpirati pri razvijanju njihove spolne identitete v varnem okolju ter ob tem z njimi razviti pogovor tudi o temi transakcijskega sekstanja in z njim povezanimi tveganji. Na družbeni ravni pa je ključno ozaveščanje o spolnih stereotipih in seksualizaciji kulture," je prepričana Coomansova.
Klinična psihologinja s Poliklinike za zaščito otrok in mladih Zagreb Bruna Profaca je medtem pojasnila, da je pandemija covida-19 olajšala dostop storilcev do potencialnih žrtev ob hkratnem omejenem dostopu slednjih do zaščite ter hkratnem oteženem sodelovanju podpornih služb zaradi omejitev gibanja.
Po pandemiji po njenih besedah obstajajo pomembne razlike med dejansko razširjenostjo spletnih zlorab in številom uradnih poročil o teh primerih. "Zato je pomembno pridobivati podatke neposredno od otrok, izvajati retrospektivne študije in upoštevati družbeni, družinski in psihosocialni kontekst v posameznih državah," je jasna.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.